KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Köyler, Kasabalar Biterken Köy ve Kasaba Okulları da Kapatılıyor

Köyler, Kasabalar Biterken Köy ve Kasaba Okulları da Kapatılıyor

AKP’nin iktidara gelmesiyle birlikte büyük proje diye başlattığı büyükşehir yasasıyla kasaba ve köyler kaldırılarak bağlı oldukları ilçelerin mahallesi olacak ve büyük hizmetler alacaklardı.

Bu kanunla birlikte büyükşehir kapsamındaki ilçelerden özel idareler de kaldırıldı ve yetki büyükşehir belediyelerine verildi.

İçi hiçbir zaman doldurulamayan büyükşehir yasasıyla büyük hizmet alacağız diye yetkililerin yollarını bekleyen benim zavallı kasaba ve köylülerim kaderine terk edilerek hiçbir hizmet alamaz konuma geldiler.

Bakın bir örnek verelim.

Büyükşehir yasasıyla bölgemizde önce Hacıbeyli kasabası nüfustan dolayı, daha sonra da Gaziköy Kasabası yasa nedeniyle verilmiş kasabalık hakkı ellerinden alındı. Ayni şekilde tüm köylerimiz mahalle haline getirildi.

Gaziköy Belediyesi Otobüs İşletmesinin Ceyhan – Kozan arası ulaşımını sağlayan ve yarım saatte bir kalkan 7-8 tane otobüsü vardı. İtfaiyesi, çöp toplama aracı, ambulansı, kepçe, kamyon gibi araçlarla bölge insanlarına hizmet veriyor, belediye personeli aldıkları maaşlarla kasaba esnafının ayakta kalmalarını sağlıyordu. Bütün bunlar silinip gitti. Ve Gaziköyün esnafları dahi bu oluşum yüzünden hızla eriyor.

Bölgemizin en büyük eğitim kurumlarından birisi olan ve bir zamanlar 1400 öğrenciye 46 öğretmeniyle hizmet veren Gaziköy Lisesi yine AKP’nin TEOG sınav uygulamaları sonucunda öğrencilerin ilçe merkezlerine kaymasına neden olmuş ve 18 öğrenci mevcudu ile bir zamanlar tarih yazan, bir çok önemli kişiye eğitim veren büyük bir okul kaderine terk edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gürer: “Çiftçi borçları 2026 yılına kadar ertelensin”

Yıllarca bu okulun kapatılmaması için tek çare olarak Tarım Meslek Lisesi haline getirilmesini gündeme taşıdım. Geçtiğimiz yıl maarif müfettişleri öğrenci ve velilere müjdeli haberi vererek büyük bir heyecanla insanlarımızı tekrar mutlu etmişler fakat bu müjdenin laftan öteye gitmemesi nedeniyle okulun kapatılmasına vesile olmuşlardır.

Konuyu CHP milletvekili İbrahim Özdiş’e anlattığımda Sayın Özdiş hemen TBMM’nde yazılı soru önergesi verdi ama konunun muhatabı milli eğitim bakanlığı tarafından cevap bile verilmedi. Yine CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen’e iletmek istediğimde telefonuna ulaşamadım ve sekreterine durumu anlattım ama Sayın Türkmen konuyu öğrendiği halde telefonuma dönme nezaketinde bile bulunamadılar.

Son olarak iktidar partisinin Adana Milletvekili olan ve AKP MKYK üyesi olan Sayın Tamer Dağlı’ya ilettim. Tamer Bey kısa bir süre sonra telefonuma dönerek konu hakkında anket yapılacağını belirttiler. Ben de kendilerine okulun kapatılmaması ve destek verilmesi için ilgilerini beklediğimizi söyledim. Maalesef o günden bu yana Sayın dağlıdan tek bir dönüş bile alamadık.

Şu an büyükşehir yasasıyla bitirilen Gaziköy TEOG ile eğitimde de bitiriliyor. Okulun kapanma yazısının bakanlıkta olduğunu öğrendim ve çok üzüldüm. Bu seneki tercih listesinde Gaziköy Çok Programlı Anadolu Lisesinin yer almadığını da tespit ettim.

Birileri her ne kadar şunu yapıyoruz, bunu yapıyoruz deseler de kasabalarımız, köylerimiz (Pardon mahallelerimiz) kaderlerine terk edilmiş durumdalar ve kurtuluş arıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Saffat Suresi'nde Polis Gücü, Bariyer, Bilgisayar

Bunu elbette önümüzdeki yerel seçimlerde akılları başlarına geldiklerinde siyasetçilere hatırlatacaklar ama o zaman yapacak hiçbir şey kalmamış olacak.

Bir okulu kapatmak onlar için çok kolay ama yeniden bir okul açmak öğrencilerin ve velilerin güvenini sağlayıp hizmet vermek çok zor.

Bu hale gelmemize vesile olan siyasetçilerimiz, yöneticilerimiz, kimin parmağı bu işin üzerinde ise onlara şunu söylemek istiyorum. “Büyük eserinizle övünebilirsiniz…”  

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın