DOLAR 16,3811 0.08%
EURO 17,6083 0.65%
ALTIN 971,53-0,31
BITCOIN 478774-1,61%
Adana
28°

AÇIK

17:04

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

69 okunma

Kozan il olacak mı?

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:20
0

BEĞENDİM

ABONE OL

— Sevgili Kozan’lılar Kozan’ı il yapalım mı?

 

— Yapalım yapalım”

 

— Yapalım mı?

 

— Yapalım”

 

— Kozansporu birinci lige çıkaralım mı?

 

— Çıkaralım”

 

— Söz veriyorum Kozan’ı il yapacağız. Bu bacınız kurban olsun size…

 

Bu sözleri hatırladınız mı? Hatırlamadınız ise hatırlatayım DYP Genel Başkanı Tansu Çiller’in Kozan’ı ilk ziyaretinde Kozan’lılara verdiği söz ve Kozan’lıların verdiği cevaplardı.

 

Peki Kozan il oldu mu?

 

Elbette hayır. O dönemin güçlü ismi Tansu Çiller, bir sonraki seçimde oy avcılığı yapmak için tekrar Kozan’a geldi ve Kozan’lılara ne dedi biliyor musunuz? Yine hatırlamadığınız için hatırlatayım…

 

— Sevgili Kozan’lılar Kozan’ı il yapalım mı?

 

— Yapalım yapalım”

 

— Yapalım mı?

 

— Yapalım”

 

— Kozansporu birinci lige çıkaralım mı?

 

— Çıkaralım”

 

— Söz veriyorum Kozan’ı il yapacağız. Bu bacınız kurban olsun size…

 

Bu iki dönem arasında kullanılan sözcüklerde sizce bir değişiklik var mı? Elbette yok, çünkü aynı ezberlenmiş laflarla vatandaşlarımız kandırıldı.

 

Yine o yıllarda Adana Milletvekili Sayın Halit Dağlı Bey Kozan Barış Gazetesine demeç vermişler. İsterseniz bunu da hatırlatayım.

 

“Sevgili Kozan’lılar, bizden önceki hükümetler halkımızı boş hayallerle oyalamışlar ve hiçbir iş yapmamışlardır. Biz eğer Doğru Yol Partisi olarak tek başımıza iktidara gelir ve Kozan’ı il yapmazsak iki yakam halkımızın elindedir.”

 

Kim demiş bunu? “DYP milletvekili Sayın Halit Dağlı”.

 

Peki, ne oldu biliyor musunuz? DYP tek başına iktidara geldi. Sayın Dağlı Genel Başkan Yardımcılığı hatta bakanlık yaptı ama Kozan’ı il yapma konusunda gerek kendisinden gerekse partisinin genel başkanı Tansu Çiller’den tek bir kıvılcım göremedik.

 

O yıllarda Otag Tv’nin Genel Müdürlüğünü yaparken siyasi partilerin ilçe başkanlarını Kozan’ın il yapılması konusunda bir canlı yayına davet ettim. Ekranımızda tüm siyasi partilerin ilçe başkanları görüşlerini belirtirken DYP Kozan İlçe Başkanı Ahmet Yiğenoğlu elini masaya vurarak “Arkadaşlar bir müjde vermek istiyorum. Az önce Sayın Halit Dağlı ile görüştüm, üstüne basarak söylüyorum. KO-ZAN, İL OL-MU-TUR… HAYIRLI OL-SUN”

 

Sayın Ahmet Yiğenoğlu’nun bu müjdesinden sonra İnsanlarımızın sevinç duygularını tahmin edebiliyor musunuz? Peki ya sonunda gerçek olmayan bir sözün getirdiği kırıklığı tahmin edebiliyor musunuz?

 

Daha sonra meclise büyük ümitlerle gönderdiğimiz MHP Adana Milletvekili Sayın Ali Halaman, Mecliste Kozan’ın İl olması konusunda taleplerini sundular. Hatta bu konuda DYP Adana Milletvekili Sayın Halit Dağlı ve ANAP Adana Milletvekili Sayın Musa Öztürk birlikte hareket etme kararı aldılar. Ama kararlılıklarını ve Kozan’ın vilayetlik hakkının iadesini Kozan ilçesinden aynı dönemde seçilmiş 3 milletvekili haykırarak, bağırarak, etkinlikler düzenleyerek anlatamadılar. Kozan 3 milletvekili olmasına rağmen çok büyük bir fırsatı kaçırmış oldu.

 

Bir Elazığ Milletvekili Kamer Genç’in mecliste tek başına bir siyasi partiymiş gibi kendi ili için gösterdiği canlılığı 3 tane Kozan milletvekili gösteremediler. Çünkü özellikle Kozan’lı milletvekilleri seçimi kazandıktan sonra Kozan’lılarla iletişimini kopardılar, onların istek ve taleplerini görmezlikten geldiler. Siyah Mercedes arabalarla ilçemize bayramdan bayrama gelip siyah gözlüklerini takarak kendi insanlara yukarıdan bakmaları nedeniyle insanlarımızın siyasetçilere olan güvenleri de kalmadı.

 

Bütün bu olumsuzluklara rağmen ilçemizde ilk defa Kozan Belediye Başkanı Sayın Kazım Özgan ve Kozan Kent Konseyi Başkanı Sayın Süleyman Sezen “Kozan’ın vilayetlik hakkının iadesi” konulu çok önemli bir çalışma başlattılar.

 

Kozan Kent Konseyi tarafından Kozan Ticaret Odası binası toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıda ilk defa bu işe gönül vermiş insanların olduğunu ve onların gözlerindeki kararlılıkları gördüm. Belediye Başkanından, Konsey yönetimine, muhtarlardan eğitimcilere, siyasi partilerin ilçe başkanlarından yerel basına kadar her kesin gözlerinden okunuyordu bu istek.

 

Alınan kararla Kozan Belediye Sinemasında bir konferans düzenlenmesi ve Kozan’ın vilayetlik hakkının iadesi talebini içeren kitap ve broşürlerin TBMM çatısı altındaki milletvekillerine dağıtılması ve ilçemize davet edilmesi kararlaştırıldı. Bu konuda özellikle Kozan’ın tanıtılması ve kabuğundan çıkması için birçok etkinliklerle adından Kozan dışında söz ettiren Sayın Kazım Özgan’ın çok büyük gayretleri olmuştur. Bu vesile ile kendilerini buradan kutlamak da istiyorum.

 

Sayın Kazım Özgan, Sayın Süleyman Sezen ve Konsey Yönetimi insanlarımızda ilk defa büyük bir kıvılcım oluşturdular. Bu haklı kıvılcım belki de TBMM de sesimizi duymayan insanlara çok güzel bir haykırış olacaktı ve gerçekten böyle başladı. Taaa ki, AKP Adana Milletvekili Ali Küçükaydın’ın kürsüye çıkışına kadar.

 

AKP Adana Milletvekili Ali Küçükaydın “Şu an hükümetin tasarrufunda böyle bir konunun olmadığını ……….” diye başlayıp uzun uzun konuşarak insanları sıktığı konuşmasında yakılan kıvılcımı söndürmüş ve insanların birden sinema salonundan üçer beşer ayrılmalarına sebep olmuştur. Sayın Ali Küçükaydın kendine göre belki gerçekleri söylemiştir fakat Sayın Küçükaydın’ın insanlara cesaret vererek asıl gerçekleri söyleyeceği yer TBMM dir ve kendisi de iktidar partisinin milletvekilidir. Kozan’lılar kendisini Kozan’ı temsil etmeleri için oy vererek meclise taşımışlardır. Özellikle Kozan halkı ellerinden alınmış il haklarının iadesini vekilleri olan Küçükaydın’dan talep etmektedirler. Sayın Küçükaydın ben yapamam tavrıyla toplantının dağın fare doğurdu söylemine neden olmuştur.

 

Peki şimdi ne olacak. Seçim kapımıza geldi çattı. Yetişmesi belki de imkânsız. Buna rağmen vilayetlik hakkımızın iadesi konusunda tek yumruk, tek ses olmalıyız. Çünkü bu Kozan’lıların en büyük haklarıdır. Önemli olan yarın, çocuklarımıza “İlçemiz vilayetti bizi cezalandırıp ilçe yaptılar değil, vilayetlik hakkımızı elimizden alıp bizi ilçe yaptılar. Fakat kararlılığımız, dik duruşumuz ve Kozan’ın insanların asaleti, birlik ve beraberliği sayesinde söke söke tekrar vilayet olup hakkımızı aldık” diyebilmektir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.