DOLAR %
EURO %
ALTIN 1.051,120,88
BITCOIN 3076361,89%
Adana
22°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kimse lider doğmuyor

Kimse lider doğmuyor

ABONE OL
31 Mayıs 2015 14:25
Kimse lider doğmuyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bilim adamlarına göre, bir liderin başarısı sadece kendi özelliklerine bağlı değil. Lideri lider yapan, kendisi kadar onu izleyenler de…

Her iskorpitin cesaret ve çekingenlik düzeyini ölçen bilim adamları, çekingen bir iskorpit çok maceracı bir iskorpitle grup oluşturduğunda, maceracı olanın çekingeni etkileyerek kendisini izlemesini sağladığını ortaya çıkardı.

Birçok hayvan grubunda, bazılarının sürekli ilk sırada yer aldığını dikkate alan araştırmacılar, liderin neye göre seçildiği sorusuna yanıt aradı.

Bilim adamları, bazı iskorpitlerin davranışlarını inceledi ve hangilerinin yiyecek bulmak için ırmak kenarındaki otlarla dolu güvenli bölgeyi terk ederek riskli sulara açıldığını gözlemledi.

Her iskorpitin cesaret ve çekingenlik düzeyini bu şekilde ölçen bilim adamları, daha sonra, hangisinin lider olacağını görmek için balıkları gelişigüzel ikili gruplara ayırdı.

Çiftlerin yiyecek arayışı için yeni yerler keşfetmeye gittiği ya da beraber uzun süre bulundukları yerde kaldıkları görüldü. Ancak her durumda daha girişimci olan balığın diğerini etkilediği ve iki balığın maceraya atıldığı gözlendi.

Cambridge Üniversitesi araştırmacılardan andrea Manica, çekingen bir iskorpit çok maceracı bir iskorpitle grup oluşturduğunda, maceracı olanın çekingeni etkileyerek kendisini izlemesini sağladığını, korkak iskorpitin ise cesur olanın liderlik rolünü, daha az korkak olan iskorpitten fazla desteklediğini belirtti.

“Bazılarının lider olması, diğerlerinin onu izlemesi sürecinin sadece bir hareketten kaynaklandığını” belirten Manica, balıkların lider ya da lideri izleyenler diye doğmadığını, ikili ya da muhtemelen daha çok sayıdaki grupta rollerinin sosyal etkileşimlerle belirlendiğini ifade etti.

Araştırmanın sonuçlarının “lider olma özelliğinin” hiç önemli olmadığını gösterdiğini vurgulayan bilim adamları, bu balıkların herbirinin ekip arkadaşının hareketlerine karşılık verdiğini veya tepki gösterdiğini, liderin “bireylerin farklılıklarından” doğduğunu belirttiler.

Araştırma, “Current Biology” dergisinin internet sitesinde yer alıyor.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.