DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kozan’a Yeni Başkan, Yeni Yüz

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:39
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Büyükşehir Belediyeler yasası ve erken seçimin gündeme gelmesi ile birlikte ilçemiz Kozan’da da Belediye Başkanı adayı olacak kişilerde kıpırdanmalar başlamıştı. Yasanın Cumhurbaşkanı tarafından meclise geri iade edilmesi ile birlikte tekrar bir belirsizlik süreci başladı. Daha sonra yasa sabahın erken saatlerinde MHP’nin dik duruşuna ve ısrarla karşı çıkmasına rağmen AKP nin çoğunluk oyları ile yürürlüğe girdi. Bu yeni yasanın ülkemizde eyalet sisteminin başlangıcı olduğunu ve ülkeyi bölünmeye götüreceğini her kes bağıra bağıra söyledi ama hükümet olan AKP milletvekilleri kulaklarını halkın sesine tıkayarak başbakanlarının emir ve talimatları doğrultusunda yasanın meclisten geçmesi yönünde oy kullandılar.

İnsanlarımızın artık şunu iyi bilmesi gerekiyor ki; artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Ülkemizin en önemli strateji yapısı ve yönetimi değiştirilmeye çalışılıyor. Bu elbette Kozan Belediye Başkanlığı seçimlerinde de çok net görülecek. Çünkü yeni yasada kapatılan köy ve kasabalarda yaşayan insanlar da büyükşehir belediyesi ve bulundukları ilçe belediyeleri için oy kullanacaklar. Ve bu sanılanın aksine AKP’ye tepki oylarına dönüşecek.

Gazeteci olarak ilçemiz Kozan’da farklı siyasi görüşe sahip insanlarla sohbet etme imkânımız oluyor. Kozan’da belediye başkanlığı sıkıntısını birçok AKP li olmak üzere MHP, CHP tabanından da görebiliyoruz. Bunlardan birisi ve en önemlisi Kozan’da Kazım Özgan vizyonunun sona erdiği ve Kozan için gerçek anlamda daha iyi hizmet verebilecek adaylara ihtiyaç olduğu yönünde. Nedenini gerek AKP gerek diğer siyasi görüşe sahip birçok insana sorduğumda özet olarak Kozan Belediye Başkanını Özgan’ı içi boş bir kitaba benzetiyorlar. Kitabın dışında çok güzel renkli gösterişli bir kapak fakat içinde bir şey olmadan, sayfalarının yazılmadan ciltlendiğini dile getiriyorlar. Bunu açmak gerekirse Kazım Özgan seçildiği günden beri şeffaf belediyecilik anlayışını savunurken aslında hiç şeffaf olamamış kendisini oy veren seçmenlerinden ve vatandaşlarından soyutlamıştır. Birçok görüştüğüm kişi belediye başkanının telefonlarına dahi cevap vermediklerini yüz yüze görüşmek istediklerinde ise zaten belediye binasında görmediklerini dile getirdiler.

Kazım Özgan’ın iyi bir mimar olabileceğini görsel olarak ilçemize renk kattığını belirten vatandaşlar, işsizliği önleme ve azaltma gibi önemli sorunlarda başkanın sınıfta kaldığını dile getiriyorlar. Kozanlılar ayrıca bütün sokaklarda bilboardlarda görünen reklam kokulu hizmetlerin aslında gerçeği yansıtmadığını, sürekli Kozan’ı tanıtıyoruz hayali ile yemekler, ziyafetler verildiğini ve çok büyük harcamaların yapıldığını ama il olma konusunda bir arpa boyu yol bile gidemediklerini ve hatta AKP li milletvekili Ali Küçükaydın’ın imkânsız sözleriyle tamamen bittiklerine inanıyorlar.

Seçim öncesi apar topar il olacağız diyerek kent konseyi ile yoğun çalışmalar yapan fakat seçimden sonra bunun hesabını sormayan Özgan’ın güvenilirliğinin kalmadığını belirtiyorlar.

Kozanlı vatandaşlar, Ramazan aylarında ve buna benzer özel günlerde iftar yemeği veriyoruz anlayışıyla çok büyük harcamaların yapıldığını ve yardıma muhtaç insanları yemek yerken yâda yemek alırken onları resimleyerek kendi reklamlarını yaparken belediye başkanının aslında o insanları incittiğini dile getirmektedirler.

Bir çok Kozan’lıya Kazım Özgan yönetimini sorduğumda tamamen ziyafetlerle, konaklarda, mesire alanlarında yenilen özel yemek ve konuklar olduğunu dile getirdiler.

Şimdi belediyeler seçimlerine köylerdeki vatandaşlar da oy kullanacaklarsa Özellikle Özgan’ın işi çok zor. Çünkü nüfus potansiyelinin yüksek olduğu ova köyleri ve kapatılan beldelerin insanları Kazım Özgan’ı hiç tanımıyor ve güven duymuyor ve kendilerine daha yakın ve uzakta kalmalarına rağmen hizmet getirecek belediye başkanı istiyorlar.

AKP’nin Kazım Özgan’ın pozisyonunun tam olarak ne olacağı bilinmediği için kendi içinde büyük sıkıntılar yaşadığını görebiliyoruz. Yeni adaylar gün yüzüne çıkmaya çalışırken yukardan engellenmelere daha önce şahit oldukları nedeniyle ayni duyguları yaşama kabusu var.

Muhalefetin başında olan CHP ilçe teşkilatında ise zaten büyük ayrılmalar, bölünmeler var. Bir araya gelerek güçlü aday isimleri arasında uzlaşmaları da zaten imkânsız görülüyor.

Geriye kalan MHP ise ilçemiz Kozan için büyük bir umut olabilir. Çünkü MHP’nin Kozan’da büyük bir oy kitlesi var ve bu oyları tekrar MHP çatısı altında toplayacak önemli isimlere ihtiyaç var.

Öncelikle Kozan’lıların ilk seçimde bir adayı seçmeyip ikinci seçimde o aday üzerinde yoğunlaşıp o adayı seçtiklerini düşünürsek İbrahim Ethem Pazarcı’nın tekrar denenmesinde büyük bir fayda olabilir. Çünkü Sayın pazarcı gördüğümüz kadarıyla siyasetten ve Kozan’lılardan hiçbir zaman kopmamış ve kendini mağlup olduğu seçim sürecinden bu yana daha iyi anlatmaya çalışmıştır.

Sayın Pazarcı gerek siyasi gerek hizmet verme potansiyeli bakımından güçlü ve güvenilir bir isimdir. Ve Kozan için yapabileceklerini yoğun bir tempo ile sürekli kamuoyuna anlatmıştır.

Diğer taraftan eğitim camiasının çok yakından tanıdığı ve büyük bir oy potansiyeline sahip olabilecek iken MHP’nin her zaman sen şöyle kenarda dur dediği eski Halk Eğitim Merkezi Müdürü ve şu an bir lisede müdür olarak görev yapan Hüseyin Haluk Özen olabilir.

Hüseyin Haluk Özen Kozan’da gerek ilçe milli eğitimde şube müdürü olarak, gerek halk eğitim müdürü olarak ve gerekse şu an görev yaptığı bir özel okulda görevi ve konumu itibarı ile Kozan’lılarla yoğun bir birliktelik yaşayan bir insandır. Samimi bir şekilde söylemek gerekirse özellikle eğitim camiasının tamamına yakınını arkasına toplayacak bir güçtedir ve bu zamana kadar hep fedakârlıkta bulunarak kendi sırasını diğer adaylara bırakmıştır.

Hüseyin Haluk Özen, sosyal aktivitesi güçlü ve aynı anda binlerce insanı tek bir selamı ile toplayıp bir araya getirecek, insanların siyasi düşünceleri ne olursa olsun kendisine güven duymasını sağlayacak bilinmeyen büyük bir güçtür.

Seçimlere henüz zaman olmasına rağmen muhalefetin özellikle MHP tabanının şimdiden kolları sıvaması ve Kozan trafiğini arap saçına çeviren, milletin cebinden çıkan paralarla ziyafet sofraları kuran, Kozan için kalıcı yatırımlar yapamayan ve vizyonu sona eren Özgan karşısına güçlü bir aday çıkarmak için kolları sıvamaları gerekiyor.

Şimdiden kolay gelsin.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.