DOLAR 15,9702 0.14%
EURO 16,7832 0.41%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465859-2,31%
Adana
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kozan’da Bayrak Sevgisi ve Barış Manço

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:40
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçtiğimiz hafta Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan, KozanBilgi.Net Haber Müdürü Sayın Şeref Işık’la yaptığı görüşmede;

Neymiş efendim!

“Sen nasıl beni eleştirsin? Kozan’ın ana caddelerini yağmurlu günlerde suların bastığını nasıl yazarsın? Turizm paneli için hakkımda nasıl yazarsın? Seçim öncesi Türk Büyükleri Meydanını üçüncü kez açtılar diye nasıl yazarsın? Anavarza ile ilgili neden sürekli yazıyorsun? Neden yaptığım iyi şeyleri de yazmıyorsun. Yaverin konağını neden gündeme getirmiyorsunuz?” sözleri bana geçmişi hatırlattı.

Sayın Özgan, sanırım bizleri para vererek haber yaptırdığı ve emrinde çalışan insanlar olarak görmüş galiba. Öncelikle her kuşun etinin yenmeyeceğini belirtip gerekli cevabı vermeden önce Kazım Özgan ile nasıl tanıştığımı anlatmak istiyorum.

Kazım Özgan’ın Belediye Başkanlığına ilk aday olduğu yıllarda ilçemiz Kozan’da Objektif isimli bir  gazete çıkarıyordum. Telefonum çaldı, arayan kişi benim emmi oğlu Muzaffer Manga’ydı.

 “Türkeş kardaş, yanına asker arkadaşımı getireceğim. Kendisi Belediye Başkan adayı ama biraz sıkılgan, bir haberini yapıver” dedi. Bunu diyen emmioğlum benim siyasi görüşümü de vereceğim tepkiyi de çok iyi biliyordu. Ama tanrı misafiri deyip kabul ettim.

Ofisime geldikleri gün Kozan Belediye Başkanlığına aday olan Kazım Özgan, kendisini anlatacak tek bir kelime dahi söyleyemedi. Heyecandan titriyor gerekli bilgileri Muzaffer Manga anlatıyordu. Özgan o seçimi kaybetmişti.

Bir sonraki seçimde MHP’nin kalesi olan Kozan’da yanlış siyasi oluşumlar nedeniyle MHP hüsrana uğramış Kazım Özgan’a belediye başkanlığı yolu açmıştı.

Aradan biraz zaman geçince Özgan’ın ziyaretine gittim ve o zaman hayalimde olan KozanBilgi.Net’i o zamanki ismiyle Kozanim.Com’u kendilerine teklif ettim. Amacım Kozan’ın tanıtılması için büyük bir web sitesi oluşturmak ve Kozan’ın kültürünü, havasını, yaşamını dış dünyaya aktarmaktı.

O yıllarda Belediye Başkanının Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Mustafa Tanrıverdi çok iyi hatırlarlar. Özgan’ın ağzından çıkacak bir kelime için günlerce bekledik. Bize ne tamam, ne hayır diyemedi. Koltuğa oturduktan sonra Özgan’daki değişimi o zaman fark ettim.

Yedi yıl önce Belediyeye teklif etmiş olduğum projemi ben tek başıma hayata geçirdim ve KozanBilgi.Net’i kurdum. Üzerine yıllarca büyük bir emek vererek 50 binin üzerinde konu girdim ve büyük bir bilgi bankası haline getirdim.

Artık Dünyanın her yanında on binlerin üzerinde okuyucumuz var ve KozanBilgi.Net’in bu başarısı günden güne hızla devam ediyor.

Özellikle kalemi güçlü, fikirleri sağlam köşe yazarlarımızla gündemdeki önemli konuları işledikçe birileri rahatsız olmaya başladılar. Bunlardan biri de Kazım Özgan’dı. Davranışlarıyla, tutumuyla bunu belli ediyordu.

Özgan, Haber Müdürümüz Şeref Işık’a “Yaptığım iyi şeyleri neden yazmıyorsunuz, mesela Yaverin Konağı” diye sormuş. Oysa biz Yaverin Konağında verilen ziyafetleri, yemekleri de hep yazdık ama milletin cebinden çıkan paraların hesabının sorulmadan hep yemek masalarında harcanmasından artık sıkıldık.

Yazımın başında belirtmiş olduğum Özgan’ın rahatsız olduğunu belirttiği Şeref Beyin yazılarında tek bir eksik, yada yanlışlık var mı?

Elbette yok. Sayın Şeref Işık Kozan’ı ve Kozan’lıları çok seven güçlü bir kaleme sahip bir yazarımızdır.

Özgan’ın asıl en büyük sıkıntısı da Kozan Kalesindeki Atatürk ve Türk Bayrağının uygunsuz görünümünün KozanBilgi.Net tarafından dile getirilmesiydi.

Evet Kozan Kalesine trilyonlar harcanarak aydınlatılma çalışmaları yapıldı. Ama üzerindeki paslanmış Atatürk Levhası ve Türk Bayrağına sahip çıkıp boyamak bir türlü akıllarına gelmedi. Ya da AKP iktidarının birçok ilde söktürdüğü, kaldırdığı Türk bayrağını belki de kaldırma girişimleri için beklettiler ve sahip çıkmadılar.

Haber Müdürümüz Şeref Işık, “Başkan niye gocunuyorsunuz ki; siz yapmazsanız biz bir sponsor bulup o Türk Bayrağını boyatırız” deyince. Özür diliyorum farketmemiş olabiliriz en kısa zamanda Kozan’a yakışan bir konuma getireceğim diyeceği yerde “Boyatın o zaman diyerek” ilgisiz kalmıştır.

KozanBilgi.Net’i Türk Bayrağını boyamak isteyen sponsorlar arama başladılar ve bizlerden maliyet sormaya başladılar bile. Belediyenin desteği olmasa da o bayrak boyanacak. Çünkü yazımın başında da belirttim ya Kozan kalesi ülkücülerin, milliyetçilerin yuvasıdır. Onlar bayrağına, ezanına yeri geldiğinde mutlaka sahip çıkarlar. Hele hele seçim günü gelip mehter marşları vurmaya başladığında bayraklarına sahip çıkmayan Özgan’ı koltuğundan indirmesini de bilirler.

 

**************************************
   Bu hafta Kozan’da güzel bir etkinlik gerçekleşti.

Barış Manço, doğumunun 70 nci yılında annesinin memleketi Kozan’da Barış Manço sevenleri ve sevgili oğlu Doğukan Manço ile bir araya gelerek kutladılar.

Organizeyi gerçekleştiren Yusuf Baysal Anadolu Lisesi Müdürü Hüseyin Haluk Özen’i, Müdür yardımcısı Oğuz Şengel’i, Adana İl Öğrenci temsilcisi Büşra Ören’i ve emeği geçen herkesi özellikle Yusuf Baysal Anadolu Lisesi öğrencilerini yürekten kutluyorum.

Gençlik yıllarımda duygulandığımız, coştuğumuz, hayaller kurduğumuz büyük sanatçının aramızda olmasa da onun evladı ile onun doğumunu kutlamak geröekten çok güzel bir duyguydu.

Üstelik Barış manço’nun annesinin Kozan’lı olması ve kendi toprağımızın evladının olduğunun öğrenilmesi de gerçekten çok önemliydi.

Kozan’ı turizm merkezi yapacağım diye destinasyonlar düzenleyen sayın Özgan, işte size fırsat. Barış Manço’nun annesinin evinin yerini biliyorsunuz. Burayı kamulaştırıp koruma altına alarak ilçemiz Kozan için “BARIŞ MANÇO KÜLTÜR VE SANAT MÜZESİ” haline getirip burayı Barış Manço hayranlarının ziyaret edebilecekleri önemli bir kültür merkezi haline getirebilirsiniz.

Tabi bu iş için yürek ister, gönül ister, yapılan olumlu eleştirilere saygı ister.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.