DOLAR 15,7529 1.32%
EURO 16,6488 2.4%
ALTIN 925,501,61
BITCOIN 4834724,72%
Adana
24°

PARÇALI AZ BULUTLU

17:01

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Kurt Kocayınca İt’in Maskarası Olurmuş…

Kurt Kocayınca İt’in Maskarası Olurmuş…

ABONE OL
30 Eylül 2014 20:05
Kurt Kocayınca İt’in Maskarası Olurmuş…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

1986

Güçlü, kuvvetli bir kurt ile köpekler kolay kolay başa çıkamazlar, ondan çekinip korkarlar. Bunun gibi her bakımdan güçlü, kuvvetli iken herkesi korkutan, tedirgin eden, yıldıran kişi, bu gücünü-kuvvetini kaybettikten sonra onun bunun, aşağılık kimselerin eğlencesi ve oyuncağı hâline gelir.

 

“Kurt kocayınca itin maskarası olur” diye bir deyim vardır. Bu deyim ne kadar doğrudur bilinmez ama bu deyimin vermek istediği mesaj çok önemlidir aslında. Bu deyimin nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir bilgi olmamakla beraber çeşitli hikâyeler anlatılır. Anlatılan bu hikâyelerden beni en çok etkileyeni aktarmak istedim.
Geçmiş zamanlarda dostla düşmanın belli olmadığı ve çıkar hesaplarının had safhada olduğu bir yerde çok güzel bir orman varmış. Bu ormana ve içerisinde barınan sakinlerine karşı dışarıdan ve içeriden sürekli tertip hazırlanırmış. Durumun vahametini anlayan ormanlar kralı; ormandaki sağ kolu Kurt ile görüşme yapmış. Ormanlar kralı huzuruna aldığı Kurt’la genel bir değerlendirme yapmış. Değerlendirme sonucunda orman’ın huzur ve güveni ile birlik ve dirliğinin sağlanması için Kurt’a görev vermiş.

Kurt almış olduğu görev icabı genel bir değerlendirme yapmış. Değerlendirme sonucunda ormanın içerisinde bulunan bazı tilkilerin dışarıdan getirdikleri arkadaşları ile tilki sürüsü halini alarak ormana ve sakinlerine ciddi zararlar verdiğini görmüş. Buna tedbir olarak Tilkilerin karşısına Sansarları koymuş. Sansarlar Tilkilerin metotlarını kullanarak bir süre birbirlerini dengelemişler. Aralarındaki mücadele Sansarlar ve Tilkiler savaşına dönüşmüş. Bu savaş öyle bir hal almış ki Tilkiler kendi bölgelerinde dahi adım atamaz hale gelmiş. Gidişatın kötü olduğunu anlayan Tilkiler Sansarlarla görüşmelere başlamış. Tilkiler kurnazlıklarını göstererek Sansarlar ile birleşme arayışlarına girmişler. Tilkiler Sansarları yanlarına alıp ormanlar kralını etkisiz hale getirmeyi planlamışlar. Ve uzun süren görüşmelerden sonra çıkarlarının kesiştiği yerde anlaşmışlar. Kurt Tilkilerin karşısına onların anladığı dille mücadele etsin diye getirdiği Sansarların Tilkilerle ortak mücadele kararını öğrenince ormanlar kralına gidip durumu anlatmış. Ormanlar kralından yeni talimatlar almış.

Kurt aldığı talimat gereği işe Sansarları bitirme kararı ile başlamış. Kendi çalışma arkadaşlarından olan Pars’a görev vererek Sansarları etkisiz hale getirmesini istemiş. Pars’larda hızlı bir çalışma ile Sansarları büyük ölçüde yok etmiş. Sıra Tilkilere gelmiş ama Tilkiler başka bir ormanlar kralından aldıkları destekle ormana saldırmaya devam etmiş. Kurt bu sefer “ Ölüyü gösterip sıtmaya razı etme” taktiği ile destekçi Aslanı kendi Aslanı ile görüştürmüş. Bu sefer iki Aslan anlaşmış. Tilkileri koruyan Aslan Tilkileri çağırarak anlaştığı Aslanın ormanına fazla girmemelerini yuva yaptığı komşu ormana gitmelerini istemiş. Onlarda ama! Diyecek olmuş fakat destekçi Aslan dişlerini göstermiş ve isteğini kabul ettirmiş.

Bu arada Kurt’un misyonu da bitmeye yüz tutmuş. Mücadele etmekten yorulmuş. Yaşlanması da cabası olmuş. Kurt’un tasfiyesi için Aslan Kaplanı yanına çağırmış. Kaplana gereken talimatı vermiş. Kaplan’da hemen işe koyulmuş. Kurt’u ormandan kovmuş. Kurt elindeki mevcut güce ve bilgilere rağmen kovulmayı kabul etmiş. Yeter ki doğup büyüdüğüm, atalarımın yurduna zeval gelmesin demiş. Kurt ormandaki familyasına gerekenleri anlatıp orman’dan çıkmış. Çıkarken de bir kenarda önündeki kemiği yalayan fino köpeği kurt’a bakıp kıs kıs gülerek Kurt’la alay etmiş.

Ama buna rağmen yorgun ve yaşlı kurt bütün sırlarını kendisiyle birlikte toprağa götürme kararını vererek orman’dan ayrılmış. Fino köpeği dahi kendisi ile alay etse de o yaptığı görevlerin huzuru ile ormanı terk etmiş. Ayrılırken de “Ormanım Sağ Olsun” demiş.

Bu hikâye “Kurt kocayınca itin maskarası olur” deyiminin hikâyesi midir bilinmez ama günümüz Türkiye’sinde yaşanan olaylar yapılan operasyonlar açılan davalar düşünüldüğünde sanki bir hikâye değil.  Ne dersiniz?


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.