KozanBilgi.Net
Kozan’daki tarihi Yeğenoğlu sokağı turizme kazandırılıyor
Sosyal Medyada Paylaş
11 Eylül 2014
TÜRKEŞ MANGA

Kozan’daki tarihi Yeğenoğlu sokağı turizme kazandırılıyor

DSC_2611

Kozan Belediyesi’nin, Çukurova Kalkınma Ajansı (ÇKA), 2014 yılı Üretim ve Çevre Altyapısının İyileştirilmesi Mali Destek Programı(ÜRÇEP) kapsamında hazırladığı tarihi Yeğenoğlu sokağının sağlıklaştırılması projesine ilişkin çalışmalar devam ediyor.

Belediye meclis salonunda düzenlenen toplantıda, Mimar Yaşar Gök ve Şehir Plancısı Derya Tüfekli ve Belediye Dış İlişkiler Müdürü ve Proje Koordinatörü Ahmet Korkut yürütülen proje hakkında Belediye Başkan Yardımcıları Mustafa Duru, Cengiz Yeşiloğlu ve Yaşar Şenöz ile encümen üyelerini bilgilendirdi.

ÇKA tarafından kabul edilen, Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu’nun onayına sunulacak projeye ilişkin değerlendirmenin yapıldığı proje sunumunda,  tarihi sokakta gerçekleştirilecek restorasyon ve sağlıklaştırma çalışması ele alındı.

Toplantıda, Belediye ile ÇKA arasında, bu yılın haziran ayında imzalanan protokolle kabul gören yaklaşık 1 milyon lira bütçeli projenin 939 bin lirasının Kalkınma Bakanlığı’nca, 291 bin liralık kısmının ise belediyenin eş finansman desteği  ile karşılanacağı, projenin genel amacının ilçedeki turizm alt yapısının geliştirilmesi, sit alanı içerisinde bulunan tarihi sokağın özgün dokusunun korunarak iyileştirilmesi olduğu vurgulandı.

Belediye Dış İlişkiler Müdürü ve Proje Koordinatörü Ahmet Korkut, projenin kurul onayına sunulmasının ardından, sokaktaki ev cepheleri, bahçe duvarları, kapı-pencere doğramaları, cumbalar ve çatılarda restorasyon yapılacağını söyledi.

 

Korkut, Kozan ve çevresindeki diğer tarihi konak ve sokakların restore edilerek turizme kazandırılmasıyla birlikte yatırımcı ve girişimcilerin sektöre yönelik ilçede yeni yatırımlar yapmalarının teşvik edilmesinin de amaçlandığını belirtti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  CHP Kozan İlçe Başkanlığından Gaziköyde Düzenlenen Futbol Turnuvasına Tam Destek

 

 

Facebook Yorumları

Tüm Hakları Saklıdır © Copyright © 2006-2021 KozanBilgi.Net - İmtiyaz Sahibi ve Genel Yayın Yönetmeni: Türkeş MANGA