DOLAR 13,59260.79%
EURO 15,34490.59%
ALTIN 800,93-0,01
BITCOIN 5196204,56%
Adana

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kurtuluşa Ermek

Kurtuluşa Ermek

ABONE OL
12 Mart 2017 22:45
Kurtuluşa Ermek
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kurtuluşa Ermek

Allah (c.c) bizlere verdiği mesajlarında bazen geçmişten ders çıkarmamızı ister ve geçmiş ümmetlerin durumlarına bakmamızı emreder. Bazen gelecek için hazırlıklı olmamız gerektiğini hatırlatır, gelecek için ne hazırladığımız hususunda bizleri uyarır. Unutmamalıyız ki, gelecek için çalışmalarımızı ve planlarımızı yaparken, geçmişten de ibret ve ders almalıyız. Ne kadar geriye bakabilirsek o kadar ileriyi görebiliriz.

Geçmişten ders almamız hususunda Allah (c.c) “Yeryüzünde dolaşıp kendilerinden öncekilerin sonunun nasıl olduğuna bakmadılar mı? Oysa onlar kendilerinden daha da kuvvetli idiler.”(1)buyurmaktadır. Cenab-ı Allah bu ayeti kerimesinde biz kullarından tarihten ders çıkarmamızı emrediyor. Sizden daha güçlü milletlerin başına neler geldiğini görün de onların düştüğü hatalara düşmeyin diyor. Aslında tarih bir bakıma ibretler ilmidir.

Geleceğimiz için hazırlıklı olmamız hususunda da Allah (c.c) bizlere şu uyarıyı yapıyor.” Ey iman edenler! Allaha karşı gelmekten sakının ve herkes yarın için  önden ne göndermiş olduğuna baksın. Şüphesiz Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.”(2)Bu ayeti kerimede de Yüce Rabbimiz yarınlar için hazırlıklı olmamız gerektiğini  hatırlatıyor ve hepimizin geleceğini en iyi bir şekilde planlamasının önemini dikkatlerimize sunuyor.

Bu günlerde Güzel Tarsus’umuzun düşman işgalinden kurtuluşunun 90. yılını kutluyoruz. Bakın tarih bizler için çok açık bir ibreti ortaya koyuyor. Doksan yıl önce ülkemiz topraklarına üşüşen, insanlarımıza akıl almaz işkenceler yapan Şanlıurfa, Gaziantep, Kahramanmaraş, Kozan, Adana ve bölgemiz olan Tarsus ve Mersin’i işgal eden Fransızlar şimdi ne işlerle meşgul? Düşmanlıkları hiç bitmemiş, sadece şekil değiştirmiş. Eskiden askerleri geliyordu şimdi, fitne, fesat ve iftiraları geliyor. Gerçeklerle uzaktan yakından bir alakası olmamasına rağmen, milletimizin birçok mağduriyet ve kayıpları ortada iken, 1915’de Ermenilere karşı soykırım uyguladığımız iftirasını yaymaya çalışıyor. Tarihten ders alma adına tam bir ibretlik hadisedir. Ülkeyi düşman istilasından ve askerlerinden temizlemek kolaydır. Hatta günümüzde askerleri bile gelmeye cesaret edemez. Ama düşman her dönemde kışkırtacak konular ve işbirliği yapacak ve kullanacak insanları bulmuştur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Allah'ın Sıfatları

Ülkemizde ve  bölgemizde kurtuluşların daimi olabilmesi için, yoklukla ve cehaletle olan mücadelemizi de mutlak surette kazanmamız gerekmektedir. Zira yokluk ve cehalet düşman güçleri için vazgeçilmez bir işbirliği ortamıdır. Ebedi hayata gidişinin75. yıl dönümünde kendisini minnetle andığımız istiklal şairimiz M.Akif ERSOY bakınız bizi nasıl uyarıyor.

Kim bulamazsa bu dünyada bir ekmek parası

Dostunun yüz karası düşmanının maskarası

Milletler arası münasebetlerde gücün nispetinde sevilir sayılırsın. Kimse bizim kara gözümüze karakaşımıza heveslenip de bize saygı ve hürmet duymaz. Bu konuda atalarımızın çok güzel bir sözü vardır.”İstiyorsan sulh-u salah, hazır ol cenge.”Barış içinde olabilmek için her an savaşa hazır bir durumda olmak gerekir. Bunun yolu da bir birine kenetlenmiş bir milletten, dolu bir hazineden ve güçlü bir orduya sahip olmaktan geçer. Bu değerlere sahip olabilmek için milletimizin her ferdi üzerine düşen sorumluluğu yerine getirme bilincinde olması gerekir. Aç insanımızı doyurduğumuzda, cahilimizi aydınlattığımızda, düşmanı temizleyerek kurtardığımız güzel ülkemizin kurtuluşunu taçlandırmış oluruz.

Ülkemiz ve Tarsus’umuzun   kurtuluşunda topraklarımızı kanlarıyla sulayan şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, emanetlerine layık olabilmemizi Allah (c.c)’ den umuyor, cümlemize dünya ve ahiret kurtuluşu temenni ediyorum.

 

Not. Kozan İlçemizin kurtuluşunun 2 Haziranda olduğunu biliyorum. Tarsus’un Kurtuluşu için yazdığım makaleyi sitemizde paylaşmayı uygun gördüm. Selamlar.

 

 

 

1)Kur’an-ı Kerim,Fatır Süresi, Ayet 44

2)Kur’an-ı Kerim, Haşr Süresi, Ayet 18

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet