DOLAR 13,5423-0.92%
EURO 15,1166-0.92%
ALTIN 775,99-1,52
BITCOIN 5011271,04%
Adana

AÇIK

06:46

İMSAK'A KALAN SÜRE

Karne sadece çocuğun mu?  

Karne sadece çocuğun mu?  

ABONE OL
03 Ocak 2022 09:38
Karne sadece çocuğun mu?  
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yüce dinimiz İslam aile kurulmasına çok önem vermektedir. Etrafımıza baktığımızda insanlığa hizmet veren ve insan ilişkilerini düzenleyen bir çok kurum ve kuruluş vardır. Bunlar içinde tarihin her devrinde var ola gelmiş olanları din ve aile kurumlarıdır.Allah (c.c) ilk olarak Hz. Ademi yaratmış ve peygamber olarak görevlendirmiştir.Arkasından Hz. Havva annemizi yaratmış ve ikisinden de insanlık tarihinin ilk müessesesi aile oluşmuştur.
Allah (c.c) yüce kitabımızda “Sizden bekar olanlarınızı evlendirin”(1) buyurmaktadır.Böylelikle evlenmeyi, yuva kurmayı ve evliliğin meyvesi olan çocuğa sahip olmayı insanlara hatırlatmaktadır.Peygamber efendimiz(a.s.) da bir hadisi şeriflerinde “Nikah benim sünnetimdir.Benim sünnetimden yüz çeviren benden değildir, evleniniz”(2) buyurmaktadır.İmkanı olup evlenmeyen, yuva kurmayan müslümanlara sevgili peygamberimiz sitem etmektedir.

Yukarıdaki ayet-i kerime ve hadis-i şerifin ışığında  evliliği yüce dinimizin bir emri olarak düşünürsek, evliliğe bir ibadet olarak
bakmamız mümkündür. Dolayısı ile evliliğe atılan her adımı (kız isteme ,görüşme ,alış veriş yapma, nişan, düğün) ve evlilik hayatını bir ibadet anlayışı içinde yerine getirirsek, mutluluklarımız sağlamlaşacak ve devamlılık arz edecektir.Bu hassasiyeti ne kadar insanımız yaşamaktadır etrafımıza bir bakalım ve kararımızı verelim.

Kendi kendimize ve etrafımızdaki insanlara  niçin evlendiğimizi sorsak  herkes ayrı cevap verir. Gerçekten insanlar niçin evlenirler? Evet evlilikte herkesin ayrı bir gayesi ve maksadı vardır ve değişik fikirler söylenebilir. Ama unutmayalım ki evliliğin esas maksadı, geleceğimizi emanet edeceğimiz evlatlar yetiştirmektir. Evlat yetiştirmek onu hayata hazırlamak dünyanın en zor görevlerinden biridir.Çocuk yetiştirme zor olduğu için Allah (c.c) mükafatını peşin vermiştir.Evlilik ve evlilik süresince duyduğumuz, huzur, mutluluk,saadet, zevk ve heyecan yetiştirdiğimiz çocuklara karşılık yüce yaratıcımız tarafından  bizlere bir ikram olarak sunulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Allah'ın Sıfatları

20 ocak   itibari ile ilköğretim ve liselerde okuyan yavrularımız karnelerini alacaklardır. Karnelerde iyi notlar olduğu gibi kırık notlar da olacaktır.Özellikle kırık notları olan çocuklarımıza karşı, kırıcı incitici tavırlardan kaçınmalıyız ve asla bu kırık notlara dayakla karşılık vermemeliyiz. Olumsuz tutum ve davranışlar, çocukların ruh dünyasında var olan, üzüntü, kaygı ve mahcubiyeti daha da derinleştirir, bu da başka başarısızlıklara kapı açar.Karneyi gördükten sonra ailece bir durum değerlendirmesinin yapılması faydalı olacaktır.Acaba çocuğun başarısı için anne baba üzerine düşen görevi yerine getirdi mi? Yoksa başarı tesadüflere mi bırakıldı? Çocuğun  görüş, istek ve tekliflerini de dikkate alarak,ikinci döneme daha hazırlıklı girmeliyiz.Eğer ikinci dönemde de birinci dönemdeki tutum ve davranışlarımızı sürdürürsek sonuç yine aynı olur. Çünki hep aynı yoldan gidersek yine aynı yere varırız.
Farklı sonuçlar  elde etmek için alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz Aşağıdaki sorulara EVET cevabı verebilirsek anne-babalar orak bizler de iyi puanlar almış oluruz.

1)Birinci dönemde en az 2 veya 3 defa çocuğumuzun öğretmenleri ile durumlarını konuştuk mu?

2)Çocuklarımıza her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkma alışkanlığını kazandırabildik mi?

3)Sabahları iyi bir kahvaltı ile okula gönderebildik mi?

4)Okula giderken hadi yavrum Allah (c.c) zihin açıklığı versin, inşallah başarı ile dönersin diye kısa bir dua ve temennide
bulunabildik mi?

5)Çocuklarımıza evde gürültüden uzak huzurlu bir çalışma ortamı hazırlayabildik mi?

6)Okuldan eve gelince bu gün okulda neler yaptınız diye kısa ve hoş bir durum değerlendirmesi yapabildik mi? Bu soruları artırmak mümkün.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Verimli Ara Tatil İçin Ebeveynlere İpuçları

Unutmayalım ki bir düşünürün dediği gibi “Başarı güzeldir ama ter kokar” ve de fedakârlık gerektirir. Ailece bu fedakârlığa hazır
olmalıyız. Başarı asla tesadüflerle gelmez, öyleyse ter akıtmaya devam. Eksiklikler gözden geçirilerek daha başarılı bir ikinci yarı
için şimdiden bütün yavrularımıza başarılar diliyorum.

1)Kuran-Kerim, Nur Süresi, Ayet 32
2) Aile ve gençlik, Doç.Dr.ismail KARAGÖZ,15

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet