DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kozan’ı Anlatamamak

ABONE OL
30 Eylül 2014 21:09
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Ülkemizin her hangi bir ilinde ya da ilçesinde bir geziye, ziyarete gittiğinizde konu Kozan olunca insanların ilk aklına gelen cümle “dilencilerin yaşadığı şehir” diye tanımlanıyor.

 

Kozan’ın daha önce vilayet olduğu ve iki hain milletvekilinin şahsi çıkarları yüzünden vilayetlik hakkının elinden alınarak Adana’ya bağlandığını kimse bilmiyor. Ve bu zamana kadar da maalesef yeterli düzeyde anlatılmamış.

 

Bu gün ulusal gazetelerde yerel habere şöyle bir bakayım dedim. Gözlerime inanamadım. Habercilik yaptığını sanan Türkiye’nin en saygın haber kurumlarından birisi olan CNN Türk, Kozan’la ilgili bir haber yayınlamış, daha doğrusu foto galeri olarak sunmuşlar. Haberde şöyle deniliyor; “Bünyamin Aygün’ün gözünden Kozan… Milliyet gazetesi foto-muhabiri Bünyamin Aygün, Adana’nın Turgutlu ilçesine bağlı Kozan köyünü fotoğrafladı…”

 

Vay be gazeteciliğe, haberciliğe bak. Koskoca Kozan’ı köyü olan Turgutlu’ya bağlayıp Kozan’ı da köy yapmışlar. Şimdi bu haberi yapan ve yazan habercilere sormazlar mı? “Be hey geri zekâlılar siz çektiğiniz resimleri yayınlamadan önce, biz hangi köye gitmiştik burası neresiydi diye not almadınız mı diye? Siz bir duvar gazetesinde mi yoksa küçük bir köy gazetesinde mi yazıyorsunuz. Yoksa bu resimleri hiç emek harcamadan birileri size servis mi yapıyor?

 

Doğrusu Kozan bundan daha iyi aşağılanamaz. Kozan’ı doğal güzellikleriyle, tarihiyle, kültürüyle tanıtmak gerekirken dilencileriyle tanıtıyorlar ve artık dilenciler köyü olarak bilinen köyü de Kozan’ın ilçesi olarak göstermeye çalışıyorlar.

 

Kozan’daki bazı gelişmelere rağmen ulusal gazeteler avını kapmaya çalışan vahşi atmaca gibi Kozan’la ilgili bilinçsizce yazılar yazıyorlar.

 

Şimdi yapılacak şey acil olarak gerek Kozan Kaymakamı’nın, gerek Kozan Belediye Başkanı’nın gerekse Kozan Kent Konseyi Başkanı Süleyman Sezen’in CNN Türk’ü ve Milliyet Gazetesini arayıp Bünyamin Aygün’ün gözünden Kozan isimli haberin tekzip edilerek doğrusunun yazılması için girişimlerde bulunmalarıdır.

 

Gerçi bunu yapacaklarını da pek zannetmiyorum ama eğer Kozan’ı gerçekten bu kişiler yönetiyorlarsa basında Kozan’la ilgili çıkan haberleri de çok iyi takip etmeleri gerekir.

 

Kozan Kent Konseyi Başkanlığı bir şeyler yapmaya çalışıyor. Ama somut olarak gözle görülen, elle tutulan hiç bir şey yok. Yalnızca konuşarak, toplantılar düzenleyerek, basın demeçleri vererek bu iş zaten olmaz. Sayın Süleyman Sezen’in Kozan’ı tanıtmak için daha somut çalışmalar içerisinde olması gerekir.

 

Kozan’ı seçimlerden seçime hatırlayan vekillerimizin, il genel meclis üyelerimizin, siyasi partilerin ilçe başkanlarının küskünlükleri bir kenara bırakıp elini taşın altına koyarak büyük bir gurup oluşturmaları artık gerekmiyor mu?

 

Kozan Belediye Başkanına gelince şu an Kozan’da Ermenilerden kalma bazı yerler hızlı bir şekilde restore ediliyor fakat Kozan’ın trafik seyrinin allak bullak olduğunu ve Kadirli istikametinden gelen araçların şehre girerken sokak aralarından cambazlık yaparak giriş yaptıklarını göremiyorlar.

 

Kozan Organize sanayi Bölgesinin artık canlandırılması gerektiğini ve Kozan’daki en büyük sorunun işsizlik olduğunu, şehri görsel olarak güzel göstermeye çalışırken insanların artık evlerine ekmek götüremez duruma geldiklerini, özellikle küçük esnafların şehrin içine yerleşen büyük yabancı hiper marketler karşısında ayakta kalmalarının imkânsızlaştığı ve yavaş yavaş kapandıklarını görmesi gerekiyor.

 

Ayrıca Kozan’da benim de üyesi bulunduğum ama ne işe yaradığını bir türlü anlayamadığım Kozan Gazeteciler Derneğinin de CNN Türk’e gerekli tepkiyi göstermesi gerekir.

 

KozanBilgi.Net 4 yıldan bu yana “Alınmış hakkın iadesini isteyen, Kozan’ın mert insanlarının yaşam portalı” sloganını kullanıyor. Açılışında ya da diğer konulara girerken ekranda ay yıldızlı Türk Bayrağı dalgalanan belki de tek siteyiz. Umarız Kozanın diğer gazeteleri ve internet siteleri de aynı duyarlılığı gösterirler.

 

Alınmış hakkının iadesi ile Kozan’ımızın tekrar “İL” olması dileğimle

 

Türkeş Manga
KozanBilgi.Net

Genel Yayın Yönetmeni


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.