DOLAR 18,4191 0.52%
EURO 17,8508 -1.1%
ALTIN 973,04-1,08
BITCOIN 3521991,20%
Adana
28°

AZ BULUTLU

16:28

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kızılcık Dalları
144 okunma

Kızılcık Dalları

ABONE OL
27 Ekim 2014 20:02
Kızılcık Dalları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

kizilcik-dallari

Reşat Nuri Güntekin

Nadide hanım uzun bir bekleyişten sonra kızını getiren tren gelmiştir.Bu trenden ilginç üç kişi inmiştir.Bunların arasından köylü olduğu belli olan bir adam tren görevlisine Göztepe’ye nasıl gidileceğini sorar.Makasçı bunun üzerine güler ve etrafta bulunan insanlar köylüler ile dalga geçmeye başlar.Olaylar etraftaki insanların köylüler ile dalga geçmesi ile devam eder.bu arada Nadide Hanım kızı ve damadıyla konaklarına giderler.
Gece olduğunda Nadide Hanım’ın konağında güzel sofralar kurulur ve yenilir.Köylü İsmail ve Gülsüm konağın yakınındaki tarlaların birinde kamp kurarlar ve ısınmak için büyük bir ateş yakarlar.

Gece geç saatlerde Nadide Hanım’ın damadı Feridun Bey,köylü,Gülsüm ve İsmail’İ konağa getirir.Onlara artan yemekleri sunarlar. Bir süre sonra Nadide Hanım köylülerin hikayesini duyduktan sonra Gülsüm’ü evlat edinmeye karar verir. Bu teklif üzerine köylü bunu kabul eder ama Gülsüm kucağındaki kardeşi İsmail’de ayrılmak istemez. Feridun Bey de İsmail’in durumuna acıyarak O’nu Edirne’deki kimsesizler yurduna göndermeye karar verir. Köylü bunların hepsini sevinçle kabul eder.
Köylü artık kendi yoluna gider. İsmail Edirne’ye , Gülsüm konakta evlatlık olarak kalır.
İlk gün büyük ağlamalar yaslar duyulur Gülsüm’den. Bunun üzerine Feridun Bey gülsüm ‘ü biraz korkutur. 
Gülsüm birkaç gün sonra konağa alışmaya başlar ama yinede kardeşi İsmail ağzından düşmez.
Artık Gülsüm konaga alışmış konağın işlerine yardım eder hale gelmiştir. Tahir ağa yani Lala efendi buna biraz sevinmiştir çünkü konagın çocuklarının yaptığı her türlü yaramazlığın hesabını Lala’dan sorarlardı. Lala da Gülsüm’ün gelmesiyle tüm kabaheti Gülsüm’e atar olmuştur. Buna ragmen Gülsümle Lala çok iyi anlaşmışlardır. Çünkü konakta İsmail’in hikayelerini tek dinleyen Lala dır. 
Bir ara Gülsüm’ü Nadide Hanım konağın diğer çocuklarıyla mektebe gönderir fakat başarılı olamaz.
Gülsüm kendine verilen parayı İsmail’e göndermeye karar verir ve bunun için Lala’dan yardım ister.Artık Gülsüm konaktaki eski çocuk elbiselerini,çoraplarını aşırıp İsmail’e göndermeye başlar.yavaş yavaş Gülsüm hırsızlığa da alışır.
Lala’nın kulübesindeki büyük sandığı herkes yedi yıl önce hacca giden arkadaşının bıraktığını sanmaktadır,fakat sandık Lala’nın ticaret sandığıdır.
Gülsüm’ün hırsızlığı o kadar ilerlemiştir ki,artık her şeyi çalar olmuştu.Gülsüm yakalanır konakta bulunan tüm insanların önünde dayak yer.bunun üzerine Nadide Hanım Gülsüm’ün torunu Bület’e bakmasını ister.Bülent’in süt annesi çok hantal biridir.bu arada Nadide Hanım ve Gülsüm birbirlerine çok yaklaşırlar.Nadide Hanım Gülsüm’e onu İsmail’in yanına göndereceğine dair söz vermiştir.
Karmussallı sütnine Gülsüm ile ilgili olayları öğrenince iyi bir plan yapar ve olayı çözümler.Gülsüm’e çok eğlenceli bir yerde İsmail’in öldüğünü söyler ve kızın yaslar tutmasını engeller.
Günler geçtikçe Gülsüm İsmail’i unutur.Bülent’e artık o bakmaya başlar.Karamusallı süt ninenin planları tek tek olmuştur.
Gülsüm için her şey artık Bülent’tir.Bülent Gülsüm’ü çok sevmektedir ama Nadide Hanımı sevmemektedir
Gülsüm konakta uzun yıllar geçirmiştir.Bülent artık Nadide Hanım’ı sevmeye başlamıştır ve Gülsüm’den nefret etmeye başlamıştır.Bülent’in de Gülsüm’den kopmasıyla artık Gülsüm iyice çökmüştür.Aşçı ve hizmetkarlar ile kırıştırmaya başlamıştır.Pendik’teki konakta oldukları bir zamanda tüm ev halkını bir verem hastası kadının kocası ile çıkan dedikodular sarmıştır.Bu dedikodulardan sonra veremli kadının kocasının Nadide Hanım’ın kocasının en iyi arkadaşının oğlu murat oldugu ortaya çıkmıştır.Nadide Hanım yiğeni Muratın veremli eşiyle bizzat ilgilenmeye başlamış ve kadına bakması için Gülsüm’ü onlara göndermiştir.Kadıncağazın öleceğ, kesinleştikçe kentin en zengin bayanları Murat beyin peşinden koşmaya başlarlar.Murat beyde Nadide hanımın kızı Sanıyeyi istemektedir.Murat beyin veremli eşi bunları duyunca Nadide hanımı ınanmaz bir öfke duymaya başlar.
Nadide hanımlar İstanbul’a taşınırlar.Gülsüm Murat beylerde kalır.Murat bey İstanbul’a her inişinde Nadide Hanım’ları ziyaret eder.Bir zaman sonra Murat bey Gülsüm ve çocukları bir gece yarısı Nadide Hanımlara giderler.Murat beyin eşinin öldüğü haberi konağa hemen duyurulur ve yaslar tutulur.
Murat bey Nadide hanımlarda kalmaya başlar ve Saniye hanımla evlenme kararı alır.Murat beyi artık Anadoluya gitme zamanı gelmiştir.Onu herkes tren istasyonuna götürür.
Aynı gün Tahir ağanın emekliliği gelmiş ve vapurla memleketine gönderilecektir.Herkes Murat beyi uğurlarken, Gülsüm Tahir ağayı hüzünlü bir şekilde memleketine yollar.
O gece Gülsüm yalnız Nadide hanımla görüşmek ister ve O’na Murat beyin eşinin son isteklerini söyler.
Nadide hanım çığlıklarla bayılır ve herkes oraya gelir.Gülsüme çok kızılır.Gülsüm o gece evden bilinmeyene, karanlıkların içine kaçar!
Uzun yıllar sonra Nadide hanımlar artık Ankara’da yaşamaya başlarlar.Bir gece Nadide hanımı ve ailesini yeğenlerinden biri Ankaranın ünlü yerlerinden birine götürür.Burada localardan birinde otururken sahneye Ankara’nın en ünlü kontocusu ortaya çıkar.Bu gülsümdür tüm aile şaşkınlık geçirir.Gülsüm işini bitirince hemen Nadide hanımın yanına gider.Ona iyice sarılır ve karanlıkta ikiside ağlamaya başlar.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.