DOLAR 18,6452 0.01%
EURO 19,6449 0.07%
ALTIN 1.076,83-0,31
BITCOIN 316135-0,48%
Adana
21°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

Küçük Yaşta Çocukları Çalıştırma

Küçük Yaşta Çocukları Çalıştırma

ABONE OL
08 Kasım 2022 17:48
Küçük Yaşta Çocukları Çalıştırma
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Çocukların Çalıştırılması Her Ülkede Sorun

Çocukların çalıştırılması, genellikle gelişmekte olan ülkelere özgü bir sorun olarak bilinir. Ancak, bu hafta yapılan uluslararası bir kongre, bu sorunun gelişmiş ülkelerde de var olduğunu ortaya koydu.

Aralarında Amerika ve Kanada gibi ülkelerin de bulunduğu gelişmiş ülkelerde, çocuk emeği sorunu tarımdan seks sektörüne kadar bir çok alanda yaşanıyor.

Uluslar arası Kongre’ye katılmak amacıyla azgelişmiş ülkelerden gelen çocuk işçilerin büyük bir çoğunluğu, daha önce hiç yurt dışına çıkmamış. Bu nedenle, Amerika ve Kanada’dan Kongre’ye katılan kendileri gibi çocuk işçileri görmek onlar için şaşırtıcı bir deneyim oldu.

Ancak konferansı düzenlenmesine yardım eden Çocuk emeğine Karşı Küresel Yürüyüş’ün Kuzey Amerika temsilcisi Darlene Adkins, bunun şaşırtıcı olmadığını söylüyor. Adkins, Kuzey Amerika’da çocuk emeğine karşı kağıt üzerinde yasalar olmasına karşın bunun yeterli olmadığını vurguluyor:

“Amerika’da her yıl 200 bin ila 400 bin çocuk ticari cinsel sömürü tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Sekiz, dokuz, on yaşlarındaki çocuklar bu sektörde çalıştırılmak üzere Latin Amerika ülkelerinden Amerika ve Kanada’ya kaçırılıyor.”
Amerikan Adalet Bakanlığının yayınladığı son raporda da, bir sayı belirtilmemekle birlikte, yabancı ülkelerden çocukların, fuhuş ve çocuk pornografisi amacıyla Amerika’ya getirildiği belirtiliyor.

Raporda, internet kullanımının artışıyla birlikte sorunun uluslar arası boyut kazandığı vurgulanarak, tüm dünyaya çözüm çağrısı yapılıyor. Adkins, tarım sektöründe de, istismarın yaygın olduğunu ifade ederek şöyle konuşuyor:

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  El Yıkamanın Önemi

“Tarım, Amerika’daki en tehlikeli sektörlerden biri ve 18 yaşın altında yaklaşık 800 bin çocuk aktif biçimde çalışıyor, meyve ve sebze topluyor. Bu çocuklar, ailelerine yardımcı olmak için küçük yaşta okulu bırakıyor.”

Amerikan yasalarına göre, 14 yaşından küçük çocukların tarım sektöründeki bir çok işte çalıştırılması yasak, daha büyük çocuklar içinde çalışma saatlerini ve yapabilecekleri işleri sınırlayan yasalar mevcut. Amerikan Çalışma Bakanlığı, bu yasaları ihlal etmekten yargılanan insanların sayısından yola çıkarak, ihlallerin azaldığını kaydediyor.

Yönetimin son araştırmasına göre, tarım sektöründe, 14 ila 17 yaş arasında, büyük bir kısmı yoksul ailelerden gelen, yaklaşık 126 bin çocuk çalıştırılıyor.

Çocuklarla uzmanları bir araya getiren konferansa katılan delegelerden biri de, 16 yaşındaki Dora Peres. ailesine yardım etmek amacıyla Amerikanın orta batı eyaletlerinden Minnesota’daki tarlalarda çalışan Peres, seçme şansı olmadığını söylüyor ve şöyle devam ediyor:

“Aslında bu işi sevmiyorum. Çok fazla yürümek gerekiyor. Sabah beşte kalkıp altıda çalışmaya başlamak gerekiyor ve çok soğuk oluyor.”

Ancak Peres, okula da devam ediyor ve bir gün avukat olarak çiftliklerde çalışan diğer çocuklara yardım etmek istiyor. New York eyaletindeki Syracuse’dan gelen 15 yaşındaki Maura Welch ise, sorunun çözümü için daha fazla gencin katılımı gerektiğini ifade ediyor:

“Bence çözüm gençlikten, gençliğin katılımından geçiyor. Çocuk emeği sorunu eğitimle, çocukların okula gitmesiyle çözülebilir. Ve dünya gençliği bunu sağlayabilir, hükümetleri savaşa değil de, dünya çocuklarının eğitimine biraz daha fazla para harcamasını sağlayabilir.“

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çevre

Katılımcılardan Darlene Atkins, bu konferans örneğinde olduğu gibi, çocukların giderek daha fazla katılımının sağlandığını belirtiyor. Çocuk emeği sorunuyla ilgilenen bir çok insan da, dünya çocuklarının çalışmayı bırakarak okula gitmesini sağlamak amacıyla on binlerce dolar toplayan okul klüpleri gibi yerel örgütlenmeler oluşturuyor.


Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.