Koncuk, Türkiye’nin Eğitim Yapısındaki Sistemsizliğini Meclis Gündemine Taşıdı.!

Koncuk, Türkiye’nin Eğitim Yapısındaki Sistemsizliğini Meclis Gündemine Taşıdı.!

İYİ Parti Adana Milletvekili ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyesi İsmail Koncuk, “Sayıştay tarafından Milli Eğitim Bakanlığı’nın mali hesaplarında yapılan denetimde, Öğretmen atama başta olmak üzere, yönetici atamalarında, büyük haksızlıklara yol açıldığı kanıtlanmıştır.” dedi.

“Denetim raporu incelendiğinde “Türkiye’nin eğitim yapısındaki sistemsizliğin” altı çizilmiştir. 2019 yılında İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü kadrosuna atananların % 70’inin liyakat koşullarını karşılamadığı ve 138 bine ulaşan öğretmen açığının “plansızlık nedeniyle kapatılamadığı” denetim raporuna kaydedilmiştir.” dedi.

Koncuk, “Öğretmen atama başta olmak üzere, yönetici atamalarında, büyük haksızlıklara yol açılırken İl müdürü, il müdür yardımcısı, ilçe müdürü atamalarında liyakat yerine, torpilli insanların atandığı bilinmektedir. Bu durum eğitimde çok ciddi yönetim problemlerinin yaşanmasına sebep olmaktadır. Liyakati esas alan bir sistem oluşturmak için ne zaman çalışma yapacaksınız?” diye sordu.

İYİ Parti Adana Milletvekili Koncuk, “Bir diğer önemli konu olan öğretmenler stajyerlik dönemlerinde son derece ağır performans değerlendirmesine tabi tutulmaktadır. Başarılı olmalarına rağmen bir de adaylık kaldırma sınavı ile karşı karşıya kalmaktadır. Son derece gereksiz ve öğretmenlik formasyonu ile ilgili olmayan konuların öğretmenlik başarısında esas kabul edilmesi anlamsızdır.” diyerek konuyu Meclis gündemine taşıdı.

“Bu sınavda başarısız olan pek çok öğretmenimizin meslekle ilişkisi kesilerek, büyük haksızlıklar da yapılmaktadır. Adaylık kaldırma sınavının iptal edilmesi, sınavlarda mağdur edilen öğretmenlerin yeniden mesleklerine kavuşmaları ile ilgili bir çalışma yapılması gerektiğini belirterek sözlerine son verdi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Milli atlet Yasmani Escobar Copello finalde! | 2020 Tokyo Olimpiyatları

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN