Kozan ADD 10 Kasım Mesajı‏

Kozan ADD 10 Kasım Mesajı‏

ATATÜRKÇÜ DÜŞÜNCE DERNEĞİ ŞUBE BAŞKANI AV.ZİHNİ ÇUBUKÇU’NUN ATATÜRK’ÜN ÖLÜM YIL DÖNÜMÜ NEDENİYLE BASIN AÇIKLAMASI

ATATÜRK ÖLMEDİ. KALBİMİZDE, BEYNİMİZDE VE BIRAKTIĞI CUMHURİYET REJİMİ VE ESERLERİ İLE GÜNLÜK HAYATIMIZDA YAŞIYOR.

ATATÜRK’Ü TANIMAK VE ANLAMAK

Atatürk’ü sevmek kolay, anlamak zordur. Çünkü anlamak okumayı ve araştırmayı ve düşünmeyi gerektirir.
Bir insanı tanımak ve anlamak istiyorsak, o kişi hakkında yapılan yorum ve açıklamalardan ÇOK, DOĞRUDAN O KİŞİNİN DÜŞÜNCELERİNİ kendi sözlerinden ve eylemlerinden öğrenmemiz gerekir.
Çünkü bir kişinin düşünce ve eylemleri üzerinde başkaları tarafından yapılan yorumlar ve açıklamalar bizleri yanıltabilir ve aldatabilir. Atatürk konusunda da bu böyle olmuştur.
Bunun için Atatürk’ü düşünceleri üzerinde hiçbir yorum yapmadan kendi ağzından ve kendi kaleminden olduğu gibi sunmakta fayda vardır. Atatürk’ün değişik konulardaki düşüncelerini dikkatle okuyup kendimiz yorum yapmamız gerekir inancındayım.
Atatürk’ün bizzat yazdığı NUTUK’U okuduğumuz zaman onu daha iyi anlarız.
Atatürk en güç şartlar altında ve her şeyin bitti zannedildiği zamanda bile, ulusal kurtuluş savaşını başlatmış, Türk Milletine olan güven duygusunu kaybetmemiş ve bir milli kahraman olmuştur, bir bayrak olmuştur.
Ulusal Kurtuluş Savaşını kazandıktan sonra dahi bu başarıdaki en büyük şahsi pay kendisine ait olmasına rağmen, başarıyı ve yapılan övgüyü hiçbir zaman üstlenmemiş ve hep çevresindeki silah arkadaşlarına, Türk Ordusuna ve Türk Milletine mal etmiştir. İşte Atatürk böylesine alçak gönüllü ve toplumu etkileyen hitabet ustalığı, düşünce ve zekaya sahiptir.
Anafartalar Kahramanı, Ulusal Kurtuluş Savaşının Başkumandanı ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Atatürk’ün en büyük dileği anlaşılmak ve unutulmamaktır. Son isteği “BENİ MİLLETİME UNUTTURMASINLAR” olmuştur.
Atatürk’ün kişiliği, insanlığı, askerlik ve DEVRİMCİLİK, MİLLİYETÇİLİK VE DEVLET ADAMLIĞI ANLAYIŞI, TÜRK MİLLETİNE OLAN SEVGİSİ nasıl UNUTULABİLİR Kİ?.
Yeter ki Atatürk’ü tanıyalım ve anlayalım. Atatürk’ün Türk Milleti’ne yol gösteren ETKİLEYİCİ ÖZLÜ SÖZLERİ İLE TANIMAK VE ANLAMAK İÇİN BİR KAÇ ÖRNEK VERECEK OLURSAK DAHA İYİ ANLAR VE ONU UNATMAMAMIZ gerektiği duygularına kapılırız. Şöyle ki !
“ Türk çocuğu atalarını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır. ” diyen “ Geçmişini bilmeyen, geleceğine yön veremez. Tarihine sahip çıkmayan Millet yok olmaya mahkumdur ” diyen “ Öğretmen kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir ” diyen Atatürk nasıl unutulur ki?
“ Beni seven arkadaşlarıma tavsiyem şudur ki, kendiniz için değil, fakat bağlı bulunduğunuz Millet için el birliği ile çalışalım, çalışmanın en yükseği budur ” diyen hizmet anlayışına sahip hoş görülü Atatürk’ü unutmayalım.
“ Ben 1919 senesi Mayıs ayı içinde SAMSUN’A ÇIKTIĞIM GÜN ELİMDE HİÇBİR MADDİ KUVVET YOKTU Yalnız Türk Milleti’nin asaletinden doğan ve benim vicdanımı dolduran yüksek manevi kuvvet vardı. İşte ben bu milli kuvvete, bu Türk Milleti’ne güvenerek işe başladım ” diyen “en güç koşullar altında dahi Türk milletine olan inancından asla umudumu kesmeyen”, “ beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek demek değildir. Benim fikirlerimi, duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu yeterlidir.” diyen
“ Bir millet büyükse ,kendini tanımakla daha büyük olur ” diyen “ BEN HAYATIMIN HİÇBİR ANINDA KARAMSARLIK NEDİR TANIMADIM ” diyen Atatürk’ü unutamayız ve unutturmayız.
Atatürk’ün Cumhuriyet’i emanet ettiği genç olarak içinde bulunduğumuz koşullar ne olursa olsun asla umutsuzluğa kapılmayalım. Çünkü umutsuzluğa kapılmak yenilgiyi ve teslimiyetin ayak sesleridir. Atatürk’ü anlarsak asla umutsuzluğa kapılmayız. Çünkü o bize umutsuzluğu değil eylem ve söylemleri ile başarıya nasıl koşacağımızı göstermiştir.
ATATÜRK’Ü her yönüyle tanır ve anlarsak,özümsersek ve özümsettirirsek işte o zaman çelikleşmiş irade ve azimle başarıya koşar bütün sorunlarımızı mutlaka çözer uluslar arası alanda saygın yerimizi de alırız.Kısaca:
Atatürk Devrim ve İlkeleri bugünde de gelecekte de Türkiye Cumhuriyetinin Yol Göstericisidir ve temel dayanağıdır.
Bu İlke ve Devrimlerden verilecek her ödün Türkiye’nin varlığına, birliğine vurulan bir darbe demektir.
Büyük Atatürk kurduğu Cumhuriyeti umudu olan Türk Gençliğine emanet etmiştir.Bunu asla unutmayalım.Cumhuriyet ve Devrimlere sahip çıkmak her Türk gencinin asli görevidir.Saygılar sunarım.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ADANA KOZAN'DA SAĞANAK, SU BASKINLARINA NEDEN OLDU

09.11. 2015

ADD Kozan Şube Başkanı
Av. Zihni Çubukçu

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın