Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Lavantanın Faydaları

Lavantanın faydaları, lavanta ballıbabagiller familyasından olan Lavandula cinsini oluşturan bir bitkidir. Akdeniz bölgesinde yoğun olarak süs bitkisi şeklinde yetiştirilir. Çalı görünümlü, geniş alanlara yayılan, başak şeklindeki çiçekleri mavi, mor ya da kırmızı renkte olabilir. 1000-1800 metre yükseklikteki dağlarda daha fazla yetişir. Hoş bir kokusu olduğundan, kozmetik ve parfümeri sektörünün gözde ürünleri arasında yer alır. Bu özellikleri dışında karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesini sağlayan, saç dökülmesini önleyen şifalı özelliklere sahiptir. Özellikle karaciğer hastaları ve karaciğer yetmezliği çekenlere lavanta biçilmez kaftandır. Lavanta kürü karaciğer hücrelerinin gördüğü hasarı tamir edebilir. Yeşil renkteki gövdesi, ikinci yılda odunsu bir yapıya dönen lavanta, çiçeklerini yaz aylarında açar. 5-15 cm uzunlukta başaklar halindeki çiçekleri kendine has bir kokuya sahiptir. Tomurcuk halde Temmuz ve Ağustos aylarında toplanan çiçekleri özel yöntemlerle toplanır ve kurutulur. Toplanan çiçekler saplarından asılarak gölgede kurutulmaktadır. Kuruma aşamasından sonra sapları ayrılır ve ufalanır. Hem hoş kokusu, hem de bitkisel alanda iyileştirici özelliklere sahip olması nedeniyle, oldukça rağbet gören bir bitkidir. Bunun yanında çiçeklerinden, gövdesinden ve yapraklarından damıtmayla elde edilen yağının da tıp alanında kullanılması yaygındır.

Lavantanın faydaları nelerdir?

 • Lavanta afrodizyak etkisi sayesinde cinsel gücü arttırmaktadır. Bu etkisinden faydalanmak için, yemek ve salataların içine 1-2 damla lavanta yağı ilave edilebilir.
 • Bitkinin kokusu rahatlatıcı etki yapar. Özellikle uykusuzluk sorunu çekenlerde yatıştırıcı etkiye neden olduğundan tavsiye edilmektedir.
 • Mide ve bağırsak hastalıklarını tedavi etmekte, baş ağrılarını gidermekte etkili olur.
 • Karaciğerin metabolizmasını düzenleyen eşsiz bitkilerden birisidir. Özellikle hasar görmüş olan karaciğer hücrelerinin yenilenmesinde etkili olur.
 • Hepatit B ve hepatit C hastalıklarına neden olan virüsleri baskı altına alarak, tedavi edici etkiler yapar. Özellikle siroz başlangıcı olan hastaların lavanta kürü ve kereviz kürünü birlikte kullanması tavsiye edilir.
 • Saç dökülmesi sorunu olan kişilere önerilir.
 • Üst solunum sinir sisteminde, merkezi sinir sisteminde yatıştırıcı etkileri bulunmaktadır.
 • İshali kesen ve iştah açan etkileri bulunmaktadır.
 • Kan basıncını dengelediğinden, tansiyon hastalarına önerilir.
 • Vücutta tümör oluşumunu engelleyebilecek, altı tane etken madde içeriğine sahiptir.
 • Kanser türlerini önleyecek etken maddeler içerir.
 • Ciltteki akne ve sivilce gibi sorunlarda, yanık tedavilerinde fayda sağlar. Ayrıca cildin nemlendirilmesinde etkili olduğundan, cilt bakım ürünlerinin vazgeçilmez parçasıdır.
 • Saçlı deride oluşan kepeklenmeye engel olur.
 • Egzama ve sedef oluşumlarında faydalı etkileri olur.
Lavanta kullanımı nasıl olur?

Lavanta bitkisi çay olarak, banyo suyuna ilave edilerek, küçük keselerin içine koyularak, lavanta yağı ya da tonik şeklinde kullanılabilir. Banyo suyunda ve keselerin içinde kullanılacak lavantanın kokusuyla rahatlama ve stresinizin gitmesini sağlayabilirsiniz. Yağ ve tonik kullanımıyla cildinizdeki sorunlardan kurtulabilirsiniz. Lavanta çayının düzenli kullanımı sayesinde sinirlerin yatışması, baş ağrısının giderilmesi gibi çok sayıda şifalı özelliğinden faydalanmak mümkündür: Diğer şifalı bitkiler gibi, lavantanın da bir uzmana danışılarak kullanılmasında fayda bulunmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN