DOLAR 9,2958-0.4%
EURO 10,8443-0.1%
ALTIN 532,100,45
BITCOIN 5803550,69%
Adana
22°

AÇIK

12:54

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kozan Devlet Hastanesinden Talasemi Testleri İçin Basın Açıklaması‏

Kozan Devlet Hastanesinden Talasemi Testleri İçin Basın Açıklaması‏

ABONE OL
09 Ekim 2014 17:56
Kozan Devlet Hastanesinden Talasemi Testleri İçin Basın Açıklaması‏
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Untitled-1

Son günlerde gerek yerel olarak yayın yapan Kozan Ekspres Gazetesinde, gerekse de sosyal medyada Kozan Devlet Hastanemize, evlilik işlemleri için gerekli olan Talasemi Testini yaptırmak için başvuran vatandaşlardan usulsüz şekilde ücret talep edildiğine dair iddialar mevcuttur.

Konuyla ilgili yanlış algılamanın önüne geçilmesi maksadıyla hazırlamış olduğumuz Basın Açıklamamız aşağıda sunulmuştur.

Öncelikle Talasemi(Akdeniz Anemisi) Tetkiki, endikasyon dışında genel olarak evlenmek isteyen kişilerin Belediyelerin Evlendirme Memurluklarına başvurduklarında istenen bir işlemdir. Bu işlem Sosyal Güvenlik Mevzuatına göre 1. Basamak Koruyucu Sağlık Kuruluşlarında (Yani Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezleri) ücretsiz olup, 2. Basamak Tedavi Edici Sağlık Kuruluşlarında ise (Yani Kozan Devlet Hastanemiz gibi) söz konusu tetkik Sosyal Güvenlik Kurumunun ödeme kapsamında olmadığı için ücretli yapılmaktadır. Hastane olarak öteden beri uygulamamız, evlenmek isteyen kişilerden sadece birine tetkik yapılıp sonucu menfi (negatif) ise diğer eş adayından alınmaması yönündeydi. Ancak Kozan Belediyesine gelen Müfettişin denetimi sonucu yaptığı tavsiye Hastane Yöneticiliğimize ulaştırılmış olup tavsiyede;  Akdeniz Bölgesinde olmamız hasebiyle evlenecek olan her iki eş adayına Talasemi Tektikine ek olarak Hepatit (Sarılık) ve HIV (Aids) Testi yapılmasının gerektiği belirtilmiştir. Yazının Hastane Yöneticiliğimize tebliğinden itibaren uygulama bu yönde değiştirilmiştir. Doyasıyla alınan ücretteki artışın sebebi budur. Hastane İdaresi olarak, bu işlem için gelen vatandaşlarımıza işlemin 1. Basamak Sağlık Kuruluşlarında ücretsiz olduğu (Kadirli İlçesinde olduğu gibi) ancak Kozan’da 1. Basamak Sağlık yapılanmasında Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezinin olmadığı için Kadirli veya Adana İl Merkezine gidilmesi halinde işlemin ücretsiz yapılabileceğini bildirmekteyiz. Buna rağmen yaptırmak isteyen kişiler vezneye ücretini yatırıp makbuzunu alarak işlemi yaptırmaktadır. Adana Devlet Hastanesi de tıpkı Kozan Devlet Hastanemiz gibi 2. Basamak Tedavi Edici Sağlık Kurumu olduğundan bu işlem orada da aynı şekilde sunulmaktadır. Adana’da işlemin yapıldığı Halk Sağlığı İl Müdürlüğüne bağlı 1. Basamak Sağlık Kuruluşu, mekân olarak eski Adana Devlet Hastanesine yakın bir yerde olmasından doyalı işlemin Adana Devlet Hastanesinde ücretsiz olarak yapıldığı algısı oluşmaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Karataş, Üstün Dökmen’ i Ağırladı. 

Kamuoyuna saygılarımla.

09/10/2014

Çağlar ÇOBAN

Kozan Devlet Hastanesi
İdari ve Mali İşler Müdürü

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.