Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı

Kurban Bayramı öncesi de, tıpkı Ramazan Bayramı’nın hazırlığı gibi tatlı, yemek ve giyecek hazırlığı yapılır.
Kurban Bayramı’nı Ramazan Bayramı’ndan ayran en büyük özellik “kurban” hadisesidir. Hemen bütün halk üzerine kurban kesimi vacip olup olmamasına bakmadan kurban kesmeye çalışır.
Kurbanlıklar, aylar öncesinden hazırlanır ve özel olarak beslenmeye başlanır.
İlk günün sabahında kurbanlar tekbirlerle kesilip (biliyorsa kendisi, bilmiyorsa başkasına), etin üçte biri hane de bırakılır, geri kalan üçte ikisi de fakirlere, akraba ve komsulara dağıtılır. Kurban etinden hemen kavurma yapılıp, gelen misafirlere ikram edilir. Kalanı da daha sonra kullanılmak üzere özel kaplarda bekletilmeye alınır. Kesilen kurbanın derisi genellikle camilere bırakılıp camilerin ihtiyaçları için kullanılır.

Kurban Bayramı’nda da tıpkı Ramazan Bayramı’nda olduğu gibi erkenden temiz elbiselerle camiye gidilir. Namaz sonrası musafaha ve topluca mezarlık ziyareti yapılır. Özellikle ilk günün sabahında bayramlaşmalar baslar. Bayram dört gün boyunca heyecanla devam eder.
Diğer bayramda olduğu gibi, bayramın hürmetine dargınlar barıştırılıp, fakir ve çocukların sevindirilmesine özen gösterilir. Mezarlık ziyaretleri yapılır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Enbiya Suresi 96'daki Yecüc Mecüc Nedir?
Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın