DOLAR 13,47260.71%
EURO 15,28940.84%
ALTIN 792,100,29
BITCOIN 474779-0,89%
Adana

HAFİF YAĞMUR

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Kuş Yuvası – Nidularium İnnocentii

Kuş Yuvası – Nidularium İnnocentii

ABONE OL
24 Ağustos 2021 19:06
Kuş Yuvası – Nidularium İnnocentii
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Anavatanı Brezilya’dır. Yaprakları dip kısmında geniş, uca doğru birden bire sivri, üst yüzü yeşil-mor, alt yüzü koyu mor, örtü yaprakları kırmızı, çiçekleri yeşilimsi beyazdır. Doğada 22 türü bulunan Nidularium cinsinin başka,süs bitkileri yetiştiriliciliğinde önemli olan türleri N.fulgens,N.linea tum ve N.strianum’dur.

İklim Özellikleri

Kışın sıcaklığı 15 C’nin altına düşmeyen yerlerde bulundurulmalıdır. Aydınlık yarı gölge yerlere bulundurulmalı ve doğrudan güneş ışığından korunmalıdır. Yüksek orantılı neme ihtiyaç duyar.

Toprak İstekleri

Hacim olarak eşit miktarlarda tınlı toprak, omsunda lifi, yaprak çürüntüsü ve kaba kumun karışımıyla elde edilir.

Üretim Tekniği

Üretime tekniği Aechmea’ya benzer. Köklü yan sürgünler ana bitkinin boyunun yarısına ulaştıkları zaman kesilip ayrılmalıdır. Nidularum’lar tohumdan da üretilebilirler.

Gübreleme

Saksı Değiştirme her yıl Nisan ayında yapılmalıdır. Nisan-Ağustos ayları arası 2 haftada bir kez 1 g/1 kompoze gübre verilir.

Sulama

Bitkinin yaprak hunisine sürekli su bulundurulmalıdır. Sonbahar ve kışın dinlenme döneminde ise saksı toprağı yalnızca nemli tutulmalı ve yaprak hunisinde su bulundurulmamalıdır. İlkbahar ve yazın oda sıcaklığındaki kireçsiz su ile bolca sulanmalı, sıcak havalarda yapraklara sık sık su püskürtülmelidir.Hastalık ve Zararlıları

Önemli zararlıları Sümüklü Böcekler ve Kabuklu Bitler’dir. Sümüklü böcekler yumuşak ve çıplak vücutlu olup, renkleri esmer, kiremit veya grimsi renkte olabilirler. Süs bitkisinin yaprak ve sürgünlerini kemirerek zararlı olurlar. Mücadelesi, öncelikle sümüklü böcekler toplanıp yok edilmeli veyametaldehyde etkili hazır zehirli yemlerden birisi akşamüzeri salyangoz ve sümüklü böceklerin geçebileceği yerlere yığınlar halinde konmalıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bitki Bakımı

Kabuklu bitler; Koşnil adı da verilmektedir. Vücutları çıplak ya da mumsu bir tabaka ile kaplı olabilmektedir. Oldukça kalın kabuklu veya örtülü olabilir.Renkleri sarımsı, kahverengi, beyaz, gri, donuk kırmızı ve siyah olabilir. İnce uzun hortumuyla bitkinin yaprak ve saplarını sokarak bitki öz suyunu emerek beslenir. Salgıladıkları tatlı madde sayesinde fumajin mantarlarının çoğalmasına neden olur. Yapraklar sararır, kurur ve dökülür. Mücadelesi, Azinphos-methyl 25, W.P.(Su ile karışabilen toz halinde), 10/1 doz 20 g preparat Methidathion 40, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 7.5 cc preparat, Chlorprifos-ethyl 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 10 cc preparat, Ethion 48, E.C. (Sıvı görünümünde, genellikle % 20-50 arasında etkili madde içeren), 10/1 dozda 15 cc preparat, şeklinde etkili olan ilaçların uygulaması yapılmalıdır.

Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.

hiltonbet