DOLAR 15,4792 0.61%
EURO 16,1193 0.67%
ALTIN 901,680,27
BITCOIN 4681573,12%
Adana
22°

HAFİF YAĞMUR

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kaşta Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Turizm Projesi Başladı

Kaşta Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Turizm Projesi Başladı

ABONE OL
21 Temmuz 2016 18:51
Kaşta Sürdürülebilir ve Doğa Dostu Turizm Projesi Başladı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Antalya’nın Kaş İlçesi’nde Dünya Doğayı Koruma Vakfı- WWF Türkiye Temsilciliği ile Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği tarafından yürütülecek ve Türkiye’de ilk kez uygulanacak ‘Doğa Dostu Turizm Projesi’ hayata geçirildi. Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki otel, lokanta, dalış ve tur tekneleri gibi işletmeler sözleşme imzalayarak katıldıkları projede, turizm sezonu boyunca belirlenen kriterler doğrultusunda izlenecek. Yapılan çalışmalar bağımsız bir kurul tarafından değerlendirilerek, temiz çevre ve doğa dostu uygulamalar yapanlar ödüllendirilecek. Projeyle Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi’ndeki işletmelerin sürdürülebilir ve doğa dostu turizm uygulamalarını geliştirmek amaçlanıyor. Projeye dahil olmak isteyen işletmeler için ilk sözleşmeler imzalandı.

‘TÜRKİYE’DE BİR İLK’

Projenin paydaşlarından WWF Türkiye Temsilcisi Yaprak Arda, “Kaş- Kekova Özel Çevre Koruma Bölgesi, Türkiye’de bir ilk. Yönetim planı olan tek koruma bölgesi. Türkiye için değil aynı zamanda Doğu Akdeniz için de önemli bir proje. Turizm derneği ile birlikte bu sene Doğa Dostu Turizm Projesi’ni yürütüyoruz. Burada amaç doğa dostu ve koruma alanına yönelik uygulamalar yapan işletmelerle beraber, bu uygulamaların devam etmesini, daha gönüllü olmasını ve daha da artmasını sağlamak” dedi.’

AMAÇ DOĞA DOSTU TURİZM PRATİKLERİNİ İYİLEŞTİRMEK’

Proje koordinatörü ve Kaş Turizm ve Tanıtma Derneği Başkanı Dr. Munise Ozan, “Bu projenin amacı Kaş- Kekova Bölgesi’ndeki işletmelerin sürdürülebilir, doğa dostu turizm pratiklerini iyileştirmektir. Bu amaç doğrultusunda gönüllülük esasına dayalı, bir eko-markalama ile bölgede belli başlı turizm işletmeleri, oteller, restoranlar, tur tekneleri, dalış merkezleri tescil edilip, ödüllendirilecek” diye konuştu.

‘KAŞ’IN GELECEĞİ İÇİN ÖNEMLİ’

Proje danışmanı Prof. Dr. Paolo Guglielmi, projedeki ana kriterlerin enerji kullanımı, doğayı korumaya katkı, su kullanımı, deniz suyu ve deniz canlılarını koruma, atık yönetimi ve daha iyi bir çevre için çalışmalar olduğunu aktarırken, bunların Kaş’ın geleceği için çok önemli olduğunu vurguladı.

Kaynak: Hürriyet


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.