DOLAR 17,9470 0.02%
EURO 18,4283 -0.62%
ALTIN 1.036,740,40
BITCOIN 430839-1,43%
Adana
30°

AZ BULUTLU

20:15

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kimya Nedir?
96 okunma

Kimya Nedir?

ABONE OL
19 Mayıs 2015 23:26
Kimya Nedir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

2.1 Giriş

Bir çok bilimin temelini oluşturan kimya ; muhteviyatını , hangi elementlerden oluştuğunu, hangi maddelere ve çözeltilere tepki gösterdiğini bulmaya yarayan bir bilim dalıdır. Bu bilim dalı organik ve anorganik olmak üzere ikiye ayrılır. Organik kimya kısaca içerisinde karbon olan maddeleri ve oluşumları , anorganik kimya ise bunların dışında kalan maddeleri ve oluşumları izah eder.

2.2 Organik Kimya

İçerisinde karbon olan maddeleri inceleyen bilim dalıdır. Bu bilim dalı tekstil üzerine çeşitli dallanmalar gösterir. Çünkü tekstil; gerek organik gerekse anorganik kimya ile ilgilidir. Tekstilde hemen hemen bütün oluşumlarda karbon bulunur. Pamuğun ,yünün ,sentetiklerin hepsi karbon iskeletinin üzerinde oluşturulmuştur. Karbon iskeletinin üzerine halojenler , alkaliler, toprak alkalilar ve metaller bağlanarak istenilen özellikte bir lif oluşturulur.

Sentetik lifler genelde glikoz bağ yaptırılarak elde edilir. İki selüloz lifinin birleşmesi sonucu sellobioz oluşur. Sellobioz’ların bir zincir oluşturacak şekilde birleşmesi sonucu selüloz makro molekülleri oluşturulur. Bu çözelti çekim işlemine uğratılarak lif oluşturulur. Bu filamentin özellikleri çeşitli çözeltiler kullanılarak değiştirilir yani istenilen biçime getirilir.

2.3 Anorganik Kimya

Kimyada karbonlu birleşikler içermeyen elementler ve maddeler anorganik kimyanın temelini oluşturur. Alkali ve toprak alkali metaller halojenler anorganik kimya ile ilgilidir.

Tekstil anorganik kimyadan asitleri , bazları ,amfoter maddeleri bunun gibi birçok maddeyi ve bileşiği kullanır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.