Konjenital Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesi

Konjenital Pes Ekinovarus (Çarpık Ayak) Deformitesi

KONJENİTAL PES EKİNOVARUS (ÇARPIK AYAK) DEfORMİTESİ

Konjenital pes ekinovarus yada çarpık ayak deformitesi yenidoğan döneminde görülen ayakların içe doğru çarpıklığı, dönmesi ile karekterize bir hastalıktır.

Günümüzde sıklıkla anne karnında yapılan ultrasonografiler ile teşhis edilebilmektedir. Pes ekinovarus, 1000 de bir oranında görülmektedir. Erkeklerde kızlardan 2 kat daha fazla gözlenir. Olguların yarısında her iki ayaktada tutulum vardır. Bu deformitede ayağın ön tarafında içe doğru dönme, topukta yumuşama ve beraberinde içe dönme ile birlikte ayağın orta kısmından içe doğru sapma olduğu görülür.

Deformiteli ayak diğer ayağa göre daha küçük olup aynı taraftaki baldır daha ince olmaktadır.

Hastalığın nedenleri nedir?” sorusunu ise şöyle yanıtlanabilir:

“ Etiyolojide bir çok teori mevcutsa da genetik ve çevresel faktörlerin kombinasyonu ile oluştuğu kabul edilmektedir.”

Tanı,
doğuştan çarpık ayak deformitesinin tanısını anne karnında ultrasonografi ile ve hemen doğum sonrasında klinik olarak koyulmaktadır. Ayrıca, doktorun ihtiyaç duyması durumunda çekilen radyografilerde de kemikler arası ilişkiler değerlendirilebiliyor.

Doğuştan çarpık ayak deformiteli hastaların mutlaka doğuştan (gelişimsel) kalça çıkığı ve diğer anomaliler açısından da değerlendirilmesi gerekmektedir. Konjenital pes ekinovarus deformitesinde son yıllarda Ponseti yöntemi dediğimiz alçılama tekniği ile cerrahi tedaviye ihtiyaç oldukça azalmaktadır. Ponseti tekniğinde tercihen doğumu takip eden ilk günlerde yapılan haftalık alçı değişimleri ile pes ekinovarus deformitesi yavaş yavaş düzeltilmektedir.
Yaklaşık 4-6 haftalık alçı tedavilerini takip eden dönemde ayak bileği arkasındaki Aşil tendonunun küçük bir operasyonla kesilmesi ardından yapılan 4 haftalık alçı uygulaması sonrasında deformite düzeltilmektedir. Bu dönemde sonra 2 yaşına kadar özel ters kalıp bot ve Ponseti cihazı dediğimiz özel bir cihazla düzelme korunmaktadır.

Bu hastalarda bazen ilerleyen yaşlarda nadir de olsa tekrarlama olabilmektedir. Tekrarlama durumunda ayak 1. Tarak kemiği sırtına yapışan tibialis anterior dediğimiz tendon ayak ortasına cerrahi olarak transfer edilir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın