KozanBilgi.Net
Kozan’da Kıvılcımdan Yok Oluşa…
Sosyal Medyada Paylaş
26 Eylül 2020
Türkeş Manga

Kozan’da Kıvılcımdan Yok Oluşa…

Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Bitkiler atmosferdeki karbondioksiti kullanarak fotosentez yapar. Fotosentez sonucu hem besin üretilir hem de oksijen açığa çıkar. Canlıların solunum yapması için gerekli oksijenin büyük kısmı bitkilerden sağlanır. Bu bakımdan ormanlar en önemli oksijen kaynağıdır.

Ormanlar canlılara oksijen sağlamanın yanı sıra toprak erozyonunu önler, su havzalarını korur, küresel ısınmanın olumsuz etkilerini azaltır, su döngüsünün dengelenmesini, atmosferdeki karbondioksitin soğurulmasını, temiz suyun depolanmasını, hayvanların yuva yapmasını ve besin elde etmesini sağlar.

Canlılar için hayati öneme sahip olan ormanlarda bazen doğal sebeplerden bazen de insan kaynaklı yangınlar ortaya çıkar. Yıldırım düşmesi, yanardağ patlaması veya yüksek sıcaklıklar orman yangınlarına sebep olan doğal etmenlerdir. Orman yangınlarının çoğu yıldırım düşmesi sonucu ortaya çıksa da rüzgâr, hava sıcaklığı ve yağış miktarı yangının ne kadar büyüyeceğini, süreceğini ve yayılacağını belirler. Havanın aşırı sıcak olması ve uzun süre yağış olmaması yıldırım sonucu oluşan küçük bir kıvılcımın orman yangınını başlatması için yeterlidir. Orman yangınlarının bir kısmı da insan kaynaklı sebepler yüzünden ortaya çıkar. Örneğin doğaya bırakılan sigara izmaritleri, elektrik kaçakları, arazi genişletme veya hasat sonrası kök ve sapları temizleme amaçlı ateş yakılması, havai fişek atılması, çöp yakılması, söndürülmeyen kamp ve piknik ateşleri bu sebeplerdendir.

Bazı orman yangınları kendiliğinden başlar ve yine kendiliğinden söner. Bu yangınlar genellikle küçük çaplı olur ve fark edilmez. Yağmurlar doğada kendiliğinden oluşan yangınları genellikle söndürür. Fakat günümüzde küresel ısınma sonucu oluşan uzun süreli aşırı yüksek hava sıcaklıkları, kuraklık ve güçlü rüzgârlar orman yangınlarının haftalarca hatta aylarca sürmesine sebep oluyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  KOZAN'DA İKİNCİ GÜNÜNDE DEVAM EDEN ORMAN YANGININ ACI TABLOSU SABAH ORTAYA ÇIKTI

İlçemiz Kozan’da 2020 yılında maalesef orman yangınlarında en çok zarar gören ilçelerden birisi oldu. Özellikle tarım arazisi açmak yada yaylalık alanlar oluşturma fikrinde olan bazı kendinden başkasını düşünmeyen egoist insanlar tarafından yakılan ormanlarla sadece ağaçlar değil içerisindeki kuşlar, böcekler binlerce yanlı da göz göre göre büyük bir acı içerisinde yanıyorlar.

Özellikle ormanları bile bile yakan orman teröristleri bulunup cezalandırılmadıkça onların toprak açma hırsları ilçemizdeki ormanları da yok oluşa sürükleyecektir.

Bu gün bu yazıyı kaleme aldığımda ilçemiz Kozan’da yine orman yangınlarının başladığını büyük bir üzüntü ile öğrendim. Dilerim insanlarımız ormanları ve ağaçları sever onlara sahip çıkarlar. İnşallah Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed S.A.V’in, “Kıyametin kopacağını bilseniz bile elinizdeki fidanı dikiniz.” hadis-i şerifine uyarak gelecek nesillerimize yaşanacak bir dünya bırakırlar.

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2006-2021 KozanBilgi.Net - İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni: Türkeş MANGA