DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

61 okunma

Kur’an’da Gelecek: Büyük Savaş Yıkımları

ABONE OL
17 Eylül 2014 08:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Mayalar, binlerce yıl öncesinden kıyamet gününün tarihini vermiş. Vermişse vermiş. Bizim ‘dindar’ bilinen insanlarımız, Kur’an’ı mehaz gösterip Mayalar’ın tarihini redderken, kıyameti kafalarında canlandırdıkları gibi anlatıyorlar: Yerin-göğün parçalanması; dünyanın ölmesi. Halbuki Kur’an-ı Kerim, kıyametin nasıl bir şey olduğunu ona zihnini verenlere hissetiriyor: ”Ey insanlar!.. Rabbiniz’e ittika edin. O saatin sarsıntısı büyük bir şeydir” (Hac Suresi: 1).

Dindar toplum içindeki Nurcu arkadaşlar, Bediüzzaman’ın bir hadis teviline kendilerini öyle kaptırmışlar ki, çıkarılan 1545 sayısını, 2120’de mutlak kıyamet kopacak biçiminde anlıyorlar. Yanıldıklarını ‘Said Nursi ve Zannedilen Kıyamet Tarihi’ başlıklı yazımda izah etmeye çalışmıştım. Bediüzzaman’ın işaret ettiği 2120’deki olayı, ayetteki ‘şey’ün azîmün’ kelimesi kapsamında görmek gerekir.

21 Aralık 2012 tarihiyle ilgili okuduğum kitapta, bu günle ilgili, insanlara korku verecek nitelikte bir bilgi yok. Sadece, çok uzun bir zaman diliminde Dünya’ya yaklaşan bir yıldızın, alışık olunmayan fiziki değişikliklere sebep olacağı bilgisi var. İlmi terimlere kafası yatmayan, ham bilgilerle ağırlaşmış zihinlerin, aldıkları kelimeyi, bozulmuş anlamda başkasına nakletmeleri söz konusu. Gayet normal bir oluşum, zihinden zihine geçtikçe, korku duyulacak kıyamet biçimine geliveriyor.

Nurcu bilinen arkadaşımızın, bu söylentiyi yorumlarken vardığı hükme bakalım:”Kıyametin tarihiyle ilgili İslam alimleri de hesaplar yapmışlar./…/Bu hesaptan dolayı kıyamet için bazı tahminlerde bulunulmuş. Örneğin, Said Nursi Kastamonu Lahikası’nda 2120 tarihini veriyor (Bu, Hicri: 1545 yapar). İlginçtir, Said Nursi’nin 2120 ve Mayalar’ın 2012 tarihindeki ‘0’ yer değiştirmiş”.

Mayalar’ın verdiği tarihteki olay ile Said Nursi’nin verdiği tarihteki olayı, bir rakam değişikliğiyle aynı göstermeye çalışmamalıydı Nurcu Arkadaş. Mayalar’ın haber verdiği olay, yıldız yakınlaşmasıyla dünyanın yerkabuğunda ve atmosferinde kısa bir zaman için fiziki değişikliği öngörmektedir. Said Nursi’nin haber verdiği olay ise, ittikasızlık ve şükürsüzlük sebebiyle bazı toplumları hercümerc edecek sosyal olaydır. Bu olay, yeryüzünün elbetteki bazı özelliğini de bozabilir.

Nurcu arkadaşımız, medem ki, İslam alimlerinin ‘ebced’ ile tarih bulduklarından bahsetmiş, o zaman aynı ebced ile, Hac Suresi’nin ilk ayetinden, kıyametin nasıl bir şey olduğunu anlamaya çalışalım.

İnne zelzelete essaati şey’ün azîmün ayeti, o saatin sarsıntısını sonraki ayette emzirilen çocukların unutulması, gebe kadınların düşük yapması, insanların şaşkın kalakalması şeklinde tanımlıyor. ‘Şey’ün azîmün’, ebced hesabıyla, Hicri 1331 eder. Bu, miladi 1913 yılıdır. 1914’de başlayacak Birinci Dünya Savaşı’nın yeryüzünü hercümerc edişini ‘ o saat’ olarak tarif eder. Birinci Dünya Savaşaı’nın sebepleri ekonomistlerin tahlillerindedir. ‘Şey’ün’ kelimesinin tenviniyle tarih 1381 (1961) olur. 1963’te başlayacak Vietnem ve İkinci Çinhindi savaşlarını gösterir. Buna ‘azîmün’ kelimesinin de tenvini katılırsa 1431 (M. 2010) eder ki, 2011’de başlamış olan Ortadoğu’daki ”Arap Baharı” ‘o saat’ kelimesiyle kıyametin nasıl bir şey olacağının işaretini verir. Arap Baharı’nın gelişmesi, şimdilik son halkası ile, devam ediyor; Dünya devletleri, savaş makinalarıyla, belirgin hızla, Suriye çevresine doğru gelip kıyamet sahnesi için yerlerini almaya çalışıyorlar. Bundan sonraki halkaların İran ve Türkiye olacağı şeklinde tahminler var.

Anlayabildik mi acaba kıyametin ne olduğunu?

 

İbrahim Faik Bayav

 

Bu makale 21 Aralık 2012 tarihinde yayınlanmıştır.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.