Kozan’daki tarihi Yapıcı Konağı’nın varislerinden Başkan Öztürk’e teşekkür

Kozan’daki tarihi Yapıcı Konağı’nın varislerinden Başkan Öztürk’e teşekkür

222222

Adana’nın Kozan ilçesinde, ilçe belediyesinin tarihi yapı ve konakların bölge turizmine kazandırılması çalışmaları kapsamında, Çukurova Kalkınma Ajansı’nın(ÇKA) desteği ile restore edilen Yapıcı Konağı’nın varisleri Belediye Başkanı Musa Öztürk’e teşekkür etti.

Konağın varislerinden Hasan Yapıcı, Belediye Başkanı Musa Öztürk’ü makamında ziyaret ederek, Öztürk’e ve projenin çeşitli aşamalarında görev alarak çalışmalarda emeği bulunanlara ailesi adına teşekkür etti.

Yapıcı, ailelerine ait bir konağın restore edilmesinden çok, tarihi bir kültür varlığının turizme kazandırılmasından dolayı büyük keyif, gurur ve mutluluk duyduklarını belirterek “Konağı belediyeye bağışlamadaki amacımız, kaybolmaya yüz tutan Kozan konaklarının birinin daha gelecek kuşaklara aktarılmasını sağlamaktı. Buna vesile olduğumuz için mutluyuz. Kozan’da kaderine terk edilen diğer konakların sahiplerine de önerim, bu tür konakların ayakta kalmasını sağlayacak projelere destek olmalarıdır” dedi.

1111

Başkan Öztürk ise Kozan’ın geçmişten gelen tarihsel ve kültürel birikimini ortaya çıkarmak için mevcut değerleri korumaya ve yaşatmaya çalıştıklarını, hazırladıkları yeni projelerle ilçeyi turizmin bölgedeki önemli merkezlerinden biri haline getirmeyi planladıklarını söyledi.

Adana Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’nca, kültür varlığı olarak tescil edilen Aslanpaşa mahallesindeki Yapıcı Konağı, sahipleri tarafından belediyeye hibe edilmişti. Belediyece hazırlanan restorasyon projesinin ÇKA  2012 yılı İş Koşulları ve Yaşam Kalitesinin İyileştirilmesi, Küçük Ölçekli Altyapı Mali Destek Programı kapsamında desteklenmesi ile, geçen yılın aralık ayında başlatılan restorasyon çalışması bu yılın temmuz ayında tamamlanmıştı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın