DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

91 okunma

Kozan’da İnternet Gazeteciliği 

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:17
0

BEĞENDİM

ABONE OL

 

Bugünlerde hepimizin çok iyi takip ettiği ve gündemden düşmeyen bir konu var. “Wikileaks”

 

Nedir bu wikileaks?

 

Dünya devletlerinin çok gizli belgelerini su yüzüne çıkaran, yaşanan bir çok rezilliği aydınlatan bir internet sitesi.

 

Wikileaks ile ilgili çok değişik açıklamalar var. Gerçek belgeler olduğunu savunurken yanlış belgeler olduğunu savunanlarda var. Ama bunu skandalın baş aktörü olan ABD kabul ettiğine göre demek ki bir internet sitesinin dünyayı sallayabilecek bir güce sahip olma ihtimali olabiliyor.

 

Özellikle basın kuruluşları artık internet üzerinden elektronik gazetecilik yapmıyorlarsa ayakta kalmaları ve hizmet vermeleri imkânsız. Bu nedenle ülkemizde dahi birçok yazılı basın internet üzerinden gazetecilik yapıyor. İnternetin en büyük özelliği yer ve mekân sınırı olmaksızın yazdığınız konuyu, haberi Dünyanın herhangi bir yerindeki insanlar okuyabiliyor, bilgi sahibi olabiliyorlar.

 

İlçemiz Kozan’da ise gerek siyasetçiler, gerekse birçok resmi kurumun yöneticileri internet haberciliğini hala anlayabilmiş değillerdir. İnternet haberciliğini yapabilmek ve anlayabilmek için insanların özellikle yenileşmeye açık olması, vizyon sahibi olması ve yeni fikirler üretebilen bir beyine sahip olması gerekir. Bunu maalesef ilçemiz Kozan’da göremiyoruz.

 

Bugün Kozan Ticaret Meslek Lisesinde her zaman çok değer verdiğim, saygı duyduğum okulun Müdür Baş Yardımcısı olan ve Türk Eğitimsen Kozan temsilciliği görevini yapan Sayın Yaşar Şenöz Beyefendiyi ziyaret ettim.

 

Yaşar Beye karşı her zaman samimi oldum ve çalışmalarını severek KozanBilgi.Net de yayınladım. Yayınladım derken bizi hiçbir zaman davet etmediler, etkinlikleri hakkında bilgilendirme yapmadılar. Sırf ona olan saygımızdan dolayı haberlerini başka kaynaklardan bulup sitemizde yayınladık. İsterseniz Google’da Yaşar Şenöz diye bir aratın bakalım hangi sitede öncelikle çıkıyor.

 

Her neyse geçmişi bir tarafa bırakalım Yaşar Beye bizi neden çalışmalarınıza, etkinliklerinize, haberlerinize davet etmiyorsunuz diye sordum.

 

Yaşar Bey gayet sakin bir şekilde “Türkeş Bey biz yazılı basınla çalışıyoruz” dedi.

 

Yaşar beyin bu sözünden sonra çayını da içmeyerek lafı fazla uzatmaya gerek görmeden kalkıp okuldan ayrıldım.

 

Oysa Kozan Ticaret Meslek Lisesinde çok değer verdiğim okul müdürümüz ve birbirinden değerli öğretmen arkadaşlarım vardı. Onları da ziyaret etmek isterdim. Fakat böyle düşünceye sahip olan ve kendisine bir adım yaklaşan bir insandan iki adım uzaklaşan bir yöneticiyle daha fazla konuşmaya ve o ortamda bulunmaya gerek kalmadığını anladım.

 

KozanBilgi.Net olarak, Kozan Gazeteciler Derneğine üye olmamıza ve yaptığımız işi adam gibi ciddi yapmamıza rağmen ve hiçbir kutlama mesajını yazılı basın gibi yayınlandıktan sonra ücret alarak değil, tek kuruş dahi menfaat gözetmeksizin yaptığımızı ve sesimizin Kozan’dan tüm Dünyaya ulaştığını bu insanlara bir türlü anlatamadık.

 

Özellikle yıllardır bir sendikanın ilçe temsilciliğini yapan bir insanın yazılı, görsel, internet basınıyla çok iyi ilişkileri olması gerekirken ayırım yapmasını ve haberlerimizi başka gazetelerden alabilirsiniz açıklamasını buradan kınıyorum. Bu vesile ile bugünden itibaren Kozan Türk Eğitimsen İlçe Temsilciliğinin tek bir haberini dahi sitemizde üzülerek de olsa yayınlamayacağımı bildiriyor. Basında ayrımcılık yapan insanların artık kabuğundan sıyrılarak gerçekleri görmesini ve şu an yayınlanan bu köşe yazısının da Dünyanın her tarafında anlık olarak okunacağını bilmesini isteriz.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.