Kömür ocağında facia: Çok sayıda işçi mahsur

Kömür ocağında facia: Çok sayıda işçi mahsur

Kömür ocağında facia Çok sayıda işçi mahsur

Karaman’da bir kömür ocağında su kaynağının patlaması sonucu ocağı su bastı. 19 işçi yerin 400 metre altında mahsur kaldı.

Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde bulunan özel bir kömür ocağında, öğle vardiyası sırasında kaza meydana geldi.
Kimi kaynaklara göre sıcak su kaynağı patladı, kimi kaynaklara göre ise biriken su sonucu bir baskın meydana geldi. Su baskınının yol açtığı göçük nedeniyle vardiyada çalışan 27 işçiden 19’u yerin 400 metre altında mahsur kaldı.
Olayın ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda görevli 16 kişilik bir ekip de yola çıktı.
Kurtarma çalışmaları devam ederken işçilerin bir süre ihtiyaçlarını karşılayacak ekipmanara sahip olduğu belirtildi.
Madenden su boşaltma çalışmaları başladı.
Bu arada, madenden çıkartılan 1 işçi Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Olayın ardından bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi sevk edildi. Türkiye Taş Kömürü Kurumu’nda görevli 16 kişilik bir ekip de yola çıktı.
Madenden su boşaltma çalışmaları 3 koldan sürdürülüyor.
YENİ İDDİA: SU YANDAKİ MADENDEN GELDİ
Kaza bölgesinde ortaya atılan bir başka iddia ise su baskının yandaki madenden geldiği yönünde. İddiaya göre, iş makinaları yan taraftaki kapalı madenin duvarına zarar verdi. Bir süredir kapalı olan madende bikiren sular kazanın meydana geldiği madene hücum etti.
Bu arada, madenden çıkartılan 1 işçi Ermenek Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.
Bu arada, Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız ve Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da olayın ardından bölgeye hareket etti.
15 GÜN ÖNCE YENİDEN AÇILDI
Söz konusu maden ocağınının, torba yasanın yürürlüğe girmesinin ardından kapatıldığı öğrenildi. Ocağın 15 gün önce yeniden üretime başladığı belirtildi.
İŞLETME YETKİLİSİNDEN ÜRKÜTEN SÖZLER
CNNTürk canlı yayınına bağlanan maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar, arama kurtarma çalışmalarının devam ettiğini söyledi. Yetkili şöyle konuştu: 12.15 sularında meydana geldi. 18 kişi içeride. 350 metre uzunluğunda, 50 metresi su altında kaldı. Maskeler 2 saat dayanabilir. Kaçabilecekleri 50 metre yukarıda 2 yer var. Boğulmuş olabilirler. Ani gelen bir su”.
Yetkili, su gelince bazı işçilerin “Sudan kaçılır mı, niye kaçıyorsunuz” dediğini de iddia etti.
İşletme yetkilisi ‘Bütün denetlemelerden geçer not almış mıydınız?’ sorusuna şu yanıtı verdi: Kapama kararı yoktu. Yasa sonrası 1 ay boyunca ocak kapalı kalmıştı.  İşçilerle konuşuldu, onlar tamam dedikten sonra 15 gündür faaldi. Geçmişte ölümlü bir kaza yok. Bütün denetlemeleri yapılmış bir işletme.
YAŞAM ODASI VAR MI?
İşletme yetkilisi madende yaşam odası olmadığını söyledi, “Küçük bir işletme olduğu için yaşam odası yok. Yaşam odası olsa da ani bir olayda yapabilecekler bir şey yok” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MEB duyurdu! 3 gün uzaktan eğitime ara veriliyor
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın