Kozay “Hak, hukuk, adaletin güvencesi CHP olacak”

Kozay “Hak, hukuk, adaletin güvencesi CHP olacak”

CHP İl Başkanı Av. Kozay, Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığında ve CHP’nin iktidarında Türkiye’nin yeniden demokratik ve uygar dünyayla yakınlaşacağını söyledi

ADANA – Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, Türkiye’nin Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde, CHP’nin atacağı adımlarla demokratik ve uygar dünyayla yeniden yakınlaşacağını bildirdi. Av. Kozay, “Cumhuriyet Halk Partisi, 24 Haziran sonrasında bugünkü baskıcı ve çarpık yönetim anlayışına son verip tüm Türkiye’yi kucaklayan ve tek bir yurttaşımızı dahi dışarıda bırakmayan yeni bir demokratik anayasayı, tüm partilerle birlikte yaşama geçirecek. Hak, hukuk ve adaletin teminatı CHP olacak” dedi.

“TÜRKİYE DEMOKRATİK VE UYGAR DÜNYADAN UZAKLAŞTI”

CHP Adana İl Başkanı Av. Emrah Kozay, yaptığı açıklamada Türkiye’nin 16 yıldır ülkeyi yöneten AKP iktidarının uygulamaları nedeniyle demokratik ve uygar dünyadan uzaklaştığını ifade etti. Ülkenin baskıcı ve hukuksuz bir anlayışla yönetildiğini aktaran Av. Kozay, siyasal iktidarın 15 Temmuz darbesinin kaos ortamını kullanıp, OHAL rejimini getiren 20 Temmuz darbesiyle birlikte, temel hak ve özgürlükleri askıyaaldığını ve tek adam rejimi kurduğunu söyledi.

Reklama Tıklayarak Bize Destek Olun“TBMM ÜZERİNDE VESAYET İNŞA EDİLDİ”

Cumhurbaşkanlığı makamının tarafsız niteliğini kaybettiğini, yurttaşlarıntamamını temsil etme özelliğini yitirdiğini ifade eden Av.Kozay, milli iradeyi temsil eden TBMM üzerinde bir vesayet inşa edildiğini belirterek, bu durumun kabul edilemez olduğunu söyledi.

Av. Kozay, “AKP iktidarı döneminde Meclisin üstünlüğü ilkesi terk edilmiş, tek adam rejimigüçler ayrılığını ortadan kaldırmıştır. Güçlerin tek elde toplanması, gücün yozlaşmasını beraberinde getirmiş, yargı ise tarafsızlığını ve bağımsızlığını kaybetmiştir. AnayasaMahkemesi’nin kararlarının dahi uygulanmadığı bir noktayagelinirken, yurttaş haklarının güvencesi olan adalet vehukuk mekanizmaları devre dışı bırakılmıştır” diye konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kozan’da Defineciler Binlerce Yıllık Kültürel Varlıkları Talan Ettiler

“HAK, HUKUK VE ADALETİN TEMİNATI CHP OLACAK”

İktidarın otoriterleşip ve tekelleştiğini ve siyasal çoğulculuğu olanaksızhale getirdiğini belirten Av. Kozay, muhalif seslerin çeşitli baskılarve hileler ile etkisizleştirilmek istendiğini, basının, aydınların, üniversitelerin ve sanatçıların susturulmaya çalışıldığını vurguladı.

Av. Kozay, “OHAL uygulamaları, yurttaşları, kendi ülkelerinde en temel haklarından yoksunbırakmış, fiili olarak uygulanan tek adam rejiminde, artık Türkiye’yi anayasasız, meclissiz, adaletsiz, bürokrasisiz ve yurttaşsız bir biçimde yönetilmeye çalışılmaktadır.24 Haziran sonrasında Sayın Muharrem İnce’nin Cumhurbaşkanlığındaki Türkiye’de Cumhuriyet Halk Partisitoplumun tüm kesimlerini kucaklayıp, bugünkü baskıcı ve çarpık yönetim anlayışına son verecek, Türkiye’yi kucaklayan ve tek bir yurttaşımızı dahi dışarıda bırakmayan yeni bir demokratik anayasayı, tüm partilerle birlikte yaşama geçirecektir. Hak, hukuk ve adaletin teminatı CHP olacaktır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın