DOLAR 15,9730 0.18%
EURO 16,8203 0.64%
ALTIN 931,410,15
BITCOIN 464988-2,14%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kozan Ülkü Ocakları,Birlik ve Beraberlik Etkinliği Düzenledi

Kozan Ülkü Ocakları,Birlik ve Beraberlik Etkinliği Düzenledi

ABONE OL
15 Mart 2015 10:32
Kozan Ülkü Ocakları,Birlik ve Beraberlik Etkinliği Düzenledi
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İstiklal Marşı’nın kabulü’nün 94.yıl dönümü nedeniyle Kozan Ülkü Ocakları tarafından program düzenlendi. Birlik ve beraberlik havası ortamında geçen toplantıya Kozanlı vatandaşlar oldukça ilgi gösterdi.

Etkinliğe; Adana Ülkü Ocakları İl BaşkanıYunus UZUNLULAR, Kozan Ülkü Ocakları Başkanı Ahmet Sırkıntı,MHP Kozan İlçe Başkanı Nihat Atlı,MHP Adana İl Başkan Yardımcısı Mustafa Tanrıverdi,Tüm ilçe ocak başkanları katıldı.Bu anlamlı program şiirler,tiyatro gösterileri,pasta kesimi ve Grup Göktürk konseri ile sona erdi.

İstiklal-Marşı-Etkinliği-Kozan-Ocak

Program öncesi konuşma yapan Kozan Ocak Başkanı Ahmet Sırkıntı özetle şunları söyledi:

İstiklal Marşı’mızın kabulü’nün 94.yıl dönümü nedeniyle bir arada bulunmaktayız.

. Milli Şairimiz şiirine “Korkma” diyerek başlamıştı.

. Evet Fıratlar olduğu müddetçe

. Bu millete adanmış insanlar yaşadığı sürece

Ülkücülerin fikren ve fiziken donanımlı olmak için gayret sarfettiği

Türk’ün geleneğine,İslamın ahlak ve faziletine bağlı kaldığı sürece asla korkma ve farkında ol

Bizi yok etmek isteyenler ve dini siyasete alet edip Milli Şairimize tutunmaya çalışanlar şunu asla unutmasınlar

Ebediyen sana yok,ırkıma yok izmihlal

Hakkıdır hür yaşamış bayrağımın hürriyet

Hakkıdır hakka tapan milletimin İSTİKLAL

Daha sonra söz alan Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı Yunus UZUNLULAR, günün anlam ve önemine ilişkin bir konuşma yaptı.

İstiklal-Marşı-Etkinliği-Kozan-Etkinlik

Her kıtasını okurken tüylerimizin diken diken olduğu,gözlerimizin yaşardığı İstiklal Marşı’mızın 12 Mart 1921’de Kurucu Meclis’te oy birliğiyle kabul edilmesinin üzerinden tam 94 yıl geçmiştir.

“İstiklal Marşı bir milletin bağımsızlık aşkının, imkansızlıklar içerisinde gösterdiği büyük kahramanlığın, azim ve fedakarlıkla verilen kurtuluş mücadelesinin mısralara dökülmüş ifadesidir.

Vatanımızın işgal edildiği, ordularımızın terhis edildiği, hayat ve varlık haklarımızın tahrip edildiği bir dönemde İstiklal Marşımızın mısralarında “milli vicdanlar buluşmuş” ve birbirine kenetlenmiştir.

Marşımız,bağımsızlık mücadelesini ruhunda hissederek yazan mütefekkirin şahsi hissiyatı ve yalnızca yaşadığı dönemin hatıralarını yansıtan bir eser değil, aynı zamanda ayağa kalkmaya karar vermiş, Türklüğün bedeli kanla ödenmiş bağımsızlık beyannamesi niteliğindedir.

Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin gönlüne hitap ederek, , bastırılmış milli arzuları alevlendirmiş ve kendisine has üslup marifetiyle harekete geçirmiştir.

Bağımsızlığına düşkün,şerefi için yaşayan Türk Milleti’nin hürriyet,iman,vatan aşkı on kıtalık manzum şah eserde özetlenmiştir.

Kısacası İstiklal Marşı’nda Türk milleti vardır, Bağımsızlık vardır, Milliyetçilik vardır.

Türk milletini bölmek ve parçalamak için harekete geçen Mondros ve Sevr yanlılarının planı merhum şairimiz gibi Türk milletine derinden bağlanan faziletli ve vatansever yürekler tarafından ezilmiş ve reddedilmiştir.

Bugünkü şartlar altında, İstiklal Marşımızın taşıdığı derin anlam ve içerdiği muazzam milli ruha çok ihtiyaç bulunduğu şüphesizdir.

Maalesef ama maalesef bu ülkede artık Milliyetçiliği ayaklar altına alan, Milleti 36’ya bölen, Çözüm süreci dedikleri yıkım süreci ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu’yu teröristlere teslim etmeye hazırlanan bir iktidar iş başındadır. Bu güruh için vatan ve millet önemli değildir. Bunlara göre önemli olan çıkar uğruna doldurdukları cepleri ve kurdukları yandaş hanedanlarıdır.
AKP için T.C’nin bir önemi yoktur. Gönderimizdeki şerefli bayrağımızın inmesinde de bir sakınca yoktur.

Andımızı yasaklayan,İstiklal Marşımı’zı da yasaklamayı düşünen içimizdeki küresel aktör uzantıları hain amaçlarına ulaşamayacak,kirli düşünceleri Türk’ün azim ve kararlılığı karşısında eriyip yok olacakıtır. Türk milliyetçileri olarak bu zihniyetle mücadelemiz bunlar yok olana kadar sürecektir. Çünkü bizim sevgimiz vatan, bizim derdimiz bayrak, bizim kaygımız Türk milletidir. Biz 1919 Samsun ruhu ve 1923 Ankara vizyonu ile hareket eden Ülkücü Hareket mensuplarıyız. Tarihinden bi haber olan vatansızlar bizi anlayamazlar.

Sonuç olarak; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nı tanımadığını söyleyenler ile ülkeyi bölmek için her türlü fırsatı kollayan şerefsizlere Anayasa’nın 2.maddesini okuyarak cevap vermek istiyoruz.
Anayasa 2

Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.
Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.
Milli marşı “İstiklal Marşı” dır.
Başkenti Ankara’dır.

Dileğimiz İstiklal marşı yazmamıza neden olacak karanlık ve kasvetli dönemlerin bir daha geri gelmemesidir. Üstad Akif’inde dediği gibi Allah bu millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın

Böylesi bir mümtaz şahsiyetin kaleme aldığı İstiklal Marşı 94 yıldır gururla ve gür bir sesle söylenmiş söylenmeye de Allah’ın izniyle devam edecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, İstiklal Marşımızın kabul edilişinin 94’nci yıldönümünde, en başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve vatan şairimiz Mehmet Akif Ersoy olmak üzere, aziz şehitlerimize ve bu muhteşem eseri bizlere armağan eden Büyük Millet Meclisi’nin muhterem üyelerine Cenab-ı Allah’tan rahmet diliyor, aziz hatıralarını minnet ve şükran hislerimle yâd ediyoruz.

Ne Mutlu TÜRK’üm Diyene

Yunus UZUNLULAR

Ülkü Ocakları Eğitim ve Kültür Vakfı Adana İl Başkanı


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.