“Kirli zihniyetlerin çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz”

“Kirli zihniyetlerin çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz”

CHP İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, çocuk istismarlarıyla mücadele konusunda iktidarın sınıfta kaldığını söyledi

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, toplumda infiale neden olan çocuk istismarlarının önlenmesi konusunda AKP iktidarının sınıfta kaldığını belirterek, “İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz” dedi.

“TOPLUMUMUZUN EN BÜYÜK UTANCI”

CHP Adana İl Başkanlığı önünde, İl Başkanı Ayhan Barut, Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, ilçe başkanları,  il yöneticileri, ilçe kadın kolları başkanları ve partililerin katılımıyla gerçekleştirilen basın açıklamasında İl Başkanı Barut; çocuk istismarının toplum vicdanını yaralayan en büyük sorunlardan biri olduğunu söyledi. Çocuk istismarına yaşanan artışa dikkati çeken Barut, bu artışın endişe verici boyutlara ulaştığını vurguladı. Barut, “Kamuoyuna yansıyan  çocuk istismarı vakaları nev yazık ki buz dağının sadece görünen yüzü ve toplumumuzun en büyük utancıdır. Bu utançtan kurtulmak için toplumumuzun tüm kesimlerinin duyarlı olması elzemdir” dedi.

“HÜKÜMETİN EN ÖNCELİKLİ SORUMLULUĞU”

İl Kadın Kolları Başkanı Yasemin Yılmaz, hükümetin en öncelikli sorumluluklarından birinin çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak olduğunu vurguladı.“İKTİDAR ÇOCUK İSTİSMARIYLA MÜCADELEDE İNANDIRICILIĞINI YİTİRDİ”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanları - Dr. Aykut Şahin, Müjgan Atıcı, Mehmet Çoban

İktidarın bu sorumluluğu yerine getiremediğinin altını çizen Yılmaz, “Her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış ‘çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir’ diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı, her zamanki gibi ‘söylediği başka yaptığı başka’ olmaktan öteye geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, ‘çocuk istismarı’ mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir” diye konuştu.

“KİRLİ ZİHNİYETLERİN ÇOCUKLARIMIZI İNCİTMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

“Çocuk istismarı” ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri olduğunu kaydeden Yılmaz,  “Bu kriterler cezaları artırmak ve istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur, istismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır.  Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz” ifadelerini kullandı.“ÇOCUK İSTİSMARI KONUSUNDA İYİ HAL İNDİRİMİ OLMAMALI”

Çocuklar için duydukları endişeleri dile getiren Yılmaz, şunları kaydetti:

“Çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için; çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmelidir. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini, tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını, çocuk istismarını öven ‘6 yaşında çocukla evlenilebilir’ gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz.  Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Haftanın Kahramanı - Birsen Avan

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın