DOLAR 16,1050 1.12%
EURO 17,2738 1.35%
ALTIN 961,851,40
BITCOIN 471048-2,31%
Adana
26°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:03

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Klasisizm nedir, nasıl gelişmiştir?
240 okunma

Klasisizm nedir, nasıl gelişmiştir?

ABONE OL
15 Kasım 2014 10:22
Klasisizm nedir, nasıl gelişmiştir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Klasizm

KLASİSİZM

Kaynağını eski Yunan ve Latin Edebiyatlarına dayandıran bu akım 17. Yüzyılda monarşinin etkisinde Fransa’da gelişmiştir. Bu akıma mensup kişiler Tek yönetim şeklinin monarşi tek inancın ise Hıristiyanlık olduğu görüşündedirler. Akım 18. yüzyılın son çeyreğine kadar etkisini sürdürmüş önemli bir akımdır.
Klasisizme göre esas akıl ve sağduyudur. Yani klasiklerin bir esere güzel demeleri için eserin akla ve sağduyuya uygun olması gerekir. Bu akımda esas olan bir başka konu ise mükemmeliyettir. Mükemmellik eserin konusunda değil şeklinde, konunun ele alınış şeklinde aranır.
Sanatı bir kurallar bütünü olarak gören klasikler eserlerinin kahramanlarını soylu tabakaya dayandırmışlardır. Eserlerinde hiçbir zaman kusurlu ya da sakat insanlara yer vermezler. Konu, mekan, zaman kuralı da denen üç birlik kuralını öne çıkarmışlardır.
Eserlerinde kahramanları seçtikleri gibi dillerini de özenle seçerler ve kesinlikle kaba sözlere , hitaplara yer vermezler. Ahlaka uygunluk da bağlandıkları kurallardandır ve bu kuralların en önemlisidir. Sanatçı eserinde kendi düşünce ve duygularına asla yer vermez taraf olmaz. Eserlerinde esas insandır diğer öğelerin kesinlikle insan kadar önemi yoktur.
Klasikler özellikle tiyatroda önemli işler başarmışlardır. Trajedi ve komediyi benimsedikleri dikkat çeker. Trajedi alanında özellikle Racine büyük işler yapmıştır. Racine yanında Corneille de trajedide , Moliere ise komedide kendisini kanıtlamıştır.
Fabl türünde La Fontaine ismi de klasiklerin edebiyat dünyası üzerinde etkilerinin ne kadar büyük olduğunun bir göstergesidir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.