DOLAR 18,6443 0.02%
EURO 19,4227 -0.04%
ALTIN 1.051,02-0,01
BITCOIN 3087160,32%
Adana
19°

AÇIK

17:46

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kötü Alışkanlıklar Ve Zararları

Kötü Alışkanlıklar Ve Zararları

ABONE OL
20 Kasım 2022 19:50
Kötü Alışkanlıklar Ve Zararları
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Sağlığımızı olumsuz yönde etkileyen, zararı bilindiği halde vazgeçilemeyen alışkanlıklara, kötü alışkanlıklar denir. Zararlı alışkanlıklar bulaşıcı hastalıklar kadar tehlikeli sonuçlara sebep olabilir.

Sağlığa zararlı alışkanlıkların insan üzerindeki etkilerini azaltabilmek için, psikolojik ve fiziksel olarak bağımlılığını gidermeye çalışmak gerektir.

Psikolojik bağımlılıkta keyif almaya alışılan maddenin eksikliğinin neden olduğu huzursuzluğun giderilmesi için, devamlı ya da belirli aralıklarla maddenin alınması için duyulan istek söz konusudur.

Fiziksel bağımlılıkta ise merkezi sinir sistemlerindeki hücrelerin normale yakın fonksiyon göstere bilmesi için alışılan maddeye karşı sürekli ihtiyaç duyulması söz konusudur.

Bu gün bilhassa gençliği tehdit eden zararlı alışkanlıkların başında sigaradan başlayarak, alkollü içki, uyuşturucu v.b bağımlılık yapan maddeler bulunmaktadır.

Bunlardan korunmak ve bağımlı olmamaya çalışmak, bilhassa bunların kullanıldığı çevrelerden uzak durmaya bağlıdır. Gerek sigaranın gerekse diğer kötü alışkanlıkların şahıslara ve topluma ne kadar zararlı oldukları hepinizin mâlumudur.

Dünya toplumlarını tehdit eden kötü alışkanlıklar çok olmakla birlikte ülkemizde, sigara ve alkollü içki bağımlılığı daha çok görülmektedir.

Bilhassa bunlara bulaşmanın ilk adımı olan sigaranın zararları sayılamayacak kadar çoktur.

Tütün ve sigaranın içinde 4000 civarında zararlı madde vardır. Bunlar arasında nikotin, katran, karbonmonoksit, fenol benzen gibi bir çok maddenin sağlığa zararlı olduğu, dünya sağlık örgütü tarafından kabul edilmiştir.

Sigara, içindeki zararlı maddeler sebebiyle vücuttaki bir çok sistemi olumsuz etkilemektedir. Bu etkileri şöyle sıralayabiliriz.
Solunum sistemi, Kalp ve dolaşım sistemi, sindirim sistemi, Üreme sistemi, Gebelik, Zekâ gerilemesi, Kanseri tetiklemesi, insan ömrünün azalması gibi.

Mâlum bu alışkanlıklar arkadaş çevresinde özenti ile başlar, sonra önlem alınamaz hâle gelir. Günümüzde sigara içme yaşı artık ilköğretimlere kadar düştü.. Uyuşturucu, Ortaöğretim kurumlarından başlayarak Üniversite kapılarına kadar her yere yaygınlaşır hale geldi. Gençleri bu alışkanlıklardan uzak tutabilmek için başta Ebeveyn’lerin sıkı takibi ve Çocuklarımıza küçük yaşta iken dîni terbiye aldırmak çok önemlidir.

Kontrolden, dîni terbiye ve ahlâktan yoksun gençlerin bu tuzaklara çok daha çabuk düştükleri, günümüzde yaşanılan hâdiselerle yakînen görülmektedir.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.