Kozan’da Müftülük yapmak bu kadar zor mu?

Kozan’da Müftülük yapmak bu kadar zor mu?

1993 Yılında Kozan’da yayın yapan Otağ Tv’nin Genel Müdürlüğünü yaparken şok bir haber aldım. Tüylerim diken diken oldu. Konuyla ilgili olarak yetkili merci olan Kozan eski müftüsü rahmetli Kadir Türkmen’i aradım. Müftü olayla ilgilenmek yerine istifini hiç bozmadan her kes kendi işine baksın diyerek olayı ört bas etmeye çalıştı.

Evet, Kozan Müftüsü kendi işini yapmazken ben bir gazeteci olarak kendi işimi yapma gayretiyle ekibimi topladım ve Kozan ilçesi Gedikli köyüne vardık. Bir dağın eteğine saklanarak akşamın olmasını beklemeye başladık.

Peki neydi müftünün ilgilenmesi gerekirken ilgilenmediği bu olay ? Bir köyün camii, hem de yepyeni, pırıl pırıl iki katlı cami koyun ve keçi ahırı olarak kullanılmaktaydı. Olay yerine koşarken gözlerime inanamıyordum. Müftü beyi tekrar aradım yine ilgisiz kaldı. Ve çirkin bir üslupla her kes kendi işine baksın dedi. Ben de işime bakarak o gün yaşanan bu skandalı televizyon ekranlarına yansıttım ve eski müftü Merhum Kadir Türkmen’e Kozan halkından çok büyük tepki geldi.

Müftü Kadir Türkmen tepkilerin vermiş olduğu rahatsızlık nedeniyle mide kanaması geçirdi. Hastaneye kaldırıldı.

**********************

Kozan Hacıbeyli Camisi düşen yıldırım nedeniyle kullanılamaz hale geldi ve yıkım kararı alındı. Vatandaşlar bir yıldan fazla bir süre ibadetlerini belediye binasının bir odasında sığıntı gibi gerçekleştirdiler. Bir gün Hacıbeyli Mahallesi Muhtarı Sayın Memiş Coşkunla sohbet ederken müftülükten camileri için sergi açmalarını talep ettiğini fakat Kozan İlçe Müftüsü Bilal Başoğlu’nun bunu reddettiğini söyledi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Devlet Bahçeli’den ‘Afgan’ çıkışı: Adı konmamış bir istiladır

Hemen Kozan İlçe Müftüsü Bilal Başoğlu’nu ziyaret ettim ve Sayın Başoğlu’na “Sayın Müftü Hacıbeylide şu an cami yok. Muhtar bey sizden destek istemiş yok demişsiniz. Allah aşkına ben merak ediyorum siz burada ne iş yaparsınız. Bir köyde cami olmaması ve köylülerin cami yapımı için çaba sarf etmeleri sizin hiç mi umurunuzda değil. Sizin uyanmanız için o köye kilise yapmak içinmi gelmelerini bekliyorsunuz. Her hafta camilerde sergi açtırıyorsunuz ama Hacıbeyli camisi için bir sergi açtıramıyorsunuz. Yazıklar olsun sizlere dedim. Müftü bey o hafta Cuma namazından sonra Kozan ilçesindeki tüm camilerden Hacıbeyli Camisinin inşaatı için sergi açtırdı ve 19.500 TL para toplanarak Hacıbeyli camisinin yapımına başlandı.

**********************

Kozan ilçesinin yeni müftüsü Sayın Celil Karaca’yı da makamında ilk ziyaret edenlerden birisi olarak Sayın Karaca’dan vatandaşlarımızın beklentilerini kendileriyle paylaştım. Sayın Müftüye ayrıca defalarca eleştiri yazısı da yazdım ama maalesef müftü beyin ilgi ve alakasını hiç göremedik.

Sayın Karaca’dan ezan ve Cuma salalarını ehli olmayan kıraat bilmeyen kişilerin gazel gibi, ilahi gibi okuduklarını ezan gibi okumadıklarını ve merkezi sistemle Kozan merkez dâhil tüm köylerde vatandaşların kıraat bilgisi olmayan hocaların okudukları ezan ve salaları dinlediklerini defalarca yazdım ama sayın müftüden tık yok…

İnsanlar Cuma günleri her hafta Kozan Müftüsünün camilerde açtırdığı ve insanları bıktıran yardım sergileri yüzünden camilere gitmekten çekinirken okunan ezanı-şerifi de Kozan semalarında kalpleri kırık olarak dinliyor ve ibadetlerini yerine getirmeye çalışıyorlar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İbrahim Suresi'nde Dünyayı Sevip Ahireti Red Edenler  

Peygamber döşeğinde oturan bu insanların görevlerini çok iyi bilmeleri ve yaşadıkları çok lüks şatafatlı yaşamlardan koparak halkın içine inmeleri onlara kulak vermeleri gerekiyor. Köylerde lojmanları olmadıkları için sığıntı gibi virane barakalarda yaşayan cami imamlarının sorunlarını takip ederek onlara daha iyi imkân sunacak çözümler üretmesi gerekiyor.
Sayın Müftü’den iyi bir planlama yaparak güzel ezan okuyan din görevlilerini bulup cemaatin gönlünü coşturması ve köylerde yaşayan ev sorunu olan imamlara sahip çıkmasını konunun takipçisi olarak bekliyoruz.

Türkeş Manga
KozanBilgi.Net İmtiyaz Sahibi ve
Genel Yayın Yönetmeni
Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
türkeş manga

BİRDE BUNLARA BAKIN