Kozan-Deprem-Otopark

Kozan-Deprem-Otopark

İl adayı Kozan…

İl olmadan il gibi yaşayan Kozan!

Yeşil Kozan, güzel Kozan, yiğitler diyarı Kozan.

Kozan’da bu günlerde sık sık belediye hoparlöründen anonslar yapılıyor. “Plakasının son rakamı tek sayı ile biten araçlar bugün yolun soluna, çift sayı ile biten araçlar yarın yolun sağına park edecekler.”

Vatandaş  ya yer bulamıyor, ya da anonsu tınmıyor aksi yöne park ediyor. Trafik polisleri onca anonstan sonra araç anonsu ile de tek tek araç sahiplerini uyarıyor.

Anlaşılıyor ki, Kozan’da otopark sorunu var. Sahi Kozan’da kaç tane otopark var?

Kozan deprem kuşağında olan bir ilçe. Deprem uzmanlarının Hatay merkezli büyük bir depremde çevre illerinde etkileneceğini söylediğini biliyoruz. Ayrıca Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanının Kozan’da bir depremin geciktiği hakkında görüşü var.

Maksadım Kozanlıları deprem korkusuna gark etmek değil. Ama, bu gerçekle bir gün yüzleşeceğimizde kesin.

Biz Türkler başımıza bir bela gelmeyince önlem almayız. 1999 Marmara depremi sonrası çıkarılan bir kanunla yapı denetimi getirilmiş.

AKP Hükümeti dokuz yıl tek başına büyüyerek ülkeyi yönetmiş. İnsanların yatak odasına kadar girilmiş. Üç yıldır hala savunma vermeyi bekleyen tutuklular var. Türkiye büyüdükçe cari açık  da büyümüş. Cari açığı azaltmak için güncellemeler yaparak fakir fukaranın, garip gurabanın ahı alınmış.

Dokuz yılda ilk defa meclisten seçim öncesi altı aylık Kanun Hükmünde Kararname (KHK) çıkartma yetkisi almışlar. Toplam 34 KHK çıkartılmış. Yalnız bu KHK’lerle  yüzlerce kanunda değişiklik yapılmış.

Kısacası astığım astık, kestiğim kestik; ben ne dersem o olur mantığı ile yönetilmiş ülke.

Bu KHK’lerden biriyle de Marmara depremi sonrası çıkartılan yapı denetim kanunu yumuşatılmış.

Tabi yüce yaratan buna razı olmamış; “Durun bre gafiller. Mağrurlanman sizden büyük Allah var.”

Ve Van’ı, Erciş’i sallamış ve arkasından binlerce kez artçılarla daha sallamış ve halada sallıyor. 650 ölü, yüzlerce yaralı. Van valisinin dediğine göre para bile geçmez olmuş Van’da. İnsanlar akın akın göç ediyor.

İlk Başbakan gitmiş Van’a. Başbakanın ilk sözleri,  “Yapı denetimine uymayan ve çürük raporu verilen tüm binaları bedelini ödeyerek yıkacağız” olmuş. Kafa dank etmiş artık. Aklına ilk KHK değişikliği gelmiştir sanırım.Şimdi bizim kafa da dank etmeli. Bence başbakanın sözleri yetkililerce emir telaki edilmeli.   Kozan’da ruhsatsız yapılmış veya 1999 öncesi yapılmış ve yapı denetimine uymayan, yıkılması gereken kaç tane bina veya kat var? Bunlar tespit edildi mi? Çürük ruhsatlı binaların maliyeti çıkartıldı mı? Bu ev sahiplerine ev yapılması için TOKİ’ye arsa tahsisi vb. işlerin süratle yapılması gerekmez mi? İlla ki Allah (c.c) baba mı yıksın isteniyor?

Deprem tatbikatı yapıldı mı? Sıcağı sıcağına Kozan ilçesi olarak hazırlanıp deprem tatbikatı yapsak olmaz mı?

Allah etmesin, Erciş depreminde ölen yurttaşlarımız kadar zayiat versek mezar yerimiz hazır mı? Mevcut ilçe mezarında yer var mı? Hangi mahalle nerede toplanacak? Mevcut aş evi azami kaç kişiyi doyuracak? Kozan olarak yardım gelene kadar kaç gün kendi kendimize yeteriz? Yeterli sağlık ekipmanı ve ambulans var mı? Bunları hesap ederken komşu il ve ilçelerin de aynı durumda olabileceğini hesap etmeliyiz.

Depreme hazırlanırken yapılacak çalışmalar Kozan’ın imar planında da değişiklik yaratacaktır. Cadde mi genişleyecek, sokak mı açılacak, oyun parkı mı lazım? İşte otopark için fırsat.  Belirle otopark yerlerini. Yer altına mı, yer üstüne mi, çok katlı mı? Krizi fırsata dönüştürmek budur işte. Deprem olduktan sonra çok otopark yeri açılır yoksa!

Kozan için 2060’ı hayal ediyorsan otoparksız düşünme.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Önceki Yazı

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın