Kızgınlık Tespiti Ve Önemi

Kızgınlık Tespiti Ve Önemi

Biz yetiştiriciler olarak,her bir hayvanımızdan yılda (365 günde) bir buzağı almayı hedefleriz.Çünkü hayvanlarımızdan yeterli döl verimi elde edemezsek ekonomik bir yetiştiricilik yapmaktan söz edemeyiz.Gerek et gerekse süt verimi için ve hayvansal üretimin devamlılığı için mutlak surette hayvanlarımızdan döl verimi elde etmeliyiz.Hayvanlarımızdan optimum döl verimi elde etmenin yoluda iyi bir sevk ve idareyle gerçekleştirilebilir.Yani hayvanlarımıza uygulayacağımız uygun bakım,besleme ve kontrol bize buzağı olarak geri dönecektir.

Kızgınlık; pubertas çağına ulaşmış olan dişi hayvanların belirli aralıklarla (21 gün)gösterdikleri çiftleşme isteği olarak tanımlanmaktadır. Hayvanlarımızdan optimum döl verimi elde edebilmemiz için, onların belirli periyotlarla gösterdikleri kızgınlık döngülerini iyi takip etmemiz ve kızgınlığını fark ettiğimiz hayvanları zamanında ve uygun boğa veya sperma ile tohumlamamız gerekir. Aksi halde kızgınlığı fark edilemeyen hayvanların tohumlanması için bir 21 gün daha beklememiz gerekecektir.Bu da hayvanlarımızdan daha az yavru elde etmemiz anlamına gelir.
Hayvanlarımızın kızgınlıklarını takip etmenin en iyi yolu kayıt tutmaktan geçer.Bu kayıtlara belirli aralıklarla bakarak hayvanlarımızın aşağı yukarı kızgınlık gösterdiğini anlayabiliriz.Ayrıca hayvanlarımızı yakından takip ederek ve izleyerekte kızgınlık gösterip göstermediklerini bazı belirtilerden anlayabiliriz.Bu belirtiler;

1)Hayvanın yem tüketimi azalır.

2)Süt verimi azalır,ancak sütün yağ oranı artar.

3)Hayvan tedirgindir ve havayı koklar.

4)Diğer dişi hayvanların üzerine atlamasına izin verir.

5)Sağrı içe çöker.

6)Hayvan durmadan bağırır.

7)Vulva kızarır ve mukos akıntı başlar.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN