Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal Su Ürünleri Av Sezonu ile ilgili mesaj yayınladı

Karataş Belediye Başkanı Boğaçhan Ünal Su Ürünleri Av Sezonu ile ilgili mesaj yayınladı

2018-2018 Su Ürünleri Balık Av Sezonunun Tüm Balıkçılarımız için bereketli ve bol kazançlı olmasını temenni ediyorum.

Başkan Ünal Mesajında ; “1 Eylül de Gırgır ile avcılık yapanlara ve 15 Eylülde Trol balıkçılarımızın denize açılması ile başlayacak 2018-2019 Su Ürünleri Balık Av Sezonun tüm balıkçılarımıza ve bu sektörden ekmek kazanan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum.

Balık bin bir zorluk ile yakalanarak sofralarımızı zenginleştiren emekçinin alın teridir . İlçemizde ekonominin en büyük payına sahip olan balıkçılık sektörü her 5 aileden 3’üne istihdam sağlamakta.

İlçenin en büyük ekonomisini ve istihdam alanını oluşturan balıkçılıkta yaşanan sorunlar , geçimini bu işten sağlayan vatandaşlarımıza mağduriyet oluşturmaktadır . Yaşanan sıkıntılar arasında getirilen yasaklar ve bunların uygulanarak yanlıştan dönülmemesi en büyük sorunu oluşturmaktadır.

Balıkçılıkta sürdürülebilirliğin sağlanması amacı ile oluşturulan ve yeterli araştırma yapılmadan yürürlüğe sokulduğu düşünülen yasakların bir çoğu balıkçılarımızı mağdur etmekte .Bu yasaklar arasında yer alan dil balığı avcılığı ve lagos, orfoz balıkları av yasakları en büyük sorunu oluşturmaktadır . Küçük balıkçılarımızın en büyük geçim kaynağı olan bu balıkların yasaklanması ve avcılığı yapan balıkçılarımızın mağduriyetlerinin giderilmemesi balıkçının mesleğini icra etmesine engel teşkil ettiği gibi ekonomik anlamda yaşadığı zor günler sonrası bu mesleği icra eden bir çok vatandaşımızın balıkçılığı bırakmasına sebep olmaktadır.
Yapılan yasakların yeniden gözden geçirilmesi ve yeni düzenlemeler ile balıkçılarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi sağlanabilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

Her yıl büyük ümitler ile sezonun ilk günü limandan ayrılan balıkçılarımızın sene boyunca bereketli ve bol kazançlı bir av sezonu geçirmelerini temenni ediyor ve 1 Eylül de Gırgır ile avcılık yapanlara ve 15 Eylülde Trol balıkçılarımızın denize açılması ile başlayacak 2018-2019 Su Ürünleri Balık Av Sezonun tüm balıkçılarımıza ve bu sektörden ekmek kazanan vatandaşlarımıza hayırlı olmasını diliyorum . “dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın