DOLAR 15,9702 0.14%
EURO 16,7832 0.41%
ALTIN 930,430,04
BITCOIN 465859-2,31%
Adana
22°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Kozan’da Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemi görüntüleme çalışması

Kozan’da Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemi görüntüleme çalışması

ABONE OL
25 Eylül 2014 15:45
Kozan’da Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemi görüntüleme çalışması
0

BEĞENDİM

ABONE OL

DSC_0239

Kozan Belediyesi’nce hazırlanan ve Çukurova Kalkınma Ajansı’nca  desteklenen,  ilçedeki Taşınmaz Kültür Varlıklarının Turizme Kazandırılması Projesi kapsamında,  özel donanımlı bir araçla ilçenin 360 derece 3 boyutlu panoramik çekimlerinin yapılarak internetten paylaşıma açılmasını sağlayacak Coğrafi ve Kent Bilgi Sistemi’nin görüntüleme çalışması başladı.

Görüntüleme ekibi çalışmaya başlamadan önce belediyeyi ziyaret ederek yetkililere teknik bilgi verdi.

Çekimleri gerçekleştiren POİ Bilgi Teknolojileri adlı özel firmanın  saha koordinatörü Cihan Davulcu,  8 kameralı özel bir cihaz yardımıyla 360 derece çekilen 3 boyutlu görüntülerin, aracın geçiş yaptığı tüm cadde ve sokaklarda 5 metre arayla fotoğraflama yaptığını söyledi.

2 kişilik ekiple başladıkları çalışmayı 4 günde tamamlamayı planladıklarını ifade eden Davulcu, fotoğraflama yapan cihazın aynı anda uydulardan koordinat alarak etiketleme yaptığını, bu bilgilerin düzenlendikten sonra data olarak dijital ortama aktarılacağını, bilgisayar ve  internetten ilgili kurumların ve vatandaşların paylaşımına sunulacağını belirtti.

Belediye Başkanı Musa Öztürk, sağlıklı bir kentsel planlama yapılabilmesi için gelişen bilgi sistemleri teknolojisinin etkin şekilde kullanmanın, özellikle, tarih ve kültür varlıklarının korunması, turizmin geliştirilmesine  yönelik çalışmalarda, belediye, tapu-kadastro, orman gibi kurumların saha çalışmalarını kolaylaştırmada önemli olduğunu vurguladı.

Coğrafi Bilgi Sistemi’nin, bu kapsamda,  Kozan’daki tarihi ve kültür varlıklarının korunmasına yönelik çalışmanın yanında, belediyenin diğer birimlerinin yararlanması açısından da önemli faydaları olacağını kaydeden Öztürk şunları söyledi:

“Belediyemizin ilgili birimlerinde çalışan personelimiz, İlçemizin herhangi bir noktasındaki alanı gerektiğinde yerinde inceleme yapmaya gerek duymadan, sistemden elde edilen verilerden yararlanarak rahatlıkla görebilecek , böylece  yapılaşma tesbiti, ölçümleme ve hızlı veri karşılaştırması yapılabilecek. Çalışma Kozan’daki 2 bin 577 cadde ve sokak, muhtelif köyler ve tarihi kültür varlıklarının bulunduğu yaklaşık 370 kilometrelik bir çekim alanını kapsayacak. Bu çalışma, Çukurova Kalkınma Ajansı(ÇKA) tarafından kabul gören Kozan’daki taşınmaz kültür varlıklarının korunması proje kapsamında yapılıyor ”

Belediye Dış İlişkiler Müdürü ve Proje Koordinatörü Ahmet Korkut, ÇKA’nın desteklediği projenin genel amacının ilçedeki  turizme altlık oluşturacak kültürel varlıkları koruma, kullanma dengesi gözeterek, gelişmiş  bilgi iletişim teknolojileri aracılığı ile tanıtım, daha fazla ziyaretçinin bölgeye çekilmesi ve hizmet sağlayıcılarla buluşmasını kolaylaştırıcı bilgi ve iletişim teknolojileri altyapısını geliştirmek, basit altyapı tadilatları ve tabelalandırma çalışmaları ile taşınmaz kültür varlıklarını turistlerin ziyaretine hazır hale getirmek, sektördeki hizmet sağlayıcılar ile yerel işletme sahiplerine eğitim ve danışmanlık hizmeti vererek, ilçedeki turizm altyapısının geliştirilmesi ve böylece  bölgenin ekonomik ve sosyal gelişmesine katkı sağlamak olduğunu bildirdi.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.