DOLAR 17,9655 0.12%
EURO 18,4653 -0.41%
ALTIN 1.036,230,36
BITCOIN 428434-3,14%
Adana
34°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:05

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Köpek Pisikolojisi
125 okunma

Köpek Pisikolojisi

ABONE OL
15 Temmuz 2022 21:17
Köpek Pisikolojisi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Köpek ve Çocuk – Tamer Dodurka Sorularınızı Yanıtlıyor

Merakla beklediniz, sorular sordunuz. Elimizden geldiğince sizi aydınlatmaya çalıştık ama maalesef Köpek ve Çocuk, Köpek ve Bebek dosyamızın sonuna geldik. Dosyamızın finalini bizlere gelen okuyucu sorularının yanıtları ile yapıyoruz. Köpek psikolojisi uzmanı sevgili Prof.Dr. Tamer Dodurka ‘Köpek ve Bebek’, ‘Köpek ve Çocuk’ konulu sizlerden gelen okuyucu sorularının yanıtlarını veriyor…

Merak ettiğim nokta çocuk derken yaş sınırlamasının nasıl olduğunu bilmek istiyorum yeni doğan bir bebekle köpeğin yaşaması sağlık ve sosyal yönden neler getirir bunu merak ediyorum ve bu konuyla ilgili tavsiyeleri almak istiyorum benim köpeğim 1 yaşında ve biz bebek düşünüyoruz nasıl hareket etmem gerektiğini uzman görüşüyle öğrenmek istiyorum teşekkürler…

Bebek konusunda nasıl hareket edilmesi gerektiğine bir önceki yazımda değinmiştim. Çocukta, köpekle beraberlik için yaş sınırlaması konusunda değişik görüşler vardır. Bazıları yaş açısından hiçbir sınırlama olmaksızın çocuğun tüm gelişim evrelerinde köpekten yararlanılması gerektiğini savunurlar. Bu görüş kesinlikle yanlış değildir. Ancak, özellikle ufak çocuklar bilinçsiz şekilde köpeğin canını acıtmak suretiyle köpekten tepki görüp ömür boyu köpekten korkabilirler. Bu bilincin oluşması çocuğun yaşı kadar ebeveynlere de bağlıdır. Bilinç gelişimi için kimi çocuklarda çok uzun yıllar gerekirken kimi çocuklar 3-4 yaşında yeterli bilince ulaşırlar. Bu nedenle çocuklar bebeklikten itibaren köpekle birlikte yaşayacaksa, köpeğimizden çok emin değilsek, çocukla aralarındaki iletişim gelişene kadar ikisinin de birbirleriyle ancak kontrollü şekilde ilişki kurulmasına izin verilmelidir. Bu önlemlerin dışında, aşırı bir hassasiyete gerek yoktur.

Köpek bakmak çocuğunuza sosyal yönden sayısız fayda sağlar. Çocukların duygusal gelişiminde hayvanlar çok önemlidir. Duygusal zekanın bir bölümü toplumsal ilişki kurmaktır. Hayvanlar bu ortama girişte kolaylık sağlar. Özellikle bilgisayar düşkünü çocuklar için bu zordur. O halde, hayvanların, yetişmekte olan çocuklarımızın ruh sağlığı üzerine, özellikle içinde bulunduğumuz koşullarda ciddi faydalar sağladığı ortadadır. Böylece çocuk empati kurmasını, sevmesini, başka bir canlıya dikkatli davranmasını öğrenir. Bu, özellikle tek çocuklu ailelerde büyük önem taşıyan bir husustur. Hayvan bakımında çocuğa görevler verilmesiyle sorumluluk başta olmak üzere bir çok sosyal fayda sağlanır. Çocuklar kendi zayıflıklarını hayvan üzerinde giderme olanağı bulur. Hayvanı eğitirken aslında kendini eğitir. Bu nedenle çocuk eğitiminde hayvan kaçırılmayacak öneme sahiptir. Sağlık açısından ele alırsak okuyucumuzun aşıları ve gerekli kontrolleri yapılan ve basit hijyen koşullarında bakılan bir köpekten çekinmemesi gerektiğini bildiğine inanıyorum. Sanırım okuyucumuz hayvan bakımının sağlık yönünden getirdiği faydaları sormak istiyor. Yazım çok uzadığı için bu konuya başka bir yazımda değineceğim.

Aileye çocuk katılmadan önce bahçede baktığımız köpeğimizin yanına ikinci bir köpek almanın köpeğimizin psikolojisi açısından bir artısı olabilirmi?Köpeğimiz şu anda ailenin ilgi odağı konumunda ama bebek olduğu zaman bu konumunu ister istemez kaybedecek(biz nekadar uğraşsakta) Bizim evin içinde bebekle ilgilendiğimiz zamanlarada bahçede yalnız kalmasından daha mı iyi olur yanında bir arkadaşının olması yoksa ailenin iki çocuğundan biri gibi görecekken kendini üç çocuğundan biri gibi görmesini mi sağlamış oluruz yanına arkadaş alırsak

Yalnızlık ve sosyal mahrumiyet gibi sorunlar yaşayan köpeklerde ikinci bir köpek almanın bazı yararları olabilir. Ancak, bu köpekle kıskançlık ya da liderlik mücadeleleri başlayacak olursa daha farklı sorunlar gündeme gelebilir. Üstüne üstelik bir de bebeğin gelmesi köpeğin kafasını iyice karıştırabilir. Bu durumda ev halkının da sabrını zorlayacak hadiseler şekillenebilir.

Bu nedenle tam evdeki düzenin bebek gelmesiyle değiştiği ya da değişeceği sıralarda ikinci bir köpek almanın riskleri olabilir.

Aile içersinde seviyesini bilen köpekler eve bebeğin gelmesinden etkilenmezler. Neticede gelen bebek de ondan daha üst düzeyde bir canlıdır. Daha doğrusu köpek, durumu böyle görmelidir. Köpeğin bakışıyla bu son derece doğal ve kabullencek bir durumdur. Ancak, bebek gelmesiyle köpeğe daha fazla ilgi gösterilirse köpeğin bu bakış açısı farklılaşabilir. Diğer bir deyişle evde ilgi odağı konumunda bebek olması son derece doğrudur. Mühim olan ailenin çocuk sayısının iki ya da üç olması değil, köpeğin hangi mevkide olduğunu bilmesidir.

4 yaşında kardeşim ve 4 aylık 2 tane Golden Retrieverimiz var kardeşim köpeklere bayılsada köpeklerim sevgilerini zıplayarak ve ısırarak gösterdiği için bu sıralar çekinmeye başladi. Acaba bunu nasıl engelleyebilirim dışarı birlikte çıktığımızda onların heyecanlı ve yavru olduklarını biliyorum ama kardeşim için çok sakınca çünkü ben onlarla oynarken kaza eseri dişi burnuma saplandı ve büyük bir yara oldu bayada bir kanamıştı. Acaba bu zıplama ve ısırma sorunlarına bana karşı değil ama başkalarına karşı nasıl çözebilirim?

Yukarıda değindiğim gibi köpeklerin iyi niyetli olsa da bazı tepkileri çocuğun ısırılması ya da ömür boyu köpekten korkmasına yol açabilir. Şu an kardeşiniz bunu idrak edecek yaşta değil. Bu nedenle kardeşinizle köpeklerin ancak kontrollü ortamlarda bir araya getirilmesi gerekir. Bahsi geçen zıplama ve ısırma sorunları için profesyonel yardım almalısınız.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.