Kiraz Yetiştiriciliğinde Bahçe Kurulması

Kiraz Yetiştiriciliğinde Bahçe Kurulması

Kiraz yetiştiriciliğinde problemlerin büyük bir kısmı henüz bahçe kurulurken yapılan hatalara dayanmaktadır.
Tek çeşit bahçe kurulması, genellikle derin dikim ve ilk yıllarda ağaçların terbiye edilmemesi, gövde yaralanmalarının önemsenmemesi, başlıca kuruluş hataları olarak ileriki yılların verim ve ağaç sağlığını etkilemektedir.

Tek çeşit ile bahçe kurulması yetersiz döllenmeye yada döllenme sorunlarının yaşanmasına neden olmaktadır. Bu nedenle eski bahçelerde verim düşüklüğü ve meyve tutumu ana problemdir. Gerek döllenme, gerekse ben düşme döneminden hasada kadar olan sürede yağmur çatlaması zararını azaltmak için çok sayıda dölleyici çeşit ile bahçe tesis edilmelidir.

Her kiraza bahçesinde en az 4-5 çeşit bulunmalı ve çeşitlerin seçiminde ise birbirlerini dölleyebilir nitelikte olmasına dikkat edilmelidir.

Kiraz bahçelerinin tesisi aşamasında en dikkat edilmesi gereken konuların başında çeşit seçimi gelmektedir. Çünkü kiraz türlerinin çoğu morfolojik özellikleri nedeniyle kendine kısır olduğu gibi aynı zamanda grup kısırlığı göstermekte yani her çeşit birbirini dölleyememektedir. Ayrıca çeşitlerin soğuklanma ihtiyaçlarının farklı olması dolayısıyla farklı zamanlarda çiçek açması nedeniyle uyuşma olsa bile döllenme gerçekleşmemektedir.
Örneğin Early burlat, 0900 ziraat çeşidinin iyi bir dölleyici çeşidi olamsına karşın, bu çeşidin erkenci ve 0900 ziraat türünün de geçici bir çeşit olması nedeniyle döllenme gerçekleşmez. Yine aynı şekilde aynı uyuşmazlık grubu içerisinde yer alan, Bigarreau Napoleon,Bing,Lambert, Metron Marvel ve karabodur kiraz çeşitleri de birbirini dölleyemezler. Bu nedenle bahçe tesisi yapılırken her üreticinin temel seçimi olan ana çeşidin özelliklerinin yanı sıra, kirazın döllenme biyolojisi ve çeşitlerin soğuklanma ihtiyaçlarını iyi bilmeli, buna göre çeşit tercihi yapmalı, birbirine en uygun an az 4-5 çeşit ile bahçe kurulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “AKP, tarımdaki tehlike çanlarına kulak tıkıyor”

Metin ALTIN
Yük.Zir.Mühendisi

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın