Kulak Böceği

Kulak Böceği

Kulak Böceği, Batı Asya, Avrupa kökenli hem etçil hem otçul olan ve nemli ortamlar da daha çok görülen bir böcek cinsidir. Halk arasında kulak delen, kulağa kaçan gibi çeşitli isimlerle tanınmaktadır. Dahası bu böceğin kulağı mesken edinip beyne doğru yol aldığına dair de çeşitli efsaneler de mevcut. 17. yy Avrupası’nda ise kulak böceği çok daha kötü bir üne sahipti.

O dönemde bu böcek, yerleştiği bölgeyi kemire kemire istediği yöne doğru ilerleyebildiği ve dahası kişinin rahatsızlığı belirlenemediğinde böceğe suç atılıp, kişinin delirmesine kadar neden olduğu düşünülmekteydi.

Resmi kayıtlar incelendiğinde kulak böceğinin kulağa girme sayısı diğer böceklerin kulağa girme sayısından çok da farklı olmadığı görülmektedir.
Yani diğer türlere karşı bu konuda herhangi bir üstünlüğü bulunmamaktadır. Kulak Böceği, nemli ortamlarda ve ne sıcak ne soğuk olan yerlerde yaşamayı sevdiği için kulak bunun için uygun bir mekan olmakta. Lakin kulağa yerleşip de kemirerek beyne yada vücudun herhangi bir yerine ilerlediği kanıtlanmış bir durum değildir. Adının kulak böceği olması ise eski dönemlerde kulak delmekte kullanılan aletten geldiği düşünülmekte. Yani tamamen şekil benzerliğinden gelen bir ismi var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın