DOLAR 8,85631.03%
EURO 10,38470.68%
ALTIN 498,881,64
BITCOIN 372662-3,31%
Adana
25°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kumar Bağımlılığı

Kumar Bağımlılığı

ABONE OL
15 Kasım 2020 18:16
Kumar Bağımlılığı
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Bağımlılık kavramı geçmiş yıllarda genellikle alkol, madde ve nikotin gibi maddelerle birlikte kullanılmıştır. Son yıllarda beyin ve beynin işlevi üzerine yapılan çalışmalarda birçok davranışın kimyasal bağımlılığa yol açtığını bulunmuştur. Kumar bağımlılığı da bu davranışlardan birsidir.

Kumar günümüzde hoşça vakit geçirme, eğlence ve dinlenme aracı olarak kabul edilmekte ve popülaritesi gün geçtikçe artmaktadır. Kumar, isteyerek riske girme temelinde, kazanan ve kaybeden tarafların olduğu ve genellikle her iki tarafta da bir üretimişi olmaksızın servetin yeniden dağılımıdır. Bu servet dağılımına karar veren süreç daima bir şans elementi içerir veya yalnızca şansa dayanır. “Şans ve Beceri” bu iki sözcük neyin kumar davranışı olduğunu anlamlandırmakta önemlidir.

Ülkemizde kumar sorununa bağlı başvurularda özellikle kumarhanelerin açık olduğu dönemde belirgin bir artış izlenmiştir.

BAĞIMLILIK KRİTERLERİ

Şans oyunları oynayan kişilerde bağımlılık olup olmadığını aşağıda belirtilen kriterlere göre değerlendirebiliriz.

* Zihinsel Meşguliyet : Kişinin aklında sürekli şans oyunu oynama isteği olması.

* Tolerans : Kişi İstediği Heyecanı sağlayabilmek için giderek artan miktarlarda parayla şans oyunu oynaması.

* Kaçış : Kişinin sorunlarından kaçması veya kendisini rahatsız edici duygulardan uzaklaşması için şans oyunu oynaması.

* Peşine Düşme : Kişinin para kaybettikten sonra kaybettiklerini kazanmak için tekrar şans oyunu oynaması.

* Yalan Söyleme : Kişinin oyun alışkanlığının seviyesini gizlemek için aile üyelerine, danışmana ve diğer kişilere yalan söylemesi.

* Yasa Dışı Eylemler : Kişinin şans oyunu alışkanlığını finanse edebilmesi için yasal olmayan işlere girişmesi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ben ne yapayım ?

* Zarar Görmüş Önemli İlişkiler : Kişinin şans oyunu oynama davranışı yüzünden ilişkilerini, mesleğini ve eğitimsel olanaklarını tehlikeye atması veya kaybetmesi.

* Bailout : Kişinin şans oyunları sonucunda yaşadığı mali sıkıntılardan kurtulması için çevresindekilere güvenmesi.

* Kontrol Kaybı : Kişinin şans oyunu alışkanlığını kaybetmesi kontrol edebilmesi ya da kesebilmesi için tekrar eden başarısız denemelerde bulunması.

Şans oyunu oynayan kişilerde bu on belirtiden beş veya daha fazlasının olması patolojik kumar bağımlılığının, üç veya dört olması problem olabilecek kumar alışkanlığının, bir veya iki tane olması riskli kumar oynama alışkanlığının göstergesi olarak belirtilmektedir.

KUMAR BAĞIMLILIĞI TEDAVİSİ

Kumar bağımlılığının tedavisinde en güncel yaklaşım bilişsel davranışçı yaklaşımdır. Bu tedavi yönteminde amaç kişinin algılama ve irrasyonel düşünme gibi hatalı kognisyonlara karşı farkındalık geliştirmek ve bunları daha iyi uyum sağlayan adaptif şemalarla değiştirmek amaçlanmaktadır. Tedavi proğramı kişiye göre düzenlenmekle birlikte kişinin inkarının kırılması, sorunlarıyla yüzleştirilmesi, sorunlarla başa çıkma ve hayır diyebilme becerilerinin geliştirilmesi, bağımlılık kavramının öğretilmesi temel hususlardır. Bunların yanında aileye yönelik bilgilendirme çalışması yapılması aile içindeki ilişkilerin düzeltilmesi uygulanan tedavi proğramının etkinliğini arttırmaktadır. Ayrıca patolojik kumar bağımlılığına eşlik eden depresyon, alkol veya madde kullanımı gibi hastalıkların tespit edilerek tedavi edilmesi gereklidir. Başarılı bir tedavi proğramının oluşturulmasında kişinin eski davranış şeklinin ve yaşam tarzının değiştirilmesi önemlidir.

Kumar Oynama Düşünceleriyle Başa Çıkabilmek İçin

* Kumar oynanan yerlerden uzak durmak gerekmektedir. İnternette kumar oynatılan sitelerden uzak durulmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  MİT KANUNU’NU İHLAL EDENLERİN RÜTBELERİ SÖKÜLECEK Mİ ?

* Kumar oynama düşüncesinin oluşturan şeylerden uzaklaşılmalıdır. ( At Yarışı Proğramları, Casino Reklamları, Piyango Biletleri vs. )

* Kumarla ilgisi olan kişilerden uzak durulmalıdır.

* Kumar üzerine yapılan tartışmalara girmekten kaçınınız.

* Üzerinizde günlük ihtiyacınızı karşılayabilecek kadar para bulundurunuz. Kredi kartları ve ATM kartlarını kullanmayınız.
Davranışınızı değiştirin. Adsız Kumarbazlar üyeleri, öfke, sabırsızlık, tembellik ve kendine acıma gibi duyguların, kişileri tekrar kumar oynamaya ittiğini rapor etmişlerdir. Uzak durabilmek için yaşam tarzının değiştirilmesi, olumsuz alışkanlıkların yerine olumlu davranışların konulması gerekmektedir.

ALİ ÇOKYİĞİT
BOKS ANTRENÖRÜ
ADANA

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.