Kuru Göz Sendromu (Konjunktivitis Sikka)

Kuru Göz Sendromu (Konjunktivitis Sikka)

kurugoz

KURU GÖZ SENDROMU (KONJUNKTİVİ TİS SİKKA): Kornea ve konjunktivayı örten gözyaşı dıştan içe doğru üç kattan oluşmaktadır.
En dışta 1) Lipid katı bulunmaktadır. Bu tabaka Meiomiuş bezlerinin salgısından oluşur ve gözyaşının hızla buharlaşmasına engel olur.

2) Ortadaki sıvı katı esas ve yardımcı gözyaşı bezlerinin salgıları tarafından oluşturulmaktadır. Bu tabakada tuz ve proteinler bulunur.
3] En içteki tabaka ise müsin tabakasıdır.Gözyaşı tabakasını oluşturan maddelerden herhangi birinin eksikliği gözyaşı tabakasının dengesini bozar. Bu durumda gözyaşı tabakası parçalanmakta ve kornea ile konjunktivada kuru yüzeyler ortaya çıkmaktadır. Göz kuruluğuna neden olan etkenleri şöyle özetleyebiliriz:
1) Sjögren sendromu 2] Trahom 3) Kabakulak 4]Yaşlılık 5) Gözyaşı bezinin cerrahi olarak çıkartılmış olması 6) Doğumsal olan gözyaşı eksikliği 7) A vitaminiazlığı- Lagoftalmia keratitis 9) Kimyasal yanıklar.Göz kuruluğunda hastaların yakınması gözlerine toz ya da kum kaçmış gibi hissetmeleridir. Kaşıntı yanma hissi kızarıklık ağrı gözkapakla-rmı haraket ettirmekte güçlük diğer belirtilerdir. Göz kuruluğunun erken devrelerinde görme bir ölçüde azalır.
… Daha sonraları korneanın damar-lanması ve nedbeleşmesi sonucu görme ciddi bir biçimde bozulur. Sözü edilen bu komplikasyonlar erken tedaviyle önlenebilmektedir. Hastalığın tedavisi etkene yönelik olmakla birliktebazı geçici önlemler de alınabilir. Gözyaşmdaki sıvı yetersizliği yapay gözyaşlarıyla karşılanabilir. Müsin yetmezliği hastanın kendi serumu ya da bazı ilaçlarla giderilebilir

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Yorum yazmak için giriş yapmalısın