DOLAR 15,5402 0.39%
EURO 16,2317 0.67%
ALTIN 906,270,51
BITCOIN 454910-2,82%
Adana
24°

AZ BULUTLU

20:21

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Kur’an’a Kimler Hakaret Ediyor?

ABONE OL
13 Eylül 2014 21:52
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kur’an’da Nebe Suresi’nin 31-34’ncü ayetlerinin meallerine bakalım mı?

Bakalım.

Diyanet (yeni): Şüphesiz Allah’a karşı gelmekten sakınanlara bir kurtuluş, bahçeler, üzümler, kendileriyle bir yaşta, göğüsleri çıkmış genç kızlar ve dolu dolu kadehler var. (Eski mealde ‘göğüsleri çıkmış genç kızlar’ ifadesi yok. Eskide mi doğru anlamıştı Diyanet, yenide mi?)

Diyanet Vakfı: Şüphesiz takva sahipleri için de başarı ödülü vardır. Bahçeler, bağlar, göğüsleri tomurcuk gibi kabarmış yaşıt kızlar, ve içki dolu kaseler.

Ahmet Varol: Şüphesiz takva sahipleri için bir kurtuluş vardır. Bahçeler ve üzümler. Göğüsleri tomurcuklanmış yaşıt kızlar. Dolu dolu kadehler.

Ali Bulaç: Gerçek şu ki, muttakiler için bir kurtuluş ve mutluluk vardır. Nice bahçeler ve üzüm bağları. Göğüsleri henüz tomurcuklanmış yaşıt kızlar. Dopdolu kadehler.

Ömer Nasuhi Bilmen: Muhakkak ki, muttakiler için necat bulacak bir yer vardır. Bahçeler ve üzümler (vardır). Ve nar memeli, hep bir yaşta (cariyeler vardır). Ve dopdolu kaseler vardır.

Ümit Şimşek: Takva sahipleri için kurtuluş vardır. Bahçeler, bağlar, turunç göğüslü yaşıt güzeller, dolu kadehler vardır. (Ümit Şimşek’in evvelkiler gibi ‘tomurcuk memeli kızlar’ demeye gönlü gitmemiş. ‘güzeller’ sözcüğünden kasıt, kızlar mı başka güzel olan şeyler mi, okuyanın anlayışına kalmış).

Devletin din konusunda en itibar edeceği kurum ile popüler olmuş isimlerin Nebe 31-34 ayetlerine verdiği anlam böyle.

Soru: Bu ayetlere üstte zikredilmiş anlamlar doğru mu verilmiştir?

Ben, bu ayetler, İyibilgi sitesinde 2009 yılının Mayıs ayında konu edildiğinde, ‘Kur’an Gençleşiyor mu?’ başlıklı bir yorum yapmış, bu ayetlerin kesinlikle böyle anlaşılamayacağını anlatmıştım. ( Bkz: http://www.iyibilgi.com/haber.php?haber_id=119728 ) O yorumumun uzmanlarca incelendiğinden eminim. Ama tuhaf ki ‘hayır, senin yazdıkların yanlış, Diyanet’in adamlarının verdiği anlam doğrudur’ biçiminde tenkit almadım. Öyle olduğu halde, hemen hemen bütün meallerde korunan bu anlamda neden ısrar ediliyor? Ömer Hayyam’ın bugünkü Fazıl Say benzeri tabilerine hakaret ettirebilmek için mi? Halbuki AKP’li dindar(!) kafaların Hürriyet gazetesinden kovdurduğu Özdemir İnce, o tarihte büyük bir yanlışlığı kamuoyuna sunmuş, Kur’an mesajının anlaşılmadan hayata uygulandığını bildirmişti.

Bediüzzaman Said Nursi, ”Kur’an gençleşiyor” müjdesini vermişti yarım yüzyıl önce; istikbalde yani bizim zamanımızda en yüksek gür sadanın İslam’ın sadasının olacağını bildirmişti. Ben farkındayım; hem Türkiye’de hem Dünya’nın diğer ülkelerinde ilgisiz her akademisyen Kur’an’ı inceleyip, hayat düsturlarını bulmaya çalışıyor.

Ya müslümanım diyen bazıları ne yapıyorlar? Kur’an’a sıkı sıkı sarılmışlar(!) okuyup anlamaya değil okuyup anlayıp yanlışın yanlış olduğunu anlatmaya çalışanlara çemkiriyorlar. Yani, İslam’ın sadasını bastırmaya çalışıyorlar. Ne kadar berbat bir şey!..

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 19 Ekim 2012 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.