KozanBilgi.Net 15 Yaşında... SİZLERLE BİRLİKTE NİCE 15 YILLARA...

Kozan’ı Anlatamamak mı? Anlayamamak mı?

Kozan’ı Anlatamamak mı? Anlayamamak mı?

Ülkemizin her hangi bir ilinde ya da ilçesinde bir geziye, ziyarete gittiğinizde konu Kozan olunca insanların ilk aklına gelen cümle “dilencilerin yaşadığı şehir” diye tanımlanıyor.

Kozan’ın daha önce vilayet olduğu ve iki hain milletvekilinin şahsi çıkarları yüzünden vilayetlik hakkının elinden alınarak Adana’ya bağlandığını kimse bilmiyor. Ve bu zamana kadar da maalesef yeterli düzeyde anlatılmamış.

Kozan’ın tekrar il olması konusunda da bir şeyler yapılmaya çalışılıyor gibi görünmesine rağmen hiçbir şey yapılmıyor. Eski Kozan Belediye Başkanı Kazım Özgan zamanında yapılan bir turizm destinasyonunda bunu dönemin AKP Adana milletvekili Ali Küçükaydın’ın “Kozan’in il olması imkânsız” sözleriyle salondaki izleyicilerin soğuk duş yapmalarına ve sinirli bir şekilde salondan ayrılmalarına bile neden olmuştu.

Özellikle Kozan’ın kültürel tanıtımı için çok güzel şeyler yapılması gerekirken bunların da hep arka plana itilmesi il olmayı büyük umutlarla bekleyen Kozan’lıların içinde bir uhde olarak kalmıştır.

Dönemin Belediye Başkanı Kazım Özgan’a Kozan’ın evladı olan dünyaca ünlü merhum Barış Manço’nun annesinin evini “Barış Manço Kültür ve Sanat Müzesi” haline getirilmesi talebim oyalanmaktan öteye maalesef ciddiye bile alınmadı.

Bu talebimi bu yıl yine Kozan’ı ziyaret eden Doğukan ve Batıkan Manço kardeşlerin huzurunda ve Kozan’lı eğitimcilerin ve öğrencilerin büyük alkışları arasında Kozan Kaymakamı Sayın Avni Oral’a ve programa katılan protokol üyelerine tekrar hatırlattım. Doğukan Manço “Bu bizim için çok önemli bir konu bunu lütfen mikrofondan tekrar eder misiniz” dedi ve isteğimi tekrar ettim.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  ESİR VE YAS İLANI

“Kozan’a Barış Manço Kültür ve Sanat Müzesi kazandırılabilir mi?” Diye.

Sevgili Doğukan Manço ve Batıkan Manço büyük bir heyecanla “Bundan onur duyarız. Bizler Barış Manço’nun çocukları olarak elimizden gelen her türlü desteği vermeye hazırız” dediler.

Dediler demesine de peki Kozan cephesinde o günden bu güne neler değişti.

Bunu bir gün Kozan Müftülüğünün bir kreş açılışında Kaymakam Beye hatırlattığımda “Türkeş Bey böyle şeyleri lütfen bırakın. Barış Manço zaten Kozan’lı değil” dediler. Ve olay kapatıldı.

Peki, sizce de kapanması gerekiyor muydu?

Başka bir ilçede olsaydı Barış Manço gibi insanların gönlünde taht kurmuş, unutulması imkansız bir isim kültür ve sanat turizmi için değerlendirilmez miydi?

Evet, Barış Manço’nun annesi Rikkat Manço’nun evinde şu an için yaşayan insanlar var. Biz elbette o insanların rahatsız edilmelerini istemiyoruz. Ama en azından bunu Özden Kültür Merkezinden bir bölümünün sembolikte olsa değerlendirilmesini beklerdik.

Bizler basın mensupları olarak büyük bir heyecanla ilçemiz Kozan’ın il olması için üzerimize düşen her konuyu her fırsatta değerlendirmeye çalıştık. Bir yıl sonra Manço kardeşler tekrar Kozan’a gelirlerse biz gönül rahatlığıyla kendilerine Barış Manço’nun anısını Kozan’da yaşatabilmek adına elimizden geleni yaptığımızı, Manço’nun bir Kozan evladı olarak Kozan’lıların her zaman saygıyla andıklarını kendilerine söyleyeceğiz.

Burada asıl kültürel değerlerimize sahip çıkması gereken yetkililerimiz de söyleyebilecekler mi? Acaba…

TÜRKEŞ MANGA

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Suriyelilerin Türkiye'ye 10 yıllık maliyeti 45 milyar doları geçti

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın