Kozanda Fırın İşletmeleri İflasın Eşiğinde

Kozanda Fırın İşletmeleri İflasın Eşiğinde

KozanBilgi.Net’in ilçemiz Kozan’da esnaflar arasında yapmış olduğu araştırmada bir çok esnafın ilçede açılan büyük marketler karşısında eridiğini ve yok olmaya başladığını gösterirken özellikle Kozan’da ekmek imalatı yapan fırın işletmelerinin de belediye fırınları karşısında çok zor durumda olduğu ve işçi çıkarmaya başladıkları öğrenildi.

Maliyetlerin sürekli artması nedeniyle ürettikleri ekmekten ekmek kazanamadıklarını belirten fırın işletmesi sahipleri yetkililerin kendilerine sahip çıkmamaları halinde Kozan’da çok yakında fırınların ardı ardına kapanacaklarını belirttiler.

Geçtiğimiz yıla oranla bu yıl girdi maliyetlerinin büyük bir şekilde arttığını belirten fırın işletmesi sahipleri buna rağmen ekmeğin aynı fiyatla satıldığını söylediler.

Kozanlı fırıncılar geçtiğimiz yıl 1 çuval unu 45 TL’ye alırken bu yıl 62 TL aldıklarını ve 1 çuval susamı geçtiğimiz yıl 75 TL’ye alırken bu yıl 235 TL’ye aldıklarını belirttiler. Ayrıca odunun tonunun da 190 TL den 380 TL ye çıkması mazot gibi pişirmede kullanılan yakıt fiyatının misli misli yükselmesi ve hamur mayasının da yüzde yüzün üzerinde fiyat artışı olduğunu bunun yanı sıra yüksek iş yeri kiraları, yüksek elektrik ve su ücretlerini de eklediklerinde fırıncıların evlerine ekmek götüremez duruma geldiklerini belirttiler.

Şu an Kozan’da bir çok fırının zararına çalıştığını belirten fırın işletme sahipleri önlem alınmazsa ve sahip çıkılmazsa bir kaç ay içerisinde ekonomik sıkıntılardan dolayı iflasların başlayacağını ve iş yerlerini kapatmak zorunda kalacaklarını belirttiler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Fekeli Nakliyeciler Mağdur

KozanBilgi.Net yönetimi olarak yaptığımız araştırma sonucunda ilçemiz Kozan’da tüm esnaf kesiminde olduğu gibi fırın işletmelerinin de acilen desteklenmesi ve ellerinden tutulması gerektiğini görüyor ve yetkililerin dikkatine sunuyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın