DOLAR 18,5854 -0.02%
EURO 18,2045 0.08%
ALTIN 1.022,990,02
BITCOIN 371127-1,56%
Adana
25°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kozan’ın Yerleşim Yeri Hatalı Mı?
86 okunma

Kozan’ın Yerleşim Yeri Hatalı Mı?

ABONE OL
02 Temmuz 2019 20:17
Kozan’ın Yerleşim Yeri Hatalı Mı?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Tarihi Kozan fotoğrafları incelendiğinde, Kozan’ın ilk yerleşimi Kozan kalesinin kuzey ve kuzey doğu yamaçlarında olduğu görülür. Eski çağlarda insanlar gıda ve giyim ihtiyaçlarını karşılamak için, kalenin yanı başına yerleşmişler. Savaş ve baskın anında ise, kolayca kaleye ulaşmayı hedeflemişlerdir. Korunma açısından bakıldığında, o tarihlerde Kozan’ın yerleşim yeri doğruydu. Günümüzde ise; tarihi yerleşim merkez alınarak Kozan yerleşimi doğu, kuzey ve batı yönlerinde büyümektedir ve nüfusu 78.000’ni geçmiştir.

Bir şehrin yerleşim yerinin uygun olup olmadığına bakmak için ulaşım, iklim, iş imkanı, deprem ihtimali, yaşam standardı gibi  birçok kritere bakmak gerekir. Bu yazımda Kozan için önemli olduğunu düşündüğüm iklim açısından yerleşim yerinin uygun olup olmadığına eleştirel gözle bakacağım.

Akdeniz ikliminde yazlar sıcak ve kurak, kışlar ılık ve yağışlı geçer. Kozan coğrafi konum olarak Çukurova’nın Toros dağları ile birleşim noktasında bulunur.  Çukurova ve Kozan Akdeniz ikliminin bütün özelliklerini taşır. Kozan’a genelde iki tip rüzgar eser.  Kuzey doğudan poyraz, güneyden de kıble eser. Kışın esen poyraz özellikle sabahları soğuktur. Kozanın yerleşimi kalenin kuzey yamacında ve Toros eteklerine uzanan  düz arazide olduğu için poyrazı direk alır ve insanlar kışın soğuktan “olumsuz” etkilenir. Yazın ise, Çukurova’da genellikle öğleden sonra başlayan kıble, gece yarısına kadar eser ve insanları serinletir. Fakat Kozan’da yaşayanlar serinlemez. Çünkü güneyinde Kozan kalesi vardır ve kıblenin önünü keser ve Kozan’da yaşayan insanlar “serinlemez”. Bu anlamda, iklim açısından bakıldığında, Kozan’ın yerleşim yerinin hatalı olduğu görülmektedir. O zaman ne yapmalı? Geleceğin Kozan’ını yaratmak için şehri yeniden planlamak gerekir. Bu planlama da ise aşağıdaki konulara dikkat edilmelidir.

Yeni yerleşim yeri olarak seçilecek yerler poyrazı almayan, kıbleyi direk alan çevre yolunun kuzeyi, Ağlıboğaz ve Aslan paşa  mahallesinin yukarı yamaçları olmalıdır.

Hükümet Konağı ve Belediye Binası yukarıda belirtilen en uygun yerleşim yerlerinden birine taşınmalı ve şehrin taşınmasında öncü olmalılar.Cumhuriyet ve Tufan paşa mahallelerinde yeni yerleşime izin vermeyerek, şehirde yaşayanların nefes alması için; boş alanlar argaçlandırılmalı, park, yürüyüş yolu ve bisiklet yolu haline getirilmelidir.

Eski yerleşim yerlerinin tamamı (tarihi yerler) restore edilerek turizme kazandırılmalıdır.

Yeni yerleşim yerlerinin alt yapısı şimdiden hazırlanmalıdır.

Gecekondulaşma önlenmelidir.

Ulaşım şimdiden düşünülmeli ve çözümler üretilmelidir.

Geleceğin üniversitesi ve meslek yüksek okulları için yerleşim alanları ayrılmalıdır.

Kozan için bir sembol yaratılmalı ve şehirde bunun heykeli dikilmelidir.

Vs…

 

Zaman zaman Kozan’ın il olması gündeme gelmektedir. Eğer geleceğin “modern Kozan ilini” yaratmak istiyorsak, yukarıda belirtilen konuları şimdiden çok iyi planlamak ve uygulamak gerekir.

Saygılarımla,

Bayram Hasan Yiğit


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.