DOLAR 18,5561 0.25%
EURO 18,1602 -0.02%
ALTIN 995,230,76
BITCOIN 3625700,62%
Adana
27°

AÇIK

16:18

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

105 okunma

Kürtçe Okulun Mührünü Söküp Yeniden Eğitime Açtılar

ABONE OL
16 Eylül 2014 19:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Diyarbakır’da dün eğitime açılan Kürtçe ilkokul, aynı gün valilik tarafından kanunsuz olduğu gerekçesiyle mühürlenmişti. Bugün Bağlar ilçesindeki okulun önünde basın açıklaması yapan DBP, HDP, Kürdi-Der, Eğitim-Sen ve bazı vatandaşlar, mührü sökerek okulu tekrar eğitime açtı.

“KÜRTLERİN ANA DİLİNE VURULAN MÜHÜRLERİ SÖKMEYE GELDİK”

Mührü sökmeden önce açıklama yapan DBP Diyarbakır Eşbaşkanı ZÜBEYDE ZÜMRÜT, “Bugün buraya Kürtçe’ye Kürtlerin anadiline vurulan mühürleri sökmeye geldik.” dedi.

Açıklama yapan grup, daha sonra dün polis tarafından okulun kapısına vurulan mührü söküp attı. Kalabalık grup, alkışlarla okula girdi.

VALİLİK TUTANAĞI: OKUL İZİNSİZ VE RUHSATSIZ

Diyarbakır’ın merkez Bağlar İlçesi’nde dün törenlerle Ferzad Kemanger İlkokulu adıyla açılan bina dün akşam saatlerinde polis tarafından mühürlenmişti. Okul mühürlenirken hazırlanan tutanakta şöyle denildi:

“Yukarıda açık adresi ve faaliyet konusu yazılı olan ve Milli Eğitim müfettişlerince yapılan çalışma sonucunda Diyarbakır ili Bağlar İlçesi Şeyh Şamil Mahallesi 566’ıncı sokak üzerinde bulunan Şeyh Şamil Mahalle muhtarlığı arkasında bulunan Ferzad Kemanger Eğitim Destek evi altında izinsiz ve ruhsatsız eğitim faaliyetinde bulunduğu, bu durumun Anayasanın 42’nci maddesi, 1739 sayılı Milli Eğitim Temel Kanunu’nun 2,3, 4, 40,41, 42, 56, 57’inci maddelerine, Halk Eğitim Faaliyetlerinin uygulanmasına dair yönergenin 44’üncü maddesine, Eğitim ve Öğretimde Koordinasyon ile ilgili 2007/17 sayılı Başbakanlık Genelgesine aykırılık teşkil ettiği tespit edilmiştir.”

BİNANIN SUYU, ELEKTRİĞİ KESİLDİ

Hazırlanan ve Bağlar İlçe Milli Eğitim Müdürü Hacı Ali Çelik, Emniyet Güvenlik Şube Müdürü Lütfi Çiçek ve Halk Eğitim Merkezi Müdürü İhsan Şen’in imzaladığı tutanakta, “Diyarbakır Valiliği’nin 15.09.2014 tarih ve 81199893-889-350 sayılı talimatları gereğince bahse konu yerin faaliyetine son vermeye yönelik sıhhi su tesisatının kapatılması, elektrik şalterinin indirilmesi, her türlü yanıcı, yakıcı ve parlayıcı maddelerden arındırılmasına yönelik her türlü önlem alındıktan sonra mühürlenmek suretiyle kapatılarak söz konusu Valilik kararının uygulandığına dair iş bu mühürleme tutanağı tarafımızdan düzenlenerek imza altına alınmıştır” denildi.

Kapatma tutanağını, binayı Ferzad Kemanger İlkokulu olarak düzenleyen kişiler ‘ ‘çalışmalarının Anayasa’nın 90 ve 24’üncü maddeleri gereği yürütüldüğü ve yasal sorun bulunmadığını’ ileri sürerek imzalamadı.


    Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


    HIZLI YORUM YAP

    Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.