DOLAR 15,8769 0.2%
EURO 16,8435 -0.21%
ALTIN 945,160,54
BITCOIN 467021-3,22%
Adana
29°

AÇIK

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kozan’ın İçmeleri
255 okunma

Kozan’ın İçmeleri

ABONE OL
21 Ocak 2022 18:01
Kozan’ın İçmeleri
0

BEĞENDİM

ABONE OL

İlçemizde Bağözü (Kodaz) köyünde müshil olan içmelerimiz vardır ve büyük bir ziyaretçi topluluğu tarafından şifa bulmak amacıyla buralara vatandaşlar tarafından ilgi gösterilmektedir. Ayrıca Kozan’ın ılıca köyünde bulunan kükürtlü içmesi olan ılıca içmesi de tüm yurdumuzda tanınmaktadır.

Ilıca içmesi,
Adana il merkezine 68 km olan Kozan ilçesinin 15 km. kuzeydoğusunda ılıca köyündedir. Suyu kükürtlüdür. Kükürtlü suyunun ağrılı hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.
Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı ılıca köyündedir.Hazımsızlık,Kabızlık sindirim sistemi hastalıklarına iyi geldiğine inanılmaktadır. Ağrılı hastalıklara ve kükürtlü su olduğu için cilt problemlerine iyi gelir.
Ilıca İçmesi (Kozan),
 Kozan ilçesinin yaklaşık 5 km. batısında Ilıca Köyü’ndedir. Buradaki kükürtlü suyun ağrılı hastalıklara iyi geldiğine inanılmaktadır.

Bağözü İçmesi (Kozan),

Kozan ilçesinde Bağözü Köyü’nde bulunan bu içme de müsil niteliği taşıdığı bilinmektedir.

Kodas İçmesi (Kozan),

Adana ilinin Kozan ilçesine bağlı Kodas köyündedir.Orta tuzlu sulardandır. Bağırsak temizleyici etkisi vardır.

Kaplıca ve içmelerin tedavi özellikleri;

Genel olarak ifade etmek gerekirse, kaplıca tedavisinin mevsimi yoktur. Ancak gelenekler, bu konuda bir mevsim yaratmıştır. Daha doğrusu, kişi, kendine uygun bir zaman seçmekle birlikte en uygun mevsim ve zaman ilkbahar ve sonbahar’dır. Romatizmalılar, nevraljiler, ve şeker hastaları için yaz ayları, mide, bağırsak, karaciğer ve sinirle ilgili hastalıklar için de ilkbahar ve sonbahar ayları daha uygun mevsimdir.Bir yılda iki kez kaplıca tedavisinde, mayıs ve eylül ayları seçilebilir.Kaplıca bir hamam değildir. Şifa gücüne sahip yeraltı su kaynağı ve birer sağlık yurdudur. Kaplıca tedavisinin önemli konularından biri de, kaplıcada kaç gün kalınacağıdır. Bu süre 21 gün olmakla birlikte halkımız genellikle kaplıca tedavisini 15 gün olarak uygular. İçme tedavisi de öteden beri 3 gün olarak yapılır. Genellikle üç haftalık ve 21 banyoluk kürlerin tedavi edici etkisi olduğu, uzmanların ortak görüşüdür. Öte yandan, özel durumları dikkate alınırsa, her kişiyi 21 gün kaplıcada tutmanın mümkün olmadığı da düşünülmelidir.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.