DOLAR 18,6458 -0.01%
EURO 19,2905 0.17%
ALTIN 1.048,980,12
BITCOIN 3150064,45%
Adana
18°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kredi kartı üyelik (azalık) Hesap İşletim ücreti

Kredi kartı üyelik (azalık) Hesap İşletim ücreti

ABONE OL
21 Eylül 2014 11:07
Kredi kartı üyelik (azalık) Hesap İşletim ücreti
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kredi kartı üyelik (azalık) Hesap İşletim ücreti

Bursa’da, bankaların üyelik ücreti altında yaptığı yasal olmayan kesintilerin iadesi yönünde, mahkeme kararı niteliği taşıyan emsal bir karar alındı.
26 Ocak 2007

TÜKDER Genel Başkanı Karagöz, bankaların kredi ve ATM kartlarından 35 YTL’ye varan yıllık üyelik ücreti aldığını, sözleşmelerde olmayan bu kesintiye itiraz edilmesi durumunda, paraların kurtarıldığını söyledi. Karagöz, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, bankaların kredi kartlarından aldığı kullanım ve üyelik bedellerinin geri ödenmesi konusunda yasal yolun açıldığını bildirdi. Yasayla yetkilendirilen TÜKDER Yıldırım İlçe Hakem Heyeti’nin bu yönde bir karar aldığını ve kararın Bursa’da ilk olduğunu belirten Karagöz, “Kesilen paraların iadesi yönünde bugün, Yıldırım ilçe hakem heyetimiz bir karar aldı, kart kullanım bedeli ya da üyelik bedeli hakkında. Bu karar mahkeme kararı gibi geçerlidir ve Bursa’da ilktir. Karar gereği bankalar bu parayı tüketiciye iade edecektir. Paranın iadesine ve bundan sonra da kesilmesinin önlenmesine yönelik karar alındı. Banka, kararı yerinde görmüyorsa 15 gün içinde karşı dava açabilir” dedi.

TÜKDER ilçe hakem heyetlerinin ilgili yasa gereği kurulduğunu ve aldığı kararların mahkeme kararı yerine geçtiğini yineleyen, vatandaşlar tarafından yapılan başvuruların en geç 3 ay içerisinde sonuçlandığını bildiren Karagöz, “Bankalar, kart kullanım bedeli ya da yıllık üye bedeli adı altında değişik rakamlarda kesinti yapıyor. Bunlar yasal değildir. Eğer bankalar sözleşmeye dayalı olarak bunu alıyorlarsa ki öyle yapıyorlar, bu sözleşmeler tüketicinin fikri alınmadan önceden hazırlanmıştır. Bu şekilde de olsa tüketicilerden kart kullanım bedeli ya da üyelik adı altında kesinti yapması doğal değildir. Eğer böyle bir kesinti yapılıyorsa, kredi kartı sahipleri bankalara sözlü ya da yazılı başvurabilir. Bankalar tüketicinin isteğini yerine getirmezlerse, yine yasayla kurulmuş TÜKDER ilçe hakem heyetlerine başvuru yapılmalıdır. İlçe hakem heyetlerinin vermiş olduğu kararlar kesin kararlardır ve mahkeme kararı yerine geçer. Bu anlamda da tüketiciler, bağlı bulundukları ilçe kaymakamlarındaki hakem heyetlerine başvurabilir. İlçe hakem heyetleri, 4822 sayılı yasayla değişik 4077 sayılı Tüketiciyi Koruma Kanunu’nun 22. maddesi gereğince kurulmuştur. Bu heyetin yasal dayanakları vardır. İlçe hakem heyetleri 5 kişilik komisyondan oluşuyor. Başları kaymakamın görevlendirdiği memurdur. Heyette baronun, belediyenin, tüketici koruma derneğinin, esnafın ve ticaret odasının temsilcileri vardır. İlçe hakem heyetlerine herkes yazılı bir dilekçeyle belgeleriyle başvurabilir. Başvuru tarihinden itibaren 3 ay içerisinde karar çıkar” diye konuştu.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.