KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır? 

Kayıp ve Çalıntı Telefonlar Nasıl Bulunur ve Sorgulanır? 

Telefon çalınması veya kaybedilmesi durumları oldukça can sıkıcı zamanlar olduğu aşikar. Bu yüzden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurulu telefon hırsızlıkları konusunda bazı dünlemeler yapmış durumda. Ve bu yöntemleri geçtiğimiz günlerde telefon sahipleri ile kendi internet sitesi üzerinden paylaştı. Peki telefonumuz çalındıktan sonra bunu nasıl ispatlayacaz? ve hangi yolları izleyecez?. BTK bu konular için oluşturduğu özel birim sayesinde takip işlemlerini dikkatle inceleyerek telefonların bulunması konusunda bir takım işlemler yapmakta.

Öncelikle BTK telefonların çalınması durumunda cihazın kimlik bilgisi ile ilgili işlem yaparak cihazın haberleşmeye kapatılmasını sağlıyor. Bu tüm telefonlar için geçerli bir uygulama. Akıllı telefon olsun veya olmasın. Tabi bu durum tabletler içinde geçerli bir uygulama. Telefonunuz çalındıktan sonra Bilgi ve İhbar merkezlerine başvuru yapılması gerektiğini belirten BTK, daha sonra GSM operatörleriyle iletişime geçmektedir.

Peki Bilgi ve İhbar merkezine nasıl ulaşağım?

BTK Tarafından hırsızlık durumlarında kendileri ile iletişime geçmelerini istediği telefon sahiplerine 444 9 777 ya da 0312 232 23 23 numaralarından online hizmet vermekte. Bu numaraları arayarak durum hakkında bilgi verebilirsiniz.

Kayıp Bir Telefonun Çalışması Halinde Ne olacak?

Telefonunuz çalıştıktan sonra BTK ile iletişime geçmenizin ardından BTK, GSM operatörleri ile iletişime geçerek verdiğiniz bilgilerin doğruluğunu kontrol etmekte. Eğerki bilgileriniz tutuyorsa cihazınızın haberleşme olanağı kesilir. Başlatılan yasal işlemlerin ardından http://www.mcks.gov.tr/tr/imeisorgu.php adresinden yapılacak IMEI Sorgulamalarında bu cihazla ilgili “YASAL UYARI IMEI numaralı cihaz ÇALINTI’dır. En yakın kolluk kuvvetine teslim ediniz.” uyarısı yer alacaktır.
Bu işlemin ardından cihazınız ile ilgili yapılan işlemlerin ne aşamada olduğunu öğrenebilir ve aynı zamanda bu cihaz başkasının eline geçtiyse cihazın çalıntı olduğunu öğrenecektir.

Peki BTK Cihazımı Bulabilir mi?
BTK resmi olarak yaptığı işlemler arasında Cihazın bulunması ile ilgili hiç bir işlem yapmadıklarını belirtmiş durumda. Sadece cihazların haberleşmeye kapatabileceğinin altını çizen BTK cihazın haberleşme bağlantısı kesildikten sonra cihazın konumu ile ilgili veya kimlerin eline geçtiği konusunda bilgi veremeyeceğini belirtmekte. Fakat kolluk kuvvetlerinin çalışmalarında herhangi bir şekilde cihazınız herhangi bir yerde alınırsa kolluk kuvvetleri tarafından zabıt esnasında IMEI numarası sorgulanacaktır. Bu işlem sırasında IMEI sorgulamasında cihazın çalıntı olduğu tespit edilirse, Kolluk kuvvetleri durumu BTK’ya bildirir, BTK’da size ulaşarak durumdan haberdar olmanızı sağlar.

Peki Telefonumu Aldım Tekrar Haberleşmeye Açılacak mı?

Haberleşmeye kapatılan telefonunuzu bulduğunuzda Savcılık tarafından resmi yazışmalar neticesinde BTK telefonunuz tekar açabilecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın