Kozan’lı Şehit Kaymakam Saim Bey Kabri Başında Anıldı

Kozan’lı Şehit Kaymakam Saim Bey Kabri Başında Anıldı

Haber: Otağ Tv

Şehit Kaymakam Kozanlı Saim Bey İnkılap İlköğretim Okulu öğretmen ve öğrencileri tarafından kabri başında anıldı.

1893 tarihinde Kozan Bucak’da doğan ve İstanbul hukuk fakültesi mezunu olarak Feke Kaymakamlığı’na atanan Saim Bey, Kozan, Feke, Saimbeyli, Kadirli’de Fransızlarla savaşarak mücadele etmiş Kasım 1920 tarihinde İşgalci Fransızlar tarafından Osmaniye’nin Mamure Tren İstasyonunda şehit edilmiştir.

Kaymakam Saim Bey, şehadetinin 100.yılında kozan kabristanlığındaki kabri başında düzenlenen tören ile anıldı. Törende dualar edildi İnkılap ilkokulu öğrencileri şiir okudu kabrine çiçek bıraktı. Saim Bey’in silah arkadaşı olan ve Kozanda okul müdürlüğü yapan Bekir Sıtkı Onat her yıl 18 Kasımda öğrencileri ile Saim Bey’in kabrini ziyaret ederdi bu geleneği bugün 100. Yılında İnkılap İlköğretim okulu yeniden başlattı. Düzenlenen törende günün anlam ve önemi üzerine bir konuşma yapan Okul Müdürü Turan Pazarcı: “Büyük önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün söylediği gibi, Türk evladı ecdadını tanıdıkça daima büyük işler yapmak için kendinde güç kudret bulacaktır bizler bu desturla hareket ederek İnkılap İlkokulu çalışanları ilk hedef olarak kendimize vatan, millet, bayrak sevgisiyle yetişen öğrencilere hizmet olarak belirledik. Bizler Kozan ve yöresinde Kurtuluş Savaşında mücadeleler vermiş bu toprakların vatan olmasında büyük emek sarf etmiş Saim Bey’in şehadetinin 100. yılından başlayarak İnkılap ilkokulu olarak her yıl ziyaret edip bir gelenek başlatmak istiyoruz” dedi

Saim beyin tarihteki kahramanlıklarını yeni nesillere aktarılması adına ‘SAİM BEY’ adında bir kitap ta çıkaran Araştırmacı – Tarihçi Yazar Abdurrahman Kütük ise tören sonunda öğrencilere Saim Bey’in hayatından kesitler anlattı. Herkesin Hafızasına kazınan ise Saim Bey’in şu sözleriydi “Kozan’a geldiklerinde kibirli bir eda ile giren Fransızlar, şimdi can korkusuyla aşağılık bir şekilde kaçarcasına Kozan’ı terk ediyorlar”

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan'lı Müzisyenlerin Feryadı: "Müzik Susmasın Dediler, Bizi Susturdular!"

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın